MTSK uygulama sınavında görev alacaklar MEBBİS’ten başvuru yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü MTSK uygulama sınavları öğretmen görevlendirmeleri konusunda açıklama yaptı.

MTSK uygulama sınavında görev alacaklar MEBBİS’ten başvuru yapacak

MTSK uygulama sınavında görev alacaklar MEBBİS’ten başvuru yapacak

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği kapsamında MTSK Sınav Sorumlusu görevlendirmeleri yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 16.10.2018 tarihli 19426209 sayılı MTSK Sınav Sorumlusu konulu resmi yazısı tüm illere gönderildi.

MTSK GÖREVLENDİRMELERİ

MTSK Sınav Sorumlusu görevlendirme işlemleri konusuna açıklık getiren Bakanlık 2018 yılından itibaren direksiyon eğitimi dersi uygulama ve değerlendirme sınavları tablet üzerinden yapılmaya başlandığını hatırlattı. Tablet üzerinden yapılan uygulamanın geliştirilerek devam etmekte olduğu açıklanırken 01.01.2019 tarihinden itibaren ise bu sınavlarda görev alacak MEB personel (öğretmen, idareci) için merkezi görevlendirme usulünün uygulanacağına vurgu yapıldı. MEB bu uygulamanın sağlıklı yapılabilmesi için ilgili hususların yapılması istendi.

MEB’in MTSK görevlendirmeleri ile ilgili resmi yazısı;

 

MTSK Sınav Sorumlusu görevlendirme işlemleri
MTSK Sınav Sorumlusu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirtilen işlemler;

  • 2018 yılı Aralık ayının ikinci yarısını geçmemek kaydiyle ilgi yönetmeliğin 31 inci maddesinin birinci fıkrası gereğince, sertifika sınıflarına göre sınav yapacak personelin yeterli olup olmadığını, yeterli değil ise eksik sertifika sınıflarında hizmetiçi eğitim kursu açılarak bunların tamamlanması gerekmektedir. Mesela, motorsiklet grubundan eksiği bulunan ilçeler bu guruba ait hizmetiçi eğitim kursu planlamaları gerekmektedir.
  • İl/ilçe milli eğitim müdürlüklerince, motorlu taşıt sürücüleri kursu uygulama sınav sorumlusu belgesi hizmet içi eğitim tamamlama programına katılıp, sınavda başarılı olarak sertifikasını alan personelin komisyonda görev alabilmeleri için fiilen görevli oldukları ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından, sertifikalarını Özel MTSK modülünde bulunan il/ilçe MEM uygulama sınav işlemleri menüsünden MTSK sınav sorumluları bölümüne Kasım ayı sonuna kadar işlemeleri gerekmektedir.
  • Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Uygulama Sınav Sorumlusu sertifikasına sahip olan personelin iki ayrı il yada ilçede kayıtlı oldukları görülmekte olup, başka bir il yada ilçeye geçen personelin kayıtlarının sadece bir ilçede olmasının sağlanması gerekmektedir. İlçeden ayrılan personelin kayıtlarının silinmesi gerekmektedir.
  • Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Uygulama Sınav Sorumlusu belgesine sahip olan personel, Özel MTSK modülüne kayıt olduktan sonra “mebbis kişisel bilgiler modülü” nden uygulama sınav görevlerine başvurarak görev talebinde bulunabileceklerdir. İl ve ilçeler tarafından tanımlanan MTSK uygulama sınavları ile birlikte görev alacak personelin kişisel bilgiler modülünden tercih ekranı açılacak olup görev taleblerini bu ekran üzerinden yapabileceklerdir.
  • Görev alacak personelin kişisel mebbis modülünden ıban, e-posta ve telefon numaralarını güncellemeleri gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM