Yönetici atama sistemi değişecek mi? 2023 vizyon belgesi içinde yöneticilik

MEB 2023 eğitim vizyon belgesi içerisinde birçok başlık yer alırken okul yöneticilerini ilgilendiren hususlarda dikkat çekti.

Yönetici atama sistemi değişecek mi? 2023 vizyon belgesi içinde yöneticilik

Yönetici atama sistemi değişecek mi? 2023 vizyon belgesi içinde yöneticilik

23 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan 2023 eğitim Vizyon belgesi içerisinde müdür, müdür yardımcıları ve eğitim kurumu yöneticilerini ilgilendiren değişikliklerin de olacağı açıklandı. Eğitim camiasının cevabını en çok merak ettiği soru yönetici atama sistemi değişecek mi oldu.

VİZYON BELGESİNDE YÖNETİCİLİK

Açıklanan vizyon belgesinde yöneticilerle ilgili hususları gerek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk gerekse de Cumhurbaşkanı Erdoğan da açıkladı. Gözler önümüzdeki günlerde çıkması muhtemel yönetici atama yönetmeliğine çevrildi. Peki vizyon belgesinde yöneticileri ilgilendiren başlıklar neler birlikte inceleyelim.

Okul Yöneticiliği ile Alakalı Bazı Konular;
 • İş Yükü; Okul yöneticisi ve eğitim yöneticilerimizin üzerindeki bürokratik iş yükü azaltılacaktır.
 • Özlük Hakları; Okul yöneticilerinin özlük hakları iyileştirilecektir.
 • Yazılı Sınav; Okul yöneticiliğine atamada yeterliliklere dayalı yazılı sınav uygulaması ve belirlenecek diğer nesnel ölçütler kullanılacaktır.
 • Kariyer Planlaması; Okul yöneticiliği yüksek lisans düzeyinde mesleki uzmanlık becerisine dayalı profesyonel bir kariyer alanı olarak yapılandırılacaktır. Okul yöneticiliği profesyonel bir uzmanlık alanı olarak düzenlenerek bir kariyer basamağı olarak yapılandırılacak, özlük hakları iyileştirilecektir. Öğretmen ve okul yöneticilerimizin mesleki gelişim etkinliklerinin lisansüstü öğrenim ile desteklenerek yeni bir mesleki gelişim anlayışı, sistem ve modeli oluşturulacaktır.
 • Yetki; Okul yöneticilerini yetkileri artırılacaktır. Okul yöneticileri (ve öğretmenler) ile velileri karşı karşıya getiren uygulamalardan vazgeçilecektir.
 • Mesleki Gelişim; Bu doğrultuda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile gerçekleştirilecek iş birliği ve koordinasyon aracılığıyla öğretmen ve okul yöneticilerimizin mesleki gelişimleri çağdaş bir yaklaşımla lisansüstü derecesine dayalı olarak yapılandırılacaktır.
 • Teşvik; Elverişsiz koşullarda görev yapan yöneticilere (ve öğretmenlere) yeni bir teşvik mekanizması kurulacaktır.
 • Bütçe; Okulun kendi koşullarında gelişimini desteklemek için her okula Okul Gelişim Planı hedefleriyle uyumlu okul gelişim bütçesi verilecektir.
 • Meslek Kanunu; Öğretmenlik meslek kanunu çıkarılmasına ilişkin hazırlık çalışmaları yürütülecektir.
 • Yan Dal; Öğretmenlerimiz (okul yöneticilerimiz) bir yan dal sahibi olacaktır.
bakan Ziya Selçuk
MEB Ziya Selçuk

YAZILI SINAV VE NESNEL ÖLÇÜT

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yönetici atama sistemini ilgilendiren açıklamasında yazılı sınav ve nesnel ölçüt vurgusu yapılırken müdür, müdür yardımcısı görevlendirmelerinde yazılı sınava dayalı bir yönetmeliğin çıkacağı bekleniyor. Ancak yazılı sınavla birlikte sözlü- sınav olup olmayacağı hususu netlik kazanmış değil. ogretmenlericin.com olarak nesnel ölçütlerin de açıklanmamasının kafa karışıklığına neden olduğunu belirtelim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM