Asli öğretmenliğe geçiş yazılı sınav konuları, sözlü mülakat detayı, örnek sorular

Asli öğretmenlik yazılı sınavı başvuruları (para yatırma) başladı. Asli öğretmenlik yazılı sınavı 18 Aralık tarihinde yapılacak. Asli öğretmenlik yazılı sınav konuları ve sözlü sınav konuları MEB tarafından kılavuzda belirtildi.

Asli öğretmenliğe geçiş yazılı sınav konuları, sözlü mülakat detayı, örnek sorular

Asli öğretmenliğe geçiş yazılı sınav konuları, sözlü mülakat detayı, örnek sorular

Asli öğretmenliğe geçiş sınavı e-Kılavuzu MEB tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanmıştı. Asli öğretmenliğe geçiş yazılı sınav tarihi 18.12.2016 tarihinde saat 14:00’da 81 il merkezinde yapılacak. 18 Aralık tarihinde yapılacak olan asli öğretmenliğe geçiş sınavı için ücret yatırma işlemleri 17 Ekim tarihinde başladı, sınav ücreti yatırmak için son gün 11 Kasım. Bu tarihler arasından sınava girecek aday öğretmenlerin Asli öğretmenliğe geçiş sınavı e-Kılavuzu içerisinde belirtilmiş bankalara ücret yatırması gerekmektedir. Asli öğretmenlik sınav ücreti 65 liradır.

BAŞVURU YOK SADECE ÜCRET YATACAK

Asli öğretmenliğe geçiş sınavı başvurusu yapılmayacak. Adaylar sadece banka ücreti yatıracaklar. Ücreti yatıranlar başvuru yapmış sayılacaklar. Asli öğretmenliğe geçiş yazılı sınavına MEB öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği kapsamında performans sisteminde başarılı olan aday öğretmenler girecekler. Öğretmenlerin ayrıca bir yıllık çalışma süresini tamamlamış olması gerekecek.

YAZILI SINAV KONULARI

Aday öğretmenlerin 18 Aralık tarihinde gireceği sınav olan Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınav Konuları ile yazılı sınav konularının yüzdelik olarak dağılımları aşağıdadır;

Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınav Konuları;

A. 657 ve 4483 sayılı kanunlar (%15) Bu kısmın yazılı sınavda ağırlığı yüzde on beştir. 657 DMK ile 4483 sayılı kanundan sorular çıkacak.
1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu- ( kısım 8 ve 9 hariç )
2. 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun
B. Bakanlık teşkilatı, görevleri ve mevzuatı (%30) Bu kısmın yazılı sınavda ağırlığı yüzde otuz. 1739 ve 652 sayılı kanunlardan sorular gelecek. Ayrıca 5580 sayılı kanun ile mevzuattan sorular gelecek
1. 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu,
2. 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname
3. 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu
4. Görevin gerektirdiği diğer mevzuat
a) 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun
b) 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu
c) 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu
d) Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği
e) Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği
f) Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği
g) Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği
h) Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi
C. Öğretmenlik uygulamaları (%50) Sınavda en çok ağırlık ise öğretmenlik uygulamaları kısmında olacak.
1. Eğitim öğretimin planlanması,
2. Öğrenme ortamları,
3. Sınıf yönetimi,
4. Öğretim yöntem ve teknikleri,
5. Ölçme ve değerlendirme.
Ç. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (%5) Geçtiğimiz aylarda yapılan ve mahkemelik olan müdür yardımcılığı yazılı sınavında bu bölümden soru sorulmadığı için sınav iptal olmuştu. Aday öğretmenlerin asil öğretmenlik geçiş sınavına ise bu bölümün ağırlığı yüzde beş.

Asli öğretmenliğe geçiş yazılı sınavı soru örnekleri hem sendikaların test kitaplarında hem de forum sitelerinde yer almaktadır. ogretmenlericin.com olarak yakın zamanda asli öğretmenlik yazılı sınavı soru örnekleri hakkında bir çalışmamız olacak. Çalışmamızla birlikte aday öğretmen arkadaşlara soru örneklerini paylaşacağız.

YAZILI SINAV SONUÇLARI

Asli öğretmenliğe geçiş yazılı sınavı 100 üzerinden değerlendirilecek, asli öğretmenlik yazılı sınav sonuçları 03.02.2017 tarihinde açıklanacak.  3 Şubat tarihinde açıklanacak yazılı sınav sonuçları adaylara posta ile sonuç belgesi olarak gönderilmeyecek. Asli öğretmenlik yazılı sınav sonuçları www.meb.gov.tr adresi üzerinden öğrenilecek.

SÖZLÜ SINAV & MÜLAKAT UYGULAMASI

Asli öğretmenliğe geçiş yazılı sınavına katılan adaylar yazılı sınava girdikleri ilde sözlü sınava/mülakata alınacaklar. Aday öğretmen mülakatına girmek için yazılı sınav sonucu beklenmeyecek. Her il milli eğitim müdürlüğü aday öğretmen sözlü mülakat tarihini belirleyecek ve açıklayacak. Asli öğretmenlik geçiş sözlü sınavı/mülakatı 26 Aralık tarihinden 26 Ocak tarihine kadar yapılacak. Sözlü sınavda sorulan soru örnekleri, sözlü sınav konuları kılavuzda aşağıdaki gibi belirtilmiştir;

Asli öğretmenlik mülakat soru konuları;

1) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade kabiliyeti ve muhakeme gücü
2) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti
3) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı
4) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri

Asli öğretmenliğe geçiş sözlü sınav sonuçları 03 Şubat 2017 tarihinde açıklanacak.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

    • hocam aynı şekilde ben de unuttum. önce ilçeye acele yazı yazın dediler ayrıca onların da ile bildirmesi şazımmış. böyle bikaç kişi varsak ve duyurursak uzatabilirler. geçen şubat döneminde uzatılmış. Ancak mutlaka yazı yazıp durumumuzu anlatmalıyız. İlçeye elden de götürülebilinir yazı sanırım okul müdürüne onaylatılıp. Umarım uzatılır…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM