ÖSYM sınav görevinde öğretmenler arası ayrımcılık ortadan kaldırılmalıdır

Türk Eğitim-Sen tarafından ÖSYM sınav görevlerinde bazı öğretmenlere sınav görevi verilmemesi durumu Milli Eğitim Bakanlığına iletildi.

ÖSYM sınav görevinde öğretmenler arası ayrımcılık ortadan kaldırılmalıdır

ÖSYM sınav görevinde öğretmenler arası ayrımcılık ortadan kaldırılmalıdır

Sendika yaptığı açıklamada Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM), Halk Eğitim Merkezleri (HEM), Mesleki Eğitim Merkezleri (MEM) ve Bağımsız Anaokullarında görevli öğretmenlerin ÖSYM sınavlarında sınav görevlisi olarak görev alamadıkları, bu öğretmenler için sınav görevi verilmediği belirtildi.

SINAV GÖREVİ VERİLMEYEN ÖĞRETMENLER

Türk Eğitim-Sen yaptığı açıklamada ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda görev alabilmek için Üniversite ya da MEB’e bağlı eğitim kurumlarında görevli olmanın yeterli olmasına rağmen son dönemde yapılan ÖSYM sınav görevlendirme sistemi güncellemesi ile birlikte Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM), Halk Eğitim Merkezleri (HEM), Mesleki Eğitim Merkezleri (MEM) ve Bağımsız Anaokullarında görevli öğretmenlere sınav görevi verilemediğini belirtti.

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen öğretmen sınav görevleri konulu resmi yazı;

Sınav görevi

SINAV GÖREVİ VERİLMEMESİNİN HUKUKİ GEREKÇESİ YOK

Yaşanan bu durumun hukuki gerekçesinin olmadığı vurgulanan açıklamada “Söz konusu öğretmenlerimize ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda görev verilmemesi kamu hizmetinin etkin ve verimli yürütülmesi adına hatalı bir uygulamadır.” ifadesine yer verildi. İlgili kurumlarda çalışan öğretmenlerin sınav görevi alamamasının  eşitlik ilkesine aykırı olduğunun altı çizilirken ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda bu öğretmenlere görev verilmemesinin bu öğretmenleri dışlayıcı bir tutum olduğu ifade edildi. Türk Eğitim-Sen ilgili kurumlarda çalışan öğretmenlere ÖSYM sınav görevi verilmesi için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’na talepte bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. kurumunun menfaatlerini koruduğu için ihaleciler tarafından iftirayla görevden uzaklaştırılıp daha sonra iftiraya uğradığı anlaşılıp göreve geri dönen öğretmenleri ösym kara listeden çıkarmıyor,sınav görevi vermiyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM