ALES artık elektronik ortamda yapılacak, elektronik ALES uygulaması (e-ALES)

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi yeni bir uygulamaya gidiyor. ÖSYM ALES için yeni bir dönemi başlatmak üzere. Binlerce kişiyi ilgilendiren Akademik personel olmak için iyi bir not alınması gereken ALES artık elektronik olarak yapılacak. Adı e-ALES olacak.

ALES artık elektronik ortamda yapılacak, elektronik ALES uygulaması (e-ALES)

ALES artık elektronik ortamda yapılacak, elektronik ALES uygulaması (e-ALES)

e-ALES uygulaması önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek. e-ALES uygulaması ayrıntıları detaylı olarak ÖSYM tarafından açıklanmadı. ÖSYM sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre ALES artık elektronik ortamda yapılacak.  ÖSYM 2017 yılı içerisinde iki kez e-ALES uygulaması yapacak. Böylelikle önümüzdeki yıl ALES elektronik ortamda yapılmış olacak.

ALES UYGULAMASI

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen ALES için ÖSYM yeni bir yenilik getiriyor. ALES’in elektronik ortamda yapılması ve isminin e-ALES olması ÖSYM tarafından açıklandı. ALES adayların genellikle yüksek lisans (master) eğitimleri için girilen bir sınavdır. Üniversitelerde araştırma görevlisi, okutman, akademik personel olmak için ALES’e girmek ve ALES’ten iyi bir puan almak şarttır. Her yıl ilkbahar ve güz dönemleri olmak üzere binlerce adayın sınava girdiği ALES son dönemde FETÖ ile anılmaya başlayan sınavlardan birisi oldu. FETÖ’nün yıllardır ALES sorularını da sızdırdığı kamudan haberlere yansıdı. Geçmişten günümüze kadar yapılan ÖSS, ÖYS, YGS, SBS gibi sınavlar daha dikkat çekerken ALES sessiz sedasız yapılan ve dikkat çekmeyen bir sınavdı. FETÖ bu sınavın bu özelliğinden de yararlanarak üniversitelerde kadrolaşmak için ALES’i yıllardır elinde tutmuş.

E-ALES UYGULAMASI

e-ALES uygulaması ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılında başlayacak. Yıl içerisinde 2 defa yapılması planlanan e-ALES kılavuzu, e-ALES ayrıntıları 2017 yılı ÖSYM sınav takviminde netlik kazanacak.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM