2 bin 635 öğretmen tutuklandı, 313 MEB personeli firari durumda

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz meslekten ihraç edilen öğretmen sayısı, açığa alınan öğretmen sayısı hakkında açıklamalarda bulunurken en dikkat çekici açıklaması 313 MEB personeli hakkında oldu. Yılmaz 313 kişinin firari olduğunu açıkladı.

2 bin 635 öğretmen tutuklandı, 313 MEB personeli firari durumda

2 bin 635 öğretmen tutuklandı, 313 MEB personeli firari durumda

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 15 Temmuz darbe girişiminden sonra MEB’de yaşananlar hakkında açıklamalarda bulundu. Yılmaz açıklamasında meslekten ihraç edilen öğretmen sayısının 28 bin 163 kişi olduğunu vurgularken, Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilen öğretmenlerden tutuklananlar olduğunu da belirtti.

2 BİN 635 ÖĞRETMEN TUTUKLANDI

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilen öğretmenler arasından 2 bin 635 öğretmenin tutuklandığını belirten Bakan Yılmaz, 2 bin 237 öğretmenin gözaltına alındıktan sonra adli makamlarca serbest bırakıldığını, 156 öğretmenin ise gözaltında olduğunu açıkladı. Meslekten ihraç edilen öğretmenler arasında 313 öğretmenin ise kayıp olduğunu vurguladı. Firari olan öğretmenler için emniyet güçleri tarafından gerekli inceleme ve soruşturma işlemlerinin sürdüğünü açıklayan Yılmaz, MEB dışında savcılık tarafından da bu soruşturmaların yapıldığını vurguladı.

NORM FAZLASI ÖĞRETMEN ATAMASI

Milli Eğitim Bakanı ikili eğitimden tam gün eğitime geçilmesi için gerekli çalışmaların sürdürüldüğünü, aksaklık yaşanmaması adına gereken hassasiyetin gösterildiğini belirtirken ikili eğitimden tekli eğitime geçildikten sonra oluşacak tabloda öğretmen ihtiyacı oluşuyorsa bu ihtiyacın norm fazlası öğretmenler ile kapatılacağını açıkladı. Bakan Yılmaz norm fazlası öğretmen atamaları ile gerekli planlama yapılarak öğretmen ihtiyacının oluşmayacağını düşündüklerini belirtti.

Tam gün eğitime geçildiğinde tüm öğrencilere öğlen yemeği verilmesinin şartlar doğrultusunda değerlendirilebileceğini belirten İsmet Yılmaz şu anda taşımalı tüm öğrencilere yemek verildiğini, normal eğitime geçildikten sonra da bu uygulamaya devam edileceğini açıkladı.

ZORLA İMAMA HATİP YÖNLENDİRMESİ

Milli Eğitim Bakanı öğrencilerin zorla İmam Hatip Ortaokullarına ve İmam Hatip Liselerine gönderildiği yönünde kendisine yöneltilen açıklamaya karşı, öğrenci ve velinin talebi olmadan kimsenin zorla bir okula yönlendirilmesinin mümkün olmadığı ifadelerini kullandı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM