Yusuf Tekin; 2020 yılına kadar MEB’in öğretmen ihtiyacı en fazla 100 bin

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, bakanlığın öğretmen ihtiyacını açıkladı. Tekin açıklamasında MEB’in önümüzdeki 3-4 yıllık süreçte en fazla 100 bin öğretmene ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Yusuf Tekin; 2020 yılına kadar MEB’in öğretmen ihtiyacı en fazla 100 bin

Yusuf Tekin; 2020 yılına kadar MEB’in öğretmen ihtiyacı en fazla 100 bin

Şubatta öğretmen ataması yapılacak mı sorusu sorulurken yetkililerden arka arkaya gelen açıklamalar atama bekleyen binlerce öğretmen adayının umutlarını kırdı. Dün Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin tarafından yapılan açıklamada 1 milyon öğretmen adayının atama beklediği, ancak MEB’in ihtiyacının en fazla 100 bin olduğu bu yüzden yaklaşık 900 bin öğretmen adayının başka iş bakması gerektiğini belirtmesi üzerine bugün MEB Müsteşarı Yusuf Tekin açıklama yaptı. Yusuf Tekin yaptığı açıklamada 2020 yılına kadar MEB’in en fazla 100 bin öğretmen ihtiyacı olduğu bilgisini verdi.

BU YIL İHTİYAÇ 70 BİN

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin norm kadro verilerine göre yapılan MEB personel planlaması analizinde önlerinde açık ve net bir tablo olduğunu vurguladı. Norm verileri ve genel değerlendirme sonucuna göre MEB’in 2020 yılına kadar en fazla 100 bin öğretmen ihtiyacı olduğunu belirten Tekin bu yıl ise 70 bin öğretmen ihtiyacı gözüktüğünü açıkladı. Maliye Bakanlığı ve diğer bakanlıkların değerlendirmesi sonucu her yıl kendilerine ayrılan bütçeye göre atama kontenjanı belirleyeceklerini ifade eden Müsteşar Yusuf Tekin öğretmen ataması ve istihdamı için yol haritalarının bu olduğunu belirtti.

EN UYGUNLARI SEÇİYORUZ

Eğitim fakültelerinden mezun olacak veya mezun durumdaki öğretmen adayları arasından en uygun durumdakileri sınavlarla MEB camiasına aldıklarını açıklayan MEB Müsteşarı, üniversitelerin öğretmen yetiştiren bölümlerine YÖK tarafından getirilen taban puan konusuna da değinirken Üniversitelerdeki öğretmenlik bölümleri kontenjanlarının YÖK’ün inisiyatifinde olduğunu vurguladı.

kamudan öğretmen haber

MEB ve YÖK’ün uyum içerisinde çalıştığını, bundan sonraki çalışmalarda da ortak hareket edileceğini işaret eden Tekin, MEB’in öğretmen atama planlaması ve öğretmen ihtiyacı konusundaki YÖK ile paylaşılması gereken hususları paylaştıklarını açıkladı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM