DOLAR 5,7920
EURO 6,4554
ALTIN 277,5
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Ziya Selçuk; Öğretmenlerin hizmet içi eğitimi tümüyle değişecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı´nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk öğretmenlerin hizmet içi eğitimlerinden yabancı dil dersine kadar birçok hususa değindi.

Ziya Selçuk; Öğretmenlerin hizmet içi eğitimi tümüyle değişecek
01.11.2018
A+
A-

Ziya Selçuk; Öğretmenlerin hizmet içi eğitimi tümüyle değişecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sosyal Tesisleri´nde Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da toplantıda yer alırken Bakan burada önemli açıklamalarda bulundu.

YABANCI DİL DERSİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk burada yaptığı konuşmada, tek tip olan zorunlu bir yabancı dil eğitimi yerine herkesin ihtiyacını gözeten bir bakış açısının dil eğitiminde önemini vurguladı. Yabancı dil eğitiminin “bir ortak müfredat yap, aynı ders saati sayısındaki aynı müfredatı bütün Türkiye´ye uygula” mantığıyla yürütüldüğüne dikkat çeken Bakan Ziya Selçuk bu uygulamada değişikliğe gidileceğini ifade etti.

“Mesela bir çocuk ortaokul sona kadar yabancı dil dersini aldı ama sonra bir meslek lisesinde belli bir alanda liseyi bitirdi. Hayatı boyunca da bir vatandaşlık birikimi olarak ihtiyacı olan yabancı dilin dışında bir yabancı dil ihtiyacı olmayabilir. Turizm lisesinin yabancı dil ihtiyacı farklı olabilir, sosyal bilimlerde çok farklı bir yabancı dil stratejisi gerekebilir. Diyelim ki niye sosyal bilimler lisesinde yoğun olarak belli çocuklarımız açısından İbranice dersi vermiyoruz? Bizim günlük sorunlarımızın, tarihi sorunlarımızın İbranice ile ilişkisi var mı? Elbette var. O zaman biz bunu da verebilmeliyiz. Yani herkese tek tip zorunlu bir eğitim yerine herkesin ihtiyacını gözeten bir yabancı dil bakış açısından söz etmeye çalışıyorum.”

açıklamasında bulunan Bakan Selçuk yabancı dil öğretme sistematiğinin dönüşümünün sağlanması gerektiğine, bu konuda sadece ders saatinin konuşulmasının faydalı olmayacağına işaret etti. İfadelerinde “Bu bir öğrenme ekolojisi. Bu öğrenme ekolojisinde çocukların yabancı dile maruz kalma atmosferi nedir? Bu çocukların yabancı dille ilişkisinde, kişiliklerinin, mizaçlarının ilişkisi, etkisi var mıdır? Kim yabancı dili niye öğrenir? Bir ilişkisel gayesi mi vardır? Entelektüel bir tatmini mi vardır? Bir mesleki amacı mı vardır? Bütün bu bireysel, kişiye dönük amacı gözetmeksizin herkese tek tip bir yabancı dil eğitim öğretiminin sıkıntısından bahsetmeye çalışıyorum.” açıklamalarına yer veren Bakan Ziya Selçuk yabancı dil öğretme sistematiğinin dönüşümünün sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.

ÖĞRETMENLERİN HİZMET İÇİ EĞİTİMLERİ

Öğretmenler için hizmet içi eğitim modellemesi yapılacağını belirten Bakan Selçuk, “Öğretmenlerin hizmet içi eğitimi tümüyle yeniden modellenecek” dedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin yetiştirilmesi konusunda Yükseköğretim Kurulu ile birlikte çalışacaklarını da ifade ederken ani bir değişiklik olmadan belirli sayıdaki eğitim fakültesinde yapılabilecek değişiklikleri ele alacaklarını belirtti.

“Dünyada bazı eğitim fakülteleri uygulama, bazıları araştırma ağırlıklı. Biz de bazı eğitim fakültelerini öğrenme öğretme ağırlıklı, uygulama ağırlıklı, eski öğretmen okullarının yeni versiyonu gibi kurabilir miyiz? Bunun ilgili bir mutabakatımız var. Öğretmen yetiştirmenin kaynağına da bir şey yapmak söz konusu olacak. Formasyon dediğimiz şeyin sistemi nasıl sıkıntıya soktuğuna şahitsiniz, bununla ilgili bir takım çalışmalar olacak. Bütün öğretmenlerin hizmet içi eğitiminin tümüyle yeniden modellenmesi söz konusu olacak. 4 sene içinde bütün öğretmenlerimizin ulaşabildiğimiz kadarıyla yüksek lisans sahibi olması konusunda bir hedef koymak, gözetmek söz konusu olacak.”

açıklamasında bulunan Bakan Selçuk öğretmenlerin hizmet içi eğitim çalışmalarının yapılandırılması hususunun önemine dikkat çekti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.