MEB nitelikli liseler için merkezi sınav başvuru tarihleri, başvuru kılavuzu

TEOG’un kaldırılmasından sonra MEB tarafından hazırlanan liselere geçiş sistemi ile ilgili kılavuz yayımlandı. “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” kapsamında gönüllülük esas olmak üzere nitelikli liselere yerleşmek isteyen öğrenciler merkezi sınava girecekler.

MEB nitelikli liseler için merkezi sınav başvuru tarihleri, başvuru kılavuzu

MEB nitelikli liseler için merkezi sınav başvuru tarihleri, başvuru kılavuzu

Nitelikli liseler diğer adıyla sınavla öğrenci alacak liseler belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 10.04.2018 tarihinde yayımlanan  “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” merkezi sınavla ilgili hususlara açıklık getirdi. Aynı zamanda MEB tarafından açıklanan sınavla öğrenci alan liselerin listesi (TIKLAYINIZ) belli olmuş oldu.

MERKEZİ SINAV BAŞVURULARI

8.sınıflar için 2018 yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu çerçevesinde sınavla öğrenci alan liselere yerleşmek isteyen öğrencilerin merkezi sınav başvuruları 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında alınacak. Merkezi sınava girecek öğrencilerin sınav giriş belgeleri 22 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanacak. Merkezi sınav 2 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olup sonuçlar da 22 Haziran 2018 tarihinde açıklanacak.

Merkezi sınav takvimi

Bakanlık yaptığı açıklamada “Merkezî Sınav isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler, başvurularını 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaklardır.” ifadelerine yer verirken merkezi sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemlerin elektronik ortam üzerinden gerçekleştirileceği belirtildi. Fotoğraflı Sınav Giriş Belgeleri 22 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanacak. Sınav giriş belgeleri elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından renkli olarak alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra merkezi sınava girecek öğrenciye teslim edilecek.

90 SORU ÇOKTAN SEÇMELİ SINAV

Merkezî Sınav 8’inci sınıf öğretim programlarına göre yapılacak. Yani sınavda sadece 8.sınıf müfredatından soru sorulacak. Nitelikli liseler için merkezi sınav 02 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olup sınavda öğrencilere iki bölüm hâlinde çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Türkiye saatiyle birinci bölüm 09.30’da ve ikinci bölüm 11.30’da başlayacak. Merkezi sınav birinci bölüm, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 60 dakika olacak.

Merkezi sınav sözel

Sınavın iki bölümü arasında verilen süre,  öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak olup bu arada öğrenciler okullarından ayrılamayacaklar. Sözel bölümde, 8’inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, sayısal bölümde ise Matematik ve Fen Bilimlerinden sorular sorulacak.

Merkezi sınav sayısal

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00’da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacaklar. Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacak. Merkezi sınavda A, B, C ve D olmak üzere dört ayrı kitapçık türü kullanılacak.

Ağırlıklı Standart Puan Hesaplanırken Kullanılacak Ağırlık Katsayıları;

Ağırlık Katsayıları

MERKEZİ SINAV BAŞVURU KILAVUZU

2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu <<< TIKLAYIN

2018 yılında EK-2’de listesi ve kontenjanları verilen “Merkezi Sınavla Öğrenci Alacak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumları”na öğrenci seçmek amacıyla yapılacak Merkezî Sınav

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM