Yabancı Dil ve Din Kültürü Dersi Açıklaması

Yabancı Dil ve Din Kültürü Dersi Açıklaması Yabancı Dil ve Din Kültürü Dersi Açıklaması yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü 13.01.2016 tarih ve 437980 sayılı yazılarında şu açıklamayı yaptı:   İlgi yazıda belirtilen maddelerin anlamı nedir? Öğretmenler İçin olarak aktaralım: Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği “Öğretmen” başlıklı 43.madde […]

Yabancı Dil ve Din Kültürü Dersi Açıklaması

Yabancı Dil ve Din Kültürü Dersi Açıklaması

Yabancı Dil ve Din Kültürü Dersi Açıklaması yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü 13.01.2016 tarih ve 437980 sayılı yazılarında şu açıklamayı yaptı:

Yabancı Dil ve Din Kültürü Dersi Açıklaması
Yabancı Dil ve Din Kültürü Dersi Açıklaması

 

İlgi yazıda belirtilen maddelerin anlamı nedir? Öğretmenler İçin olarak aktaralım:

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

“Öğretmen” başlıklı 43.madde 3. fıkra;

“(3) İlkokullarda Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin alan öğretmenlerince okutulması esastır. Ancak, ihtiyacın alan öğretmenlerince karşılanamaması durumunda bu dersler, yüksek öğrenimlerini söz konusu alanlarda yapan sınıf öğretmenleri veya sınıf öğretmeni olup bu alanda hizmet içi eğitim sertifikası almış öğretmenler tarafından ders değişimi yolu ile okutulabilir. Bunun da mümkün olmadığı durumlarda bu dersler sınıf öğretmenince okutulmaya devam edilir.” 

Yazıda; İlkokullarda (birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokullarda dahil) kadrolu yabancı dil öğretmeni bulunmuyorsa, dışarıdan veya ortaokullarda görevli yabancı dil dersi öğretmenlerin ücretli olarak bu okullarda görevlendirilmeyeceği belirtilmiştir.

Peki  aynı müdürlük altında olan, aynı binada faaliyet gösteren ilkokul ve ortaokullarda ortaokuldaki Yabancı Dil ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin durumu ne olacak?

Öğretmenler İçin olarak bu durumda olan kurumlarda ortaokul kadrosunda yer alan ilgili öğretmenlerin ilkokulda derslere girmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personelleri

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM