Karar Çıktı TEOG’da Sorular İptal Edilmedi

Bilim Kurulu karar verdi. Bilim Kurulu’nun verdiği karara göre itiraz edilen ve iptal edilmesi istenen TEOG’da 4 soru iptal edilmedi.

Karar Çıktı TEOG’da Sorular İptal Edilmedi

Karar Çıktı TEOG’da Sorular İptal Edilmedi

TEOG’da itiraz edilen 4 soru için soruları inceleyen Bilim Kurulu karar verdi. Bilim Kurulu’nun verdiği karara göre itiraz edilen ve iptal edilmesi istenen TEOG’da 4 soru iptal edilmedi.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Bir milyondan fazla 8.sınıf öğrencisinin katıldığı TEOG sınavından sonra 4 sorunun hatalı olduğu ve iptal edilmesi gerektiği iddiasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından inceleme çalışması başlatıldı.

TEOG’DA İPTAL EDİLMESİ İSTENEN SORULAR

TEOG Türkçe sınavında “Özveri” sorusu, TEOG Fen ve Teknoloji sınavında”Gürültü” sorusu, TEOG Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavında ise”Yardımseverlik-Hoşgörü” sorusunun hatalı olduğu iddia edilmiş ve bu sorular üzerinde tartışma başlamıştı. Özellikle TEOG T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavında “Selanik” sorusu çok tartışıldı ve bu TEOG soruları hala tartışılıyor.

TEOG SORULARI DEĞERLENDİRİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından inceleme çalışması sonrası itiraz edilen ve yanlış olduğu iddia edilen TEOG sorusu itiraz edilen soruları değerlendirdi. Bilim Kurulu yaptığı değerlendirme sonucunda TEOG sınav sorularında hata olmadığını kararlaştırdı.

Bilim Kurulu, TEOG T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavında ki  “Selanik” sorusu için hazırlanan raporda ilgili konunun T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde yer aldığını ve kazanım olarak anlatıldığı belirtti. Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ilgili raporda “İlgili sorumuzda herhangi bir yanlışlık yoktur. 8. sınıf öğrencilerinin cevaplayabileceği düzeyde olup, anlatım yönünden doğrudur”açıklaması yapıldı.

TEOG SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme ve Değerlendirme Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin, TEOG sınav sonuçlarının mahkeme kararından sonra açıklanacağını belirtti. Çetin, mahkemenin 35 gün içerisinde karar vereceğini, karardan sonra TEOG sınav sonuçlarının açıklanacağını vurguladı.

Öğretmenler İçin

Haber İçeriği MemurlarNet’ten alınmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
iptal teog

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM