Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmen ve Okutmanlar için duyuru

Milli Eğitim Bakanlığı yurt dışına öğretmen görevlendirecek. Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü konuyla ilgili resmi yazı yayınladı.

Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmen ve Okutmanlar için duyuru

Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmen ve Okutmanlar için duyuru

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından kurumlara gönderilen resmi yazıya göre Bakanlık yurt dışına öğretmen ve okutman gönderecek. Öğretmenlerin gerekli yabancı dil sınavı yeterliliği sağlamaları için MEB’in duyuruyu önceden yayınladığı vurgusu yapıldı.

YURT DIŞINA ÖĞRETMEN GÖNDERİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığının 05.10.2018 tarihli 18514578 sayılı Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmen ve Okutmanlar konulu resmi yazısına göre “Türk kültürünün yurt dışında tanıtılması, yayılması ve korunması, yurt dışındaki vatandaşlarımız ve soydaşlarımızın kültürel bağlarının korunması, güçlendirilmesi ile Türk dilinin öğretilmesi amacıyla yurt dışında öğretmen ve okutman görevlendirilmesi yapılmaktadır.” bilgisi verildi.

İlgili resmi yazı;

Yurt dışına öğretmen görevlendirilmesi yapılacak
Öğretmen görevlendirilmesi

HEM YAZILI HEM SÖZLÜ SINAV YAPILACAK

Bakanlık yurt dışına yapılacak öğretmen ve okutman görevlendirmesinde yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı sınav gerçekleştirileceğini açıklarken görevlendirmelere ilişkin kılavuzların ve sınavlar hakkında bilgilerin https://www.meb.gov.tr/ ve https://abdigm.meb.gov.tr/ internet adreslerinden önümüzdeki günlerde ilan edileceğini açıkladı.

YABANCI DİL YETERLİK DÜZEYİ

Bakanlık açıklamasında “Adayların sınav başvurusunun son günü itibariyle son beş yıl içerisinde Almanca, Fransızca, İngilizce veya ilgili ülke dilinde ÖSYM tarafından yapılan YDS veya YÖKDİL sınavlarından kılavuzlarda belirtilecek düzeyde bir puan ya da bu puana denk ÖSYM tarafından eşdeğerliliği kabul edilen bir dil belgesine sahip olmaları gerektiğinden ilgili kişilerin dil belgelerine ilişkin gerekli hazırlıkları yapmaları önem arz etmektedir.” ifadelerine yer verirken Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise “Bu duyuru adayların söz konusu sınavlara başvuruları öncesinde yabancı dil belgelerini temin etmeleri amacıyla yapılmıştır.” ifadesine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM