MEB Müdür Yardımcılığı sınavı iptal edilme yolunda

20 Mart 2016 tarihinde yapılan müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavı sınav konuları ile müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınav başvuru kılavuzuna yürütmenin durdurma kararı çıktı.

MEB Müdür Yardımcılığı sınavı iptal edilme yolunda

MEB Müdür Yardımcılığı sınavı iptal edilme yolunda ilerliyor.

Danıştay Eğitim-İş sendikası tarafından açılan davada kararı verdi ve müdür başyardımcılığı, müdür yardımcılığı sınavının iptal edilme olasılığı ortaya çıktı. Bu ihtimal bize göre çok yüksek. Çünkü Danıştay sınav konuları ile ilgili maddenin yürütmesi durdurulmuştur.

Eğitim-İş sendikası Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’in 15. maddesinde düzenlenen hükümler için dava açmıştı. İlgili hükümlerde 20 Mart 2016 tarihinde yapılan müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavı sınav konuları kapsamında “Atatürk İlke ve İnkılapları” konusu yer almamıştı. Eğitim-İş sendikası konuyu yargıya taşıdı.

EĞİTİM SİSTEMİNİN TEMELİ ATATÜRK’TÜR

Danıştay yönetmeliğin 15.maddesinin yürütmesini durdurmuştur. Danıştay verdiği kararın açıklamasında;

Türk Milli Eğitim Sisteminin temelinde Atatürk ilkeleri ve İnkılaplarının bulunduğu, bu nedenle Türk Milli Eğitim sisteminin yönetim kademesinde yer alan müdür baş yardımcıları ve müdür yardımcılarının da belirtilen esaslar dahilinde eğitim verilmesini sağlamak amacıyla Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi konusunda belirli bir seviyede bir bilgi sahibi olması gerektiği sonucuna ulaşıldığından müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına yönelik sınav konuları arasında Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi konusuna açıkça yer verilmemesinde yasal isabet görülmemiştir.

İfadelerine yer vererek bunun yasaya aykırı olduğunu belirtmiş ve yürütmesini durdurmuştur.

YAZILI SINAV BAŞVURU KILAVUZU

Sendika tarafından yapılan açıklamada müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavı Başvuru kılavuzunun da yürütmesinin durdurulduğu açıklanmıştır. Yazılı sınav konuları ve müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınav başvuru kılavuzunun iptal edilmesi büyük karışıklığa sebep olacaktır. Öğretmenler İçin olarak sınavın iptal edilmesinin güçlü olduğu yorumunu yapıyoruz.

MEB bu karara itiraz edecek. İtiraz sonucu Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (İDDK) sonucu ne olacak birlikte göreceğiz ancak son dönemde yöneticilik ile ilgili mahkeme kararları Milli Eğitim Bakanlığı ‘nın (MEB) yöneticilik durumunda işin içinden çıkamayacak bir girdaba sürüklendiği görülmektedir.

 

Danıştay kararı için TIKLAYINIZ

 

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personel

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM