Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin tespiti ve erteleme işlemleri

MEB tarafından öğretmenlerin zorunlu çalışma tespit işlemleri başladı. İKBS üzerinden yapılacak işlemle zorunlu hizmet tespiti ve zorunlu hizmet erteleme işlemleri yapılacak.

Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin tespiti ve erteleme işlemleri

Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerin tespiti ve erteleme işlemleri

Zorunlu hizmetini yapmamış öğretmenlerin tespit edilmesi, mazeretinden dolayı zorunlu hizmeti ertelenecek öğretmenlerin işlemlerinin yapılması hususları İKBS modülü üzerinden gerçekleştirilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerini uyararak işlemlerin biran önce tamamlanmasını istedi.

ÖĞRETMENLERİN ZORUNLU HİZMET İŞLEMLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı İKBS modülü üzerinde yayınladığı uyarıda 1 Mart 2018 tarihinden önce yapılan zorunlu çalışma tespit işlemleri 1 Mart 2018 tarihi itibari ile sıfırlanacağını, 1 Mart 2018 tarihinden sonra yapılan zorunlu çalışma tespit işlemlerinin ise 1 Mart 2019 tarihine kadar geçerli olacağını belirtti.

İKBS MODÜLÜ EKRANI

Okul/kurum idarecileri tarafından MEBBİS bilgileri ile İKBS modülüne giriş yapılacak sol tarafta yer alan menüde bulunan zorunlu çalışma tespit işlemleri tamamlanacak. İKBS üzerinden öğretmenlerin Zorunlu Çalışma Durumları ile Personel Zorunlu Çalışma Durumları görülebilmektedir. İnsan Kaynakları Bilgi Sistemi Giriş Modülü üzerinden zorunlu hizmetini yapmamış öğretmenlerin, zorunlu hizmeti ertelenmiş ve ertelenecek olan öğretmenlerin iş ve işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Zorunlu hizmet erteletme işleminde istenen belgeler nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

28 yorum

 1. Merhabalar,

  Eşim Devlet lisesinde öğretmen, ben özel sektörde çalışıyorum. Yakın zamanda iş değişikliği yapmayı düşünüyorum. Biz İzmir’de ikamet ediyoruz. Yeni çalışmak istediğim firma İstanbul merkezli bir firma. İzmir Ticaret Odasında herhangi bir kaydı yok. Faaliyet kaydı İstanbul Ticaret odasında. İş değişikliği yapacağım firma Limited şirketi. Bu durumda MEB’in talep ettiği Görev Yetki belgesi ve Faaliyet Belgesini İstanbul’dan alarak versem kabul görür mü bilginiz var mıdır?

  • Merhaba, zorunlu hizmet erteletmek için mi soruyorsunuz? Eğer öyleyse önce bunu eşinizin bağlı olduğu milli eğitime sorunuz.

  • Direk zorunlu hizmet için tayin isteyeceksiniz deniyor siz bir cözüm buldunuz mu…?

 2. Ben büyükşehir belediyesi olan bir ilde il merkezinde öğretmen olarak çalışıyorum eş durumundan gelmiş olup zorunlu hizmetini yapmadım. Eşim doktor ve merkezden aynı ilin ilçesine tayini çıktı. Yaklaşık 50 km mesafe. Şimdi bana zorunlu hizmet için eşimin yanına ilçeye tayinin çıkacağını söylediler böyle bişey olabilir mi uygulama doğru mudur

 3. Eşim Ankara’da çalışırken İstanbul’da faaliyet gösteren bir şirkete danışmanlık yapıyor.Hizmet dökümünde her iki şirkette sigortalı olarak göründüğü için Ankara’ya eş durumundan tayin istediğimizde sorun yaşar mıyız ?

 4. Merhaba.eşim Ankara’da çalıştığı için eş durumundan Ankara’ya geldim. Fakat eşim artık Çorum’da görev yapıyor. Rotasyona uğrar mıyım? ya da süreç nasıl ilerler?

 5. eşi öğretmen olanlarin belge getirmesine gerek yok denilmiş gelen yazıda yalnız eşi öğretmen olanları ertelendi olarak düzeltmek istediğimizde belge yüklemeden değişiklik yapılamaz diye uyarı veriyor

 6. Merhaba,
  Eşimle aynı ilin farklı ilçelerinde görev yapmaktayız. Görev yaptığımız okullar zorunlu hizmet bölgesi değil. Sorum şu. Haziran dönemindeki il içi tayinde sadece eşim tercih yapsa ve zorunlu hizmet olan bir okula geçse benim zorunlu hizmete gitme yükümlülüğüm kalkar mı?

  • Merhaba, eşiniz eğer zorunlu hizmet olan okula geçerse siz dilekçe vereceksiniz ve zorunlu hizmet rotasyonuna uğramayacaksınız. Eşinizin zorunlu hizmeti kalktığında ise sizin zorunlu hizmetiniz de ertelenmiş olacak.

   • sayın editör bu konudan emin misiniz? ya da bir mevzuat maddesi var mı? çünkü bende de aynı durum var. yardıncı olursanız sevinirim.

   • Bir sorum daha olacak. Normalde ikimizin de zorunluya tercih yapmamız gerektiği söyleniyor. İkimizde tercih yapsak ve ikimize de tercihlerimizden birisi gelse, bu durumda birimizin Atamanın iptali için dilekçe vererek iptal ettirme durumu olur mu? (İptal hakkı verilmese bile)

 7. il milli eğitim müdürleri mahkeme kararlarını hangi yetkiye dayanarak uygulamıyorlar.bunlara neden hesap sorulmuyor.

 8. İl memlerin insiyatifindeymiş, haziran atamasına kadar farklı tarihlerde isteyebiliyorlarmış..

 9. Bu yazıyı gördükten sonra İKBS’ye girdik ki hakikaten düzenleme ekranı açık. Mazereti olan öğretmenlerimizin mazeretlerini giriyoruz sisteme ancak İlçe MEM’den bu tespit ve güncelleme ile ilgili her hangi bir yazı gelmedi henüz okulumuza, nedendir acaba???
  Son gün mü gelecek resmi yazı…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM