Sınav Görevlilerine Yönelik Eğitim Animasyon Filmi

Sınav Görevlilerine Yönelik Eğitim Animasyon Filmi ÖSYM tarafından hazırlanarak kamuoyu ile paylaşıldı. 13 Mart Pazar günü yapılacak YGS öncesinde sınav görevlilerine yönelik eğitim animasyon filmi hazırladı. ÖSYM‘den yapılan açıklama duyurusu aşağıdadır;  DUYURU (7 Mart 2016) Sınav Görevlilerine Yönelik Eğitim Animasyon Filmi Sınav görevlilerinin sınavlarda uymaları gereken kuralların uygulanmasına yönelik bilgilendirme amacıyla eğitim animasyon filmi hazırlanmış […]

Sınav Görevlilerine Yönelik Eğitim Animasyon Filmi

Sınav Görevlilerine Yönelik Eğitim Animasyon Filmi

ÖSYM tarafından hazırlanarak kamuoyu ile paylaşıldı. 13 Mart Pazar günü yapılacak YGS öncesinde sınav görevlilerine yönelik eğitim animasyon filmi hazırladı.

ÖSYM‘den yapılan açıklama duyurusu aşağıdadır;

 DUYURU
(7 Mart 2016)

Sınav Görevlilerine Yönelik Eğitim Animasyon Filmi

Sınav görevlilerinin sınavlarda uymaları gereken kuralların uygulanmasına yönelik bilgilendirme amacıyla eğitim animasyon filmi hazırlanmış olup eğitim filmine aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

Tüm adaylarımıza başarılar dileriz.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

 

ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince hazırlanan animasyon filminde, bina sınav yöneticisi, bina sınav sorumlusu ve yardımcısı, sınav binası güvenlik görevlisi, cihaz yöneticisi ve ÖSYM temsilcisinin 2 saat önce sınav binasında bulunmaları gerektiğine işaret edildi.

Sınav Görevlilerine Yönelik Eğitim Animasyon Filmi
Sınav Görevlilerine Yönelik Eğitim Animasyon Filmi

Sınav Görevlilerine Yönelik Eğitim Animasyon Filmi

Salon başkanları ile gözetmenlerin sınavdan en az 1 saat 15 dakika önce görev yapacakları binalara gelmeleri gerektiğine vurgu yapılan filmde, cihaz yöneticisinin sınav günü dedektör, saate entegre kamera ve diğer cihazların hatasız çalışmasından sorumlu olduğu hatırlatıldı.

Güvenlik görevlilerinin ise adaylara yasaklı eşyalar konusunda gerekli uyarıları yaptığının anlatıldığı filmde, şu ifadeler kullanıldı:

“Yasaklı eşyalarla giren adaylara, sınavının iptal edileceğini belirtir. Adayların yanı sıra tüm sınav görevlileri de aranır, yanında takı, saat, cep telefonu, yiyecek ve içecek gibi yasaklı eşyalar bulunan kimse sınav binasına alınmaz. Yedek gözetmenler titizlikle adayların nüfus cüzdanı ile sınava giriş belgesinin kontrollerini yapar. Yedek gözetmenler sınav başladıktan sonra bina sınav sorumlusunun odasındaki sınav evrakının güvenliğinden de sorumludur.”

Sınav Görevlilerine Yönelik Eğitim Animasyon Filmi

İş ve işlemler “iş takip formu”na göre yapılacak

Salon başkanı ve gözetmenlerin, adaylar gelmeden yarım saat önce mutlaka salonda bulunmaları ve işlerini İşlem Takip Formunda belirtilen şekilde yerine getirmeleri gerektiğinin belirtildiği filmde, salon başkanının ÖSYMsaatinin ve saate entegre kameranın çalışıp çalışmadığını kontrol edeceği aktarıldı.

Filmde ayrıca, salon başkanının sınavın başlamasına 20-25 dakika kala kılavuzda ve sınava giriş belgesinde belirtilen yasaklı eşyalarla yanlışlıkla salona gelen aday varsa bunları bina dışına çıkarmaları için uyarı yapacağı ve “su içmek, tuvalete gitmek” gibi ihtiyaçların sınav evrakı dağıtılmadan önce giderilebileceği uyarısında bulunacağı belirtildi.

Sınavın başlamasına 10 dakika kala sınava giriş belgelerinin toplanacağı ve adayın soru kitapçığı üzerindeki kare kod etiketinin kitapçıktan çıkarılarak salon aday yoklama listesindeki yerine yapıştırılacağı ifade edildi.

Sınav tüm adaylarca aynı anda bitirilecek

Animasyon filminde, salon başkanının “sınav başlamıştır” duyurusu ile başlayan sınavın, son 5 dakikasında “5 dakika süreniz kalmıştır, ek süre verilmeyecektir” uyarısının yapılacağı, sınav bitiminde de “sınav bitmiştir” duyurusu ile sınavın sona ereceği anlatıldı.

Filmde, “sınav bitmiştir” uyarısı ile tüm adayların sınavının aynı anda bitirileceği ve kimsenin ek süre kullanmasına “izin” ve “fırsat” verilmeyeceği hatırlatmasına da yer verildi.

ÖSYM’nin animasyon filminde, sınav görevlilerine yönelik “Gençlerimizin ve sizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için kurallara hakim olmanız son derece önemli. Sınav yönergesini okuyarak sınava gelmeli, salon sınav iş/işlem takip formuna uygun şekilde görevinizi yerine getirmelisiniz. Unutmayın sınavlar, geleceğimizi şekillendirir” değerlendirmesi yapıldı.

ÖSYM daha önce de sınava girecek adayların uyması gereken kurallara yönelik bir animasyon filmi hazırlamıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Etiketler:
ösym

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM