ÖSYM Optik Formları Kaldırıyor, Yakında Yazılı Sınav Geliyor

ÖSYM Optik Formları Kaldırıyor, Yakında Yazılı Sınav Geliyor ÖSYM Optik Formları Kaldırıyor, Yakında Yazılı Sınav Geliyor haberimizi lütfen not alın. Not almanızı gerektiren sebebi sonda açıklayacağız. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir yaptığı açıklamada sınavlarda optik formun kaldırılacağını ayrı cevap kağıdı döneminin sona ereceğini. soru kitapçıkları ile cevap kağıdı olarak kullanılan optik formların aynı kitapçıkta birleştiren bir uygulamayı […]

ÖSYM Optik Formları Kaldırıyor, Yakında Yazılı Sınav Geliyor

ÖSYM Optik Formları Kaldırıyor, Yakında Yazılı Sınav Geliyor

ÖSYM Optik Formları Kaldırıyor, Yakında Yazılı Sınav Geliyor haberimizi lütfen not alın. Not almanızı gerektiren sebebi sonda açıklayacağız. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir yaptığı açıklamada sınavlarda optik formun kaldırılacağını ayrı cevap kağıdı döneminin sona ereceğini. soru kitapçıkları ile cevap kağıdı olarak kullanılan optik formların aynı kitapçıkta birleştiren bir uygulamayı yürürlüğe koyacağını belirtti.

ÖĞRENCİ KAYDIRMA YAPMAYACAK

Sınavlarda karşılaşılan en büyük sorun öğrencilerin soru kitapçığından optik forma cevapları işaretlerken yaptıkları kaydırma. Bu durumdan etkilenen öğrencilerin sınavlardan zararla çıktıkları aşikar. ÖSYM Başkanı’da artık kaydırma ortadan kalkacak öğrencilere kolaylık olacak açıklamasını yaptı.

YENİ KİTAPÇIKLAR 10 OKULDA UYGULANDI

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir uygulamaya 30 Nisan 2016’da yapılacak sınavla başlanacağını ve diğer sınavlara da uygulanacağını belirtti. Uygulamanın pilot olarak Ankara’da 10’un üzerinde okulda lise öğrencileri üzerinde denediklerini bildiren Demir, sistemin şu ana kadar problemsiz uygulandığını belirtti.

Prof. Dr. Ömer Demir, soru ve cevapların bir arada aynı kitapçıkta bulunmasının adaylara büyük kolaylık sağlayacağını belirtti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir’in açıklaması:

“Her bir sorunun altında cevap alanı olacak, o cevap alanına aynen optik okuyuculu cevap kağıdını işaretler gibi kişiler işaretleme yapacak. Sınav kitapçığındaki bütün sorular yine çoktan seçmeli olacak, her soru için beş farklı seçenek yer alacak. Cevaplar, her sorunun bitiminde yer alan cevap alanlarına işaretlenecek. Kitapçıkların tüm sayfaları, ÖSYM’de taranacak, sayfa görüntüleri üzerinden görüntü işleme yöntemleriyle adayların işaretleri belirlenecek ve bilgisayar ortamında değerlendirilecek.Adayların cevap kağıtlarına dolduracakları alanları soru kitapçığına işaretlemeleri yeterli olacak. Adaylar, soruları ayrı bir cevap kağıdına geçirmek ile zaman kaybetmeyerek sorunun cevabını hemen sorunun altına, sayfa çevirmeden süre kaybetmeksizin yanıtlayabilecekler. Bu itibarla, soru başına düşen sürede işlem tasarrufu sağlanacak.” dedi.

İLK UYGULAMA 30 NİSAN’DA

ÖSYM Başkanı Demir Uygulamayı küçük çaplı bir sınavla başlatacaklarını belirterek uygulamanın resmi olarak ilk uygulamasınn 30 Nisan 2016 tarihinde yapılacak 2016 İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (2016-İSG) ile yapılacağını belirtti.

YAZILI SINAVA HAZIRLIK

Yazımızın başında değindiğimiz nokta burası. ÖSYM Başkanı Demir bu uygulama ile cevap kağıdına son verileceğini çalışmanın aynı zamanda açık uçlu soruların sınavlarda sorulabilmesi için bir ön hazırlık olduğunu vurguladı. Demir’in bahsettiği bu uygulama yani açık uçlu sorular geçtiğimiz günlerde 10 bin adayın katıldığı Kaymakam Adaylığı Sınavlarında  uygulandı.

Öğretmenler İçin olara soruyoruz;

ÖSYM çoktan seçmeli sınavlarda yanlışsız sınav yapamazken açık uçlu soruları nasıl doğru değerlendirecek?
Açık uçlu soruları kim değerlendirecek?
Açık uçlu sınavdan sonra acaba ÖSYM sözlü sınava mı geçecek?
Açık uçlu sınavı uygulayabileceklerine kendileri inanıyor mu?

Biz açıkcası inanmıyoruz ve ÖSYM’den yanıt almak için uğraşacağız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM