AÖF sınavlarında açık uçlu sorular sorulacak, AÖF’de yapılan değişiklikler

Resmi Gazete’de yayımlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sınav Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklere göre AÖF sınavlarında açık uçlu sorular sorulabilecek.

AÖF sınavlarında açık uçlu sorular sorulacak, AÖF’de yapılan değişiklikler

AÖF sınavlarında açık uçlu sorular sorulacak, AÖF’de yapılan değişiklikler

AÖF yönetmeliğinde yapılan değişiklikler kapsamında bundan sonraki AÖF sınavlarında  çoktan seçmeli sınav soruları ile birlikte açık uçlu sorular, kısa cevaplı sorular, doğru-yanlış şeklinde sınav soruları, eşleştirme tipi sorular sorulabilecek. Yapılan AÖF değişiklikleri ile birlikte öğrenciler AÖF sınavlarında farklı soru tipleri ile karşılaşabilecekler. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği değişiklikleri 18 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

FARKLI SORU TİPLERİ GELDİ

AÖF sınavlarında 2016 2017 eğitim öğretim yılı bahar döneminden itibaren farklı soru tipleri yer alacak. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan tarafından yapılan açıklamaya göre AÖF sınav soru tipleri ve diğer hususlarda yapılan değişikliklerin yaklaşık bir yıllık bir çalışmanın ürünü olduğu vurgulandı. Kısa cevaplı, açık uçlu soru tiplerinin ve diğer soru çeşitlerinin Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji, Felsefe ve Tarih programları ile başlayacağını belirten Rektör Gündoğan, bu sayede ilk uygulamanın 4 program 4 ders kapsamında yapılacağını açıkladı.

AÖF sınavlarında hangi derslerden ve hangi konulardan açık uçlu sorular sorulacak? Sorusuna cevap olarak açıklama yapan AÖF Rektörü, Türk Dili ve Edebiyatı programı kapsamında Çağdaş Türk Romanı dersinde, Sosyoloji Programı içerisinde yer alan Türk Sosyologları dersinde, Felsefe Programı kapsamında Çağdaş Felsefe dersi ile Tarih Programı içerisinde Hukuk Tarihi derslerinden kısa cevaplı ve açık uçlu sorular sorulacağını belirtti. Belirtilen program ve derslerin ara sınavlarında çoktan seçmeli sorularla birlikte 2 tane kısa cevaplı soru tipi ve 1 tane açık uçlu soru tipi yer alacağı ifade edildi.

Belirtilen soru tiplerinde AÖF sınavlarında dört yanlış bir doğruyu götürmeyecek açıklamasını da yapan Naci Gündoğan yapılan değişiklikle birlikte AÖF yazılı sınavlarında öğrencilerin kendi cümleleriyle bilgilerini belirtmelerine olanak sağlanacağını açıkladı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM