DOLAR 5,7122
EURO 6,2929
ALTIN 268,5
BIST 106.588
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Hafif Sağanak

2019 yılı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı Kılavuzu yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı Duyurusu yayımlandı.

2019 yılı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı Kılavuzu yayımlandı
25.02.2019
A+
A-

2019 yılı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı Kılavuzu yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı binlerce yönetici adayının beklediği sınav duyurusunu yayımladı. Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı Duyurusu 25.02.2019 tarihinde MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Sınav takvimi ve yönetici atama süreci ile ilgili MEB
Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınav Kılavuzu yayımlanmış oldu.

MEB YÖNETİCİ ATAMA SINAV KILAVUZU

MEB tarafından yapılan açıklamada “Yazılı sınav duyurusu, Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği hükümleri kapsamında Bakanlığımız ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) 13.02.2019 tarihinde imzalanan protokole göre hazırlanmıştır” ifadelerine yer verilirken eğitim kurumlarına yönetici seçme sınavı takvimi ve genel açıklamalar da Millî Eğitim Bakanlığı eğitim kurumlarına yönetici seçme sınavı duyurusu “2019-MEB-EKYS” içerisinde yer aldı.

YÖNETİCİ ATAMA TAKVİMİ

MEB eğitim kurumlarına yönetici seçme sınavı takvimi kapsamında sınav başvuruları 28/02/2019 11/03/2019 tarihleri arasında yapılacak olup sınav başvuru ücreti de 28/02/2019 12/03/2019 tarihleri arasında yatırılacak. Başvuru döneminde başvuru yapamayanlar için 21 Mart 2019 tarihinde bir günlük geç sınav başvuru ve başvuru ücreti yatırma hakkı da verildi.

MEB yönetici görevlendirme sınav takvimi;

MEB yönetici görevlendirme sınav takvimi;
Sınav takvimi

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (2019- MEB-EKYS) ile ilgili usul ve esaslar kapsamında yönetici atama yazılı sınavı 21 Nisan 2019 tarihinde belirlenen sınav merkezi illerde saat 10.00’da yapılacak olup sınav sonuçları da ÖSYM tarafından açıklanacak bir tarihte duyurulacak.

YAZILI SINAV MERKEZLERİ

Yazılı sınav, 21 Nisan 2019 Pazar günü saat 10:15’de belirlenen illerinde oluşturulan sınav merkezlerinde yapılacak. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacaktır. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır Sınav merkezi olarak belirlenen iller; Adana, Afyonkarahisar, Ankara (Altındağ-Mamak),b Ankara (Çankaya), Ankara (Yenimahalle), Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul-1 (Kadıköy/Maltepe/Ataşehir), İstanbul-2 (Üsküdar/Ümraniye/Beykoz/Şile/Çekmeköy), İstanbul-3 (Beyoğlu/Şişli/Beşiktaş/Kâğıthane/Sarıyer), İstanbul-4 (Beyazıt/Bakırköy/Bahçelievler/Zeytinburnu/Fatih), İstanbul-5 (Avcılar/Esenyurt/Beylikdüzü/Küçükçekmece), İzmir/Güney (Konak/Balçova/Buca/Gaziemir), İzmir/Kuzey (Karşıyaka/Bornova/Çiğli), Kars, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Zonguldak, Kırıkkale, Batman, Karabük

SINAV SORULARI AYNI OLACAK

Eğitim kurumu müdür ve müdür yardımcılığı yazılı sınav soruları aynı sorulardan oluşacaktır. Yazılı sınava katılmak isteyen ve belirlenen başvuru şartlarını taşıyan adayların başvuruları 28 Şubat-11 Mart 2019 tarihleri arasında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) elektronik ortamda alınacak.

BAŞVURU ŞARTLARI

Müdür ve müdür yardımcılığına ilk defa görevlendirilecekler için yazılı sınava Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 5, 6 ve 7’nci maddelerinde belirtilen genel ve özel şartları taşıyan adaylar başvuruda bulunabilecek. 4 / 7 Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 7’nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde; “Adaylık dâhil en az iki yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak,” hükmü yer almaktadır. Bu sürenin hesaplanmasında; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B Maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmenlik, asker öğretmenlik, yıllık izin, hastalık izni ve aylıksız izinde geçen sürelerin tamamı değerlendirilecektir. Sürenin hesabında; yazılı sınava başvuru tarihinin son günü olan 11.03.2019 tarihi esas alınacaktır.

SINAV KONULARI

Sınavda adaylara çoktan seçmeli 80 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır. Yazılı sınav konuları ve ağırlıkları şunlardır:

a) Genel yetenek ve genel kültür: %35
b) Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi: %10
c) Değerler eğitimi: %5
d) Eğitim ve öğretimde etik: %5
e) Eğitim bilimleri: %35
f) Mevzuat: %10 5 / 7 (T.C. Anayasası, 05.01.1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 14.06.1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 01.11.1984 tarihli ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, 02.12.1999 tarihli ve 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 25.6.2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 10.12.2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 10.06.1949 tarihli ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Millî Eğitim Bakanlığı başlıklı Onuncu Bölümünde yer alan hükümler)
Not: Testte tüm mevzuattan soru yer almayabilecektir.

SINAV ÜCRETİ VE TAHSİLİ

Sınava girecek adaylar 28 Şubat-12 Mart 2019 tarihleri arasında, ÖSYM adına aşağıdaki bankalara 180,00 TL sınav ücreti yatıracaktır.
Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Albaraka Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı
Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeleri
ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Ziraat Bankası’na sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığıyla ücret yatırılabilecek; şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmayacaktır.

KILAVUZ İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR
  1. Faruk Şekerci dedi ki:

    Düşürülmesi gereken ücretler değil, MÜLAKATTIR. Herkes 180 tlyi çok buluyor. Bu bir taktik bence. İnsanların dikkatini paraya çekip, yine mülakata devam edilecek.
    Para konusuna gelince yüzde yüz para işini geri çekecekler. Amaç milletin dikkatini sınav ücreti konusuna çekmek. Yazılıdan 100 puan alsan beli, mülakatta 59 ( baraj 60 ) verdikleri an tercih hakkında bulunamıyorsunuz ki !

  2. ahmet dedi ki:

    180 TL biraz fazla olmamış mı? İnsaf yani.Şu ekonomik ortamda bu rakam çok çok yüksek.Kesinlikle düşürülmeli.