ÖSYM tarafından yapılan son 15 yılın sorularını FETÖ çalmış

FETÖ soruşturmasında itirafçı olan bir kişi örgütün yıllardır soru çaldığını açıkladı. ÖSYM tarafından yapılan soruların örgüt tarafından çalınarak kendi üyelerine verildiği bu şekilde de yıllardır devlet kademelerine kendi personellerini yerleştirdiği belirtildi.

ÖSYM tarafından yapılan son 15 yılın sorularını FETÖ çalmış

ÖSYM tarafından yapılan son 15 yılın sorularını FETÖ çalmış

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ/PDY soruşturmasını sürdürüyor. Savcılık son 15 yılda ÖSYM tarafından yapılan sınavların sorularının örgüte sızdırıldığı gerekçesi ile gerekli incelemelerin yapılması adına Bakanlar Kurulu kararı ile izin aldı. Son 15 yıllık ÖSYM sınavlarının sorularının muhafaza edildiği bilgisayarlar, donanımlar, log kayıtları Savcılık tarafından incelenecek. KPSS dahil Görevde Yükselme Sınavları, ALES gibi önemli sınavlarda soru sızdırıldığı ifade edildi.

ÖRGÜTE 15 YILLIK SORU SIZMASI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen sınav soruşturmasında sekiz Cumhuriyet Savcısının görevlendirildiği belirtildi. Savcılık tarafından ÖSYM’nin yaptığı yirmi sınav araştırılıyor. Kamu Personeli Seçme Sınavı, Görevde Yükselme Sınavları, ÖSS, YLS, LYS gibi üniversiteye giriş sınavları, Eğitim Bilimleri Sınavları dahil olmak üzere tam 20 sınavın araştırıldığı açıklandı. FETÖ/PDY soruşturmasında ÖSYM’nin soru hazırlama merkezlerinde görevli üç kişinin gözaltına alındığı, gözaltına alınanlardan ikisinin örgüt üyeliğinden tutuklandığı belirtilirken diğer şüphelinin ise itirafçı olarak tüm bildiklerini anlattığı açıklandı.

SANAL SUNUCULAR İLE SORU ÇALDILAR

İtirafçı olan örgüt üyesi verdiği bilgilerde FETÖ’nün yıllardır sanal sunucu yöntemi ile soru çaldığını belirtti. Sır Odası olarak bilinen ÖSYM’nin en önemli konumlarından birisi durumundaki ÖSYM sınavlarının kalbine FETÖ’nün sızma yaptığı ortaya çıktı. Göz taraması ile girilen bu odalara FETÖ’nün uzaktan erişim ile ulaştığı açıklandı. Sır Odası’na erişim yetkisi olanlardan örgüt üyelerinin bu özel bilgisayarlara uzaktan kontrol edilebilmeleri ve erişim sağlanabilmesi adına yazılımlar yükledikleri, bu yazılımların da derin araştırma yapılmadan fark edilmediği belirtildi.

ÇALINAN SORULAR DERSHANELERDE SERVİS EDİLDİ

Örgütün bu yöntem ve diğer yollarla ÖSYM sınavlarını 15 yıldır çaldığı belirtildi. Çalınan önemli sınavların soruları da örgütün dershanelerinde, derneklerinde adaylara servis edildi.

BİR BUÇUK MİLYON KİŞİ ATANDI

Son 15 yılda ÖSYM tarafından yapılan sınavların sonuçlarına göre kamuya yaklaşık 1,5 milyon kamu personelinin atandığı açıklanırken, ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda son 15 yılda milyonlarca adayın sınava girdiği belirtildi. Savcılık tarafından son 15 yılın ÖSYM sınavlarının araştırılmasına Bakanlar Kurulu tarafından verilen izinle araştırmanın derinleşmesi ve ortaya çıkarılacak bulgularla da meslekten binlerce FETÖ üyesi kamu personelinin atılması beklendiği ifade edildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

15 yorum

 1. yazık şu güzelim ülkemizin geldiği duruma bakın kokuşmuşluk almış başını gidiyor dün bulunduğum bölgedeki sendika sorumlusuyla görüştüm hocam neden yapıyorlar böyle bişeyi bunca insanın vebalını nasıl alıyorlar diye sordum adamcağız bunlar iç savaş hazırlıkları diyince yüreğim ürperdi nasıl yani dedim boşnak tanıdığı biri ona 90 yıllard bizde böyleydik televizyonlarda bilinçlendirme yerine evlenme programları izliyorduk savaş birden patlak verince neye uğradığımızı şaşırdık demiş sizde o yolda ilerliyorsunuz demiş.. hocam biz o bayrağı bedenemize sararız canımız çıkana kadar çarpışırız devlet bizim millet biziz hükümet bizi hain ilan ettiyse o onların ayıbı tarih onlarıda yazacak masumlarıda yazacak..HELEKİ AĞAÇ KABUĞU YESİNLER DİYENİ YAZACAK TORUNLARIDA OKUYUP DEDELERİNDEN UTANACAK YAZIK ACIYORUM O ADAMA…

 2. soruyorum : 2010 kpss üstü önce neden örtüldü 4 savcı 2 mahkeme heyeti değişti .
  5 yıl saklanması gereken kitapçıklar 1,5 yıl sonra neden alel acele imha edildi . 2010 kpss nin eğitim bilimleri neden yenilenmedi , 3500 e yakın 115 ve üzeri net yapan isim varken yargılanan şuan 280 civarında isim diğer 3200 kişi neden yargılanmıyor , bu 3200 kişinin akrabalık bağları , mensup oldukları parti ,cemaat , dernekler hangileri ortak noktaları var mı ? Türkiye de özel kalem müdürlüğü basamak yapılarak kaç kişi sınavsız memur olmuş ? bu memurların soyadları ve bağlı bulundukları parti , dernek , cemmat , sendika istatiksel olarak nasıl bir dağılım gösteriyor . sadece soruyorum cevabını bilenler versin lütfen .i

 3. Bizim hakkımızı kim verecek 2005 ten beri sınavlara girdim yüksek puanlar almama rağmen hiçbir devlet kadrosuna yerleşemedim millet soruları çalarak maaş aldı bize ne kaldı elde var sıfır hak iadesi istiyoruz haksız girenler atılsın kimin hakkı varsa iade edilsin

 4. Soru ćalan namussuzlar tabiki sendikaya da uye olmamistir.calisir ve su an.magdur edilenlerin maasini.alir coluk cocuguna yedirirler..iyiki ölüm iyiki hesaplaşma var..hem hainlerle hem masumlari hain.ilan edenlerle..

 5. Soruları da kesin sendika üyeleri çalmıştır! Tıpkı darbe yaptıkları! gibi. Aaa bak yüksek puanla da atanmışlar (düşük puanla neden hiç atanan yoksa artık).

 6. ‘ADALETİ BIRAKAN DEVLET İDARECİLERİ,ALLAHIN GAZABINDAN KURTULAMAZ’ İMAM GAZALİ
  SABIR VE ÜMİTLE ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIM.

 7. akp adlivpartide 15 yildir iktidarda. bu iki surenin ayni olmasi tesadufmu acaba.cok manidar cookk

 8. Kul hakkına girerek bu devletin ekmeğini yiyen bu hainler bulunsun inşallah. Bu yapının dershanelerine gitmedim evlerinde kalmadim. Sadece ısrar üzerine sendikaya üye oldum. Sonuç ihraç. Inşallah bylock kullanan bu soruları çalıp atanan gerçek cemaat üyeleri bulunur. Inşallah allahım inşallah.

 9. Adalet ne kadar önemli. Ama kimin umrunda soru çalarak bir yerlere gelenleri atsalar herkes oh iyi oldu diyecek. Sendikadan istifa edenden bankada hesabı olandan işlemediği suçun hesabı soruluyor. Rabbim senin adaletine sığınıyorum,

 10. Mesleğini haksız yere girmiş başkalarının hakkını yiyerek bir yerlere gelmiş insanlar umarım ihraç edilirler .sadece sendika yüzünden ihraç edilen suçsuz alakasız insanlar bir an önce döner inşallah dualarımı kabul et yarrabbim.

 11. Ben de bankacılık işlemlerinden dolayı ihraç oldum en çok zoruma gidende böyle ş….. aynı tarafta itham edilmem.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM