2010 KPSS soruşturmasında 3 kişiye mahkemeden 14 yıl 3’er ay hapis

2010 yılında yapılan ve iptal edilen KPSS ile ilgili süren mahkemede 3 sanık hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklara FETÖ üyeliğinden 14 er yıl hapis cezası verildi.

2010 KPSS soruşturmasında 3 kişiye mahkemeden 14 yıl 3’er ay hapis

2010 KPSS soruşturmasında 3 kişiye mahkemeden 14 yıl 3’er ay hapis

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) soru hazırlama biriminde görev yapan ve yargılamaları süren üç kişi Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olmak suçundan 14 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklara ayrıca örgüt üyesi olmanın dışında “resmi belgede zincirleme sahtecilik” ve “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık” suçlarından dolayı da bu ceza verildi.

HAPİS VE PARA CEZASI

2010 KPSS ile ilgili süren mahkemede karar duruşması yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanıklardan  İbrahim Kan, İbrahim Usta ile tutuksuz sanık Şule Ülker, diğer sanıklar, avukatlar katıldı. Sanıklar kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini talep ettiler. Mahkeme karar aşamasında sanıkların son savunmalarını aldıktan sonra sanıklar hakkında kararı açıkladı.

Sanıklar İbrahim Kan, İbrahim Usta, Şule Ülker “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 7 yıl 6 ay, “terör örgütünün faaliyeti çerçevesinde resmi evrakta sahtecilik” suçundan 3 yıl, “kamu kurumu aleyhine dolandırıcılık” suçundan 3 yıl 9’ar ay toplamda da 14 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklara hapis cezasının dışında maddi olarak da ceza verildi. Sanık İbrahim Kan 296 bin lira, sanık İbrahim Usta 54 bin lira, sanık Şule Ülker ise 198 bin lira para cezasına çarptırıldı. Hapis cezasına ve para cezasına çarptırılan sanıklar hakkında indirim uygulanmadığı görüldü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Kul hakkına girerek soruları millete servis ettilerse bu ceza az bile.beter olsunlar.allahallah deyip her türlü haksızlığa göz yummuslar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM