Yusuf Tekin; tüm öğretmenler gibi rehber öğretmenlerde nöbet tutacak

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin yeni rehberlik yönetmeliği kapsamında rehber öğretmenlere getirilen nöbet görevi hakkında açıklama yaptı.

Yusuf Tekin; tüm öğretmenler gibi rehber öğretmenlerde nöbet tutacak

Yusuf Tekin; tüm öğretmenler gibi rehber öğretmenlerde nöbet tutacak

10.11.2017 tarihinde 30236 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında rehber öğretmenler için getirilen nöbet görevi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı geri adım atmayacak. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından yapılan açıklamada diğer öğretmenlerde olduğu gibi rehber öğretmenlerin de nöbet görevini yerine getirilmesinin normal olduğu belirtildi.

YUSUF TEKİN: NÖBET TUTACAKLAR

MEB Müsteşarı 08.01.2018 tarihli Akşam gazetesine verdiği röportaj kapsamında Pınar Işık Ardor’a açıklamalarda bulundu ve soruları cevaplandırdı. Din Kültürü öğretmenlerinin rehber öğretmenlik alanına geçişleri hakkında bir çalışma olmadığını belirten Müsteşar Tekin rehber öğretmenlerin de diğer öğretmenlerde olduğu gibi haftada bir gün nöbet görevlerini yerine getireceklerini açıkladı.

Rehber Öğretmenler ile ilgili sorulan soru;

Son yapılan değişiklikle birlikte rehber öğretmenlere nöbet görevi getirildi. Bu konuya ilişkin düzenleme yapılacak mı? Din Kültürü öğretmenleri rehber öğretmen olabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından verilen cevap;

Bir kere rehber öğretmenlikle ilgili olarak bizim kaynağımız belli. TTK’ nın hangi bölümlerden mezun olan kişiler hangi dersleri okutabilirler diye meşru kararı var. O kararda din kültürü öğretmenleriyle ilgili böyle bir şey yok. Bunu nereden üretiyorlar ben bilmiyorum. Nöbete gelelim. Rehber öğretmen arkadaşlarımız kendilerini statü olarak okul rehberi ya da okul danışmanı gibi görüyorlar. Öyle görürseniz evet, nöbet tutmazsınız. Ama bizdeki kadro karşılığı ne? Öğretmen. Dolayısıyla benim 900 bin öğretmenim benim gözümde eşittir. Bütün öğretmenler nöbet tutuyorsa rehber öğretmenlerde tutacak. Statüleri değişirse o zaman başka. Bir şey daha söyleyeceğim. Rehber öğretmen dediğimiz arkadaşlarımızdan çok ekstra bir şey talep etmiyoruz. Haftanın bir günü okul bahçesinde öğrencileri gözleyebilirsiniz. Yani haftada bir gün öğrencilerin diğer problemleriyle ilgileneceksiniz. Çok abartılacak bir durum yok.

Yeni rehberlik yönetmeliği için tüm sendikaların yargıya gittiğini Öğretmenler İçin olarak hatırlatalım.


Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. saat 9 da göreve gel, 3 te ayrıl. özel odan var, çoğu da yan gelip yatıyor. iyi de öğretmenliği nerede. statüsü ve işi en rahat kişi iken nöbet ne ola ki. derslere bile girmez ki. eh yanında full ek ders de hesaba yatsın. gel keyfim gel mesleği. iş yaparsa gerçekten verimli olunabilinecek alan ama nerede işinin hakkını veren rehberlikçi! binde bir çıkar ya da çıkmaz. nöbetin paralı olduğu bir dönemde bile itiraz ediyorlar ya, buna da ört ki ölem denir başka değil…

    • Psikolojik danışma rehberlik yönlendirme önemlidir. Aile içi şiddet , taciz , bireysel öğrenme engelli öğrenciler onların sınıftaki öğrencilerle sorunları. Neden olaya meslek grubuna yönelik bakıyoruz. Nöbet tutmaları bilimsel olarak mantıklı mı? Yoksa okul müdürü,yardımcısı ,memur , hizmetli ,müsteşar, öğretmen eleştirmek yerine itiraz edilen konuya odaklanalım. Teşekkür ederim.

  2. Özel okullar ki öğretmenleri 6 gün etüd teneffüs nöbet dahil çalışır. Rehber öğretmenler nöbet tutmaz. Nöbet görevi boş güne yada dersin en az olduğu güne verilir. Zaten bu işin bir ücreti olmasına rağmen istenmemesinin sebebi ne olabilir? Rehber öğretmenler bazı okullarda 2 gün tutuyor. Peki veli geldiğinde yada öğrenci sorunu olduğunda yapılması gereken yönlendirme psikolojik danışmanlığı hangi zaman aralığında yapacak. Yazın bile tercih döneminde okula gelerek yönlendirme yapılıyor. Öğrenci nöbetlerde sürekli otorite kuran bir öğretmeni derdini nasıl anlatacak. Bir çok taciz aile içi şiddet gibi olayları Rehber öğretmenler ortaya çıkarmıştır. Bilimsel düşünceden uzak bu olayın düzenlenmesi gerekir.

  3. Soz sozu soylemis. Onlar da digerleri gibi ogretmendir. Kendilerine vasif ekleyip havaya girmelerine gerek yok demis yani. Doğru söylemiş vesselam

  4. Şu anda sendika kararı ile bazı rehber öğretmenleri nöbet tutmuyor bununla ilgili ne olacak nöbet asli görev değil midir sendikalar böyle karar alabilir mi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk