MEB Maarif Müfettişliği sözlü mülakat sınavına mahkemeden durdurma

Müfettişlik mülakatına mahkemeden durdurma kararı çıktı. Bakanlık Maarif Müfettişliği sözlü sınavı için verilen yargı kararı ile dava konusu işlemin durdurulmasına karar verildi.

MEB Maarif Müfettişliği sözlü mülakat sınavına mahkemeden durdurma

MEB Maarif Müfettişliği sözlü mülakat sınavına mahkemeden durdurma

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada sendika üyeleri olan Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Müfettişliği sözlü sınavında başarısız sayılan kişi adına açılan dava da mahkemenin durdurma kararı verdiği belirtildi. Karar gerekçesinde mahkeme tarafından kapsamı aşan kılavuza dayanılarak yapılan sözlü sınavın hukuka uygun olmadığı ifade edildi.

MAHKEMEDEN SÖZLÜ SINAVA DURDURMA

Kırıkkale İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda “Kılavuzla düzenlenebilecek hususlar, 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin geçici 13. maddesine göre ataması yapılacaklara ilişkin mülakat komisyonunun oluşturulması ile komisyonun çalışma usul ve esasları ile sınırlı olmalıdır. Bunun dışında kalan konuları Bakanlığın kılavuzla düzenlemesi olanaklı olmayıp ancak yönetmelikle düzenlenmesi gerektiği açıktır” ifadelerine yer verilirken sözlü sınavın hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle dava konusu işlemin durdurulmasına karar verildi.

YAZILI SINAVDAN 84 MÜLAKATTAN 71 PUAN

Bakanlık maarif müfettişliği sözlü sınavından 71,33 puan alan ve başarısız sayılan Eğitim Bir-Sen üyesi aday yazılı sınavdan 84 sözlü sınavdan 71,33 puan aldı ve değerlendirme sonucunda 61.oldu. Değerlendirme sıralamasına göre atanmaya hak kazanamayan aday sözlü mülakat sınavında kendisine düşük puan verildiği, sözlü mülakat sırasında soruların ve cevapların ses görüntü altına alınmadığı, işlemin hukuka aykırı olduğu nedenlerinden dolayı konuyu yargıya taşıdı.

MEB Maarif Müfettişliği sözlü mülakat sınavı mahkeme kararı için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. 2014 ağustos ayında haksız ve isnatsız bir şekilde görev sürelerini doldurmayan.ve müdürüyle 6 ay çalışmayıp 1 aylık çalışmayla kasıtlı performans notu verilen: 2 bölge idare mahkemesenin vermiş olduğu yürütmeyi durduran kararlara ragmen.mahkeme kararına uymayanlara neden mahkeme kararlarını uygulamıyorsunuz diye sorulmalı.böyle durumdaki müdürler eski okullarına iade edilmelidir.Şu da gerçektir ki kul hakkı yemek çok büyük bir şuçtur.Rabbimin adaletinden kimse kaçamaz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM