Sınav Ücretlerine Dikkat!

Sınav Ücretlerine Dikkat! Sınav Ücretlerine Dikkat! edin mağdur olmayın. Malum yeni bir yıla girmek üzereyiz. Yeni yılla birlikte öğretmenleri bekleyen ücret değişiklikleri olacak. Birincisi nöbet ücreti ile ilgili düzenleme diğeri ise merkezi sınavlarda görev alacak öğretmenlerin sınav görev ücreti. Burada sınav ücretine dikkat çekmek istiyorum. 2-3/01/2016 tarihlerinde yapılacak olan yılın ilk merkezi sınavı(Açık Lise Sınavı) başvuruları […]

Sınav Ücretlerine Dikkat!

Sınav Ücretlerine Dikkat!

Sınav Ücretlerine Dikkat! edin mağdur olmayın. Malum yeni bir yıla girmek üzereyiz. Yeni yılla birlikte öğretmenleri bekleyen ücret değişiklikleri olacak. Birincisi nöbet ücreti ile ilgili düzenleme diğeri ise merkezi sınavlarda görev alacak öğretmenlerin sınav görev ücreti.

Burada sınav ücretine dikkat çekmek istiyorum. 2-3/01/2016 tarihlerinde yapılacak olan yılın ilk merkezi sınavı(Açık Lise Sınavı) başvuruları başladı ve ek ders konularında kafa karışıklığı sürmektedir.

Merkezi sınav işlemleri MEBBİS üzerinden sınav modülü üzerinden yapılmaktadır. Görev verilen öğretmene(salon başkanı-gözcü) oturum başına 5 ek ders saati ödeme yapılmaktadır.

Bunun gerekçesi ise aşağıdaki hükümden kaynaklıdır;

“(5) Bakanlığa ve diğer bakanlık ve kurumlara bağlı okullara alınacak öğrenciler ile açık öğretim kapsamında merkezi sistemle yapılan sınavlarda il sınav yürütme kurulu başkan ve üyeleri ile bina, salon sorumlusu ve gözcü olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere her sınav oturumu için 5 saat ek ders ücreti ödenir. Ancak, bu iş ve işlemlerle ilgili döner sermayeden ücret alanlara bu tür ücret ödemesi yapılmaz.”

Geçtiğimi günlerde gerçekleştirilen toplu sözleşmede görev alacak öğretmenlere 2006/11350 Sayılı Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar çerçevesi yerine 2012/2723 Sayılı Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslar çerçevesinde ücret verilmesi kararı alındı.

2012/2723 Sayılı Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre;

“Milli Eğitim Bakanlığınca hafta sonu yapılan merkezi sınavlarda görev alanlara ödenecek sınav ücretleri Madde 18- (1) 2006/11350 sayılı Kararın 12 nci maddesinin beşinci fıkrasında sayılan sınavlardan hafta sonu tatillerinde yapılan merkezi sınavlarda fiilen görev yapanlara, 2006/11350 sayılı Karar uyarınca herhangi bir ek ders ücreti ödenmemek kaydıyla, 18/1/2012 tarihli ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenir. Ücreti döner sermayeye yatırılmak suretiyle yapılan sınavlar için bu kapsamda yapılacak ödemeler döner sermaye bütçesinden karşılanır.”

Peki ücret miktarı nedir?

ÖSYM sınav ücreti esaslarına göre salon başkanlarına 1800 maaş katsayısı, gözetmenlere 1600 maaş katsayısı üzerinden ödeme yapılacaktır.

Görev alan bir sınav gözetmeni daha önceden 45 lira bir ücret alırken şimdi 130 liraya yakın bir ücret alacak.

Arif Muzaffer KUL

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM