DOLAR 5,7898
EURO 6,4559
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

29 Aralık iş bırakma eyleminden dolayı verilen aylıktan kesme cezasına iptal

29 Aralık 2015 tarihinde Eğitim-Sen üyesi MEB personellerinin yapmış olduğu iş bırakma eylemi nedeniyle verilen disiplin cezalarına iptal kararları gelmeye devam ediyor.

29 Aralık iş bırakma eyleminden dolayı verilen aylıktan kesme cezasına iptal
16.03.2017
A+
A-

29 Aralık iş bırakma eyleminden dolayı verilen aylıktan kesme cezasına iptal

İş bırakma eylemi yapan sendika üyeleri soruşturma sonucunda çeşitli cezalar aldılar. Ağırlıklı olarak aylıktan kesme cezası verilen Eğitim-Sen üyelerinden bazılarına sürgün cezaları da verilmişti. İdareci olan sendika üyelerine ise verilen cezalar arasında yöneticilik görevlerinin üzerilerinden alınması da bulunmaktadır. İzmir ve Diyarbakır başta olmak üzere yürütülen soruşturmalarda en son Diyarbakır’da görev yapan ve açığa alınıp göreve iade edilen MEB personeli için 1/30 oranında aylıktan kesme cezaları verildi ve bazı öğretmenler için sürgün kararı çıktı.

ANKARA İDARE MAHKEMESİ İPTAL ETTİ

Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamaya göre 29 Aralık 2015 tarihinde iş bırakma eylemine katılan ve bu eylem nedeniyle disiplin cezası verilen öğretmenlerin cezalarına iptal kararı verilmeye devam ediliyor. Ankara Çankaya ilçesinde bir ortaokulda görev yapan Eğitim-Sen üyesi öğretmen 29.12.2015 tarihinde özüsüz olarak okula gitmedi. Yürütülen soruşturmada öğretmene 1/30 oranında aylıktan kesme cezası verildi.

Mahkeme tarafından verilen kararda Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 1. maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “Demek kurma ve toplantı özgürlüğü” başlıklı 11. maddesi açıklamalarda yer aldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Karaçay-Türkiye davası ile ILO Sözleşmesinin 3. maddesine mahkeme tarafından işaret edilerek iş bırakma eyleminin sendikal eylem olduğu belirtildi.

Ankara 11.İdare Mahkemesi tarafından verilen iptal kararı için tıklayınız

Mahkeme kararına göre;  dava konusu işlemin iptaline, dava konnsu işlem sebebiyle davacının aylığından kesilen tutarın davanın açıldığı 11.10.2016 tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesine hükümleri yer aldı.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. Tarkan dedi ki:

  Sendikamız Eğitim Sen daha önce defalarca uyarmıştı. “Örneğin 29 Aralık grevlerinden dolayı verilen cezalar için öğretmenlerimiz dava açmıştı. Mahkeme cezaya yer olmadığına ve öğretmenlerin beraat etmelerine dair karar verdi. Böylece sendika genel merkezinin aldığı kararlar doğrultusunda bir üyeye ceza verilemez olduğu da teyit edilmiş oldu. Buradan Eğitim-Sen’in bütün okul müdürlüklerine de bir çağrısı var. Okul müdürleri Milli Eğitim’in dayatmalarına ve hukuksuz uygulamalarına hiçbir şekilde ortak olmasınlar. Çünkü açtığımız davaları yüzde yüz kazanacağız. Ve kazanıyoruz da. Bu kazanımlarla birlikte birinci dereceden sorumlu olanlar da bu müdürler olacak.” Yapmasınlar, kendilerini sıkıntıya sokmasınlar. Hukuka ve yasalara uygun davransınlar. Çağrımıza uymadılar. Yukarıdan gelen talimatlara boyun eğdiler. OHALde veya bu halde bedel ödeyecekler. Kimse kusura bakmasın.

 2. Tarkan dedi ki:

  Sayın magdur672… Adalet istiyorsan önce kendi hakkını aramayı, hukuku, masumiyet karinesini, temel insan hak ve hürriyetlerini öğreneceksin. İhrac edilmiş, dışlanmış, belkide hakkı gasp edilmiş birisi olarak düştüğün yerden kalkmaya çalışmak yerine yerde sürünürken bile başkalarına çelme takmaya çalışmayacalsın. Kısaca önce insan olacaksın ki başkaları da insan hakkı namına senin de hakkını savunabilsin. Eğitim-Sen, sendikanın hakikisidir. Sendika bir eylem kararı almışsa bunu en yetkin hukukçularla beraber alır. Sonuçlarını bunun icap ettireceği hukuki süreci çoktan hesap eder ve öyle karar verir. Sizin mensup olduğunuz o şeylere hiç benzemez. Asla diz çökmeyiz, asla kimseyi yüz üstü bırakmayız, sonuna kadar gider ve gördüğün gibi hukuk önünde haklı çıkarız. Sen bizden birinin mahkeme kararı olmadan FETÖ soruşturmasında açığa alınmış, ihrac edilmiş bir tek emekçiye “oh olsun” dediğimizi, “beter olsunlar” dediğimizi duydun mu!!! Sen, Afrikada açlıktan ölen çocuğun cılız bedenine bakıp haline şükreden bir ahlaktan geliyorsun, biz ise o zavallı çocuğun bedenini görünce bu dünyanın düzenine lanet edenleriz. İsyan edenleriz, devlerin karşısında korkmadan mücadele edenleriz. Türkiyenin mahkemesi kararını vermiş. Daha başka kararlar da verecek. Emin ol, yoldaşlarımıza, arkadaşlarımıza o cezayı veren disiplin amirlerine de yakın gelecekte mahkemeler ne kararlar verecek onları da göreceksin. Biz eğitim-sen’iz. Bizi medya ortamında yargısız infaz etmeye kalkanlara, kanıtsız suçlamaya, karalamaya kalkanlara da yakın gelecekte hukukun vereceği kararları göreceksin. Hukuka saygılı ol! Sendikamız arkasında sorulmadık hesap bırakmama konusunda hep çok titiz olmuştur. Kimseyi yargızı infaz etme… Mazlumluğun da bir asaleti, saygınlığı vardır. Biz mazlumun yanındayız.

  1. mustafa kemalin askeri dedi ki:

   herkese cevap yazmak zorundamısınız siz anlayamadım,29 aralık diyor adam niye bıraktınız herkez biliyor,şimdi başlarsın yine yok barış,yok çocuklar ölmesin..sizin bir tane bildirinizde şehitlere rahmet ve pkk ya eleştiri varmı be..hep devlete çemkirdiniz..siz mazlumun yanında değilsiniz sadece kendi yandaşlarınızı kurtarmak için herkese sahip çıkma ayağına giriyorsunuz..bunu herkes biliyor,yoksa yanınızda milyonlar olurdu..mahkemelerin her kararı sanki doğruymuş gibi ee mahkeme bize öyle demedi ee biz öyle değiliz o zaman..mahkeme aleyhinize karar verdimi ,mahkeme yanlı davrandı dersiniz..o cezaları verenlerede hiç kimseye hiç bir şey olmayacak,tehditleriniz falan bitti artık,kanunların açıklarını çok iyi kullanıyorsunuz ama bitti..hadi iş niye bırakmıyorsunuz operasyonlar devam ediyor ,sizin tabirinizle devlet çocuk öldürüyor hala hadi bıraksanıza iş, karar alsanıza bakalım kaç kişi bırakacak iş..

   1. Tarkan dedi ki:

    Sayın mustafa kemalin askeri… Yahu sen sendikacımısın yoksa zaptiye nazırı mı??? Binlerce üyen sorgusuz sualsiz işten atılmış, onlara sahip çıkmamışsın, aç açıkta bırakmışsın, sendika bütçesindeki paraları nerelerde yediğiniz belli değil, kalkmış Eğitim-Senliler ceza almadı diye burada kendini paralıyorsun. SEN TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN YASALARINA, KANUNUNA, YARGISINA HİÇ Mİ SAYGI DUYMUYORSUN! Bak yargı Eğitim-Sen’i haklı buldu. Daha da haklı bulacak. 29 Aralıkta iş bıraktık. Herkes biliyor da sadece Türk yargısı mı bilmiyor! Bu ne saygısızlık böyle! Türkiye henüz senin kafa ayarındaki gibi bir diktatörlüğe dönüşmedi. O yüzden hala belli bir oranda devleti, hükümeti, uygulanan siyaseti eleştirme, itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Bunu senin aklın dimağın almıyor ama demokrasi diye bir şey varya hah işte o demokrasi denen şeyde kanuni ölçüler çerçevesinde ve şiddete başvurmadan bir şeylere itiraz edebiliyorsun. Anlayabildin mi? Hayır! Gene anlayamadın. 🙂

    1. mustafa kemalin askeri dedi ki:

     sorduğumuz sorulara hala cevap yok,niye iş bırakmıyorsunuz,devletin operasyonları devam ediyor..niye?

     1. Tarkan dedi ki:

      Soruna cevap verdim ama sen anlayamıyorsun. İş bıraktık, yargı bizi haklı buldu ve hakkımızda verilen cezaları iptal etti. Sendika yönetimimiz gene karar verirse gene yaparız. Asıl sen benim sorularıma bir türlü cevap veremiyorsun. Bak bir daha sorayım. Bu sitede binlerce mağdur memur var. Eminim vereceğin cevabı merak ediyorlardır. Niçin Eğitim-Sen on bin beş yüz üyesini mesleğe iade ettirirken siz hiç bir başarı gösteremediniz. Eğitim-sen onca eylem, yürüyüş, oturma eylemi, basın açıklaması yaparken Kamu Sen niçin haftada bir uyduruk bir açıklamayla yetiniyor? HADİ ONLARI GEÇTİM. EYLEM YAPMAYA YÜREĞİNİZ YETMİYOR DİYELİM. KARDEŞİM ONCA ÜYENİZDEN KELLEBAŞI ALDIĞINIZ AİDAT PARALARINI NE YAPIYORSUNUZ, NERELERDE YİYORSUNUZ? BAKIN EĞİTİM-SEN HENÜZ GÖREVE İADE ETTİREMEDİĞİ 1493 ÜYESİNE HER AY İKİ BİN LİRA DAYANIŞMA ÜCRETİ VERİRKEN SİZ SENDİKA HESAPLARINDAKİ O PARALARDAN NİÇİN MAĞDUR ÜYELERİNİZE BEŞ KURUŞ VERMİYORSUNUZ???? Siz ne işe yararsınız. Bu sitede binlerce memur bu sorunun cevabını merak ediyor. Bu memurlar eve ekmek alamıyor, kira ödeyemiyor, doğalgazları kesildi, kaloriferleri yanmıyor, çocukları üşüyor… Bu üyeler sayesinde elde ettiğiniz paraları ne yapıyorsunuz! Göstersenize kardeşim sendikacılığınızı, versenize bu insanlara dayanışma ücreti…. Hadi, versenize. Paranız mı yok!!! Hadi bak ben değil, binlerce mağdur memur bu cevabı bekliyor. Hadi…????

 3. magdur672 dedi ki:

  bu eylem niçin yapılmıştı? mahallelere evlere yerleşen lanet pkk militanlarını askerimiz polisimiz oralardan temizlemesin diye.lanet pkk kaç yıldır terör örgütü, yasalara göre? e şimdi bu eylem yapanlar lanet pkk terör örgütünü destekliyorlar mı desteklemiyorlar mı? bunu bilerek yapıyorlar değil mi? bak lanet pkkyı destekleyenleri ihraç etmeyi bırak yer bile değiştiremiyorsun…
  peki bu lanet fetö yasalarımıza göre ne zaman terör örgütü oldu? kaç yıldır terör örgütü bunlar? 15 temmuzdan itibaren. sonuç aktif eğitim sene 2014 ten sonra kim üye olmuşsa ihraç. 15 temmuzdan 8 ay, 10 ay, 15 ay önce istifa edenler de dahil.
  şimdi adalet mi bu?

 4. Berat dedi ki:

  1/30 oraninda bile ayliklarindan kesilmesini haksizlik olarak gören eyyyy idare mahkemesi yetkilileri azicik vicdaniniz varsa çok değil, en vahşi canlidaki kadar vicdaniniz kaldiysa 1/30 oraninda değil 30/30 oraninda ayliği kesilen üstelik hiçbir eyleme katilmayan binlerce masum için cesur olun. Ama nerdeee biri aa buda fetocuymuş diyecekler diye dosya ya bile bakmadan red veriyorsunuz. Sonra torunlariniz sorunca hikaye gibi anlatirsiniz aci dolu masum çiğliklari, yaaa dedem o vakitler dilekçeleri bile okumadik gökten uçan birkuş bile birine fetocu dedi mi, artik birdaha o leke silinmezdi, emin ol torunum en rahat uykularimi o zaman uyudum. O masumlerin sessiz çiğliklarini duydukça. Ninni gibi geliyordu dersiniz.

 5. sendika müstefisi dedi ki:

  Demek ki: eylem sırasında”katil devlet” sloganı atılmamış.

 6. İhraç dedi ki:

  Vay be helal olsun eğitim sen lilere biz sendika üyeliği yüzünden ihraç edildik adamlar cezayı bile iptal ettirdi tek kelimeyle adamlar müthiş kimsenin gücü yetmiyor

  1. Tarkan dedi ki:

   Sayın İhrac… Bizim gücümüz sayımızdan değil, gerçek anlamda bir sendika olmamızdan geliyor. Kamu-sen’in de Memur-Sen’inde üye sayızı bizden çok daha fazladır. Fakat onlar ne emekçilerin ne de üyelerinin hakkını-hukukunu savunmaya niyeti olmayan sarı sendikalardır. Emin ol, o üye sayılarıyla eğer gerçekten sendika olsalardı şimdi hiç kimse kanıtsız, hukuksuz, mahkeme kararı olmadan cezalandırılamazdı. Kısaca sadece Eğitim-Sen sendikadır. Bu yüzden güçlüdür. Saygılarımla…

   1. mustafa kemalin askeri dedi ki:

    senin işin gücün yok mu ya,kamu sene takmışsın..danıştayın sendikal eyleme ceza verilemez hükmünden faydalanıyorsunuz,bunu herkes bilir,memur seni anladıkta kamu sen aslanlar gibi hak arıyor,..kamu senden bir kaşıntın mı var anlayamadım..mazlumun yanındaymış ilk fetö ihraçları oldu sesiniz bile çıkmadı ne zaman size dokunuldu o zaman bütün herkesi savunuyoruz ayağına girdiniz, fetö mağduru insanlarıda yanlarınıza almaya çalıştınız..bakın bir daha söylüyorum sizin iş başka ,sizin cezalar ihraçlar en doğru olanlar..fetö ihraçlarında büyük haksızlık var,ve burada söylüyorum bank asya sendikadan ihraç olan arkadaşlar dönecek,çünkü hukuki alt yapısı yok..ilk fetö ihraçları başlamadan daha daha sıcağı sıcağına haykırdı kamu sen. atılan örgüt yandaşlarına maaş verince sendikamı oldunuz,o da yasal değil zaten.. bir daha kamu sene laf etme bence memur sen dersen anlarım,ama ceberrut uygulamalar karşısında haykıran ayakta kalan tek yapılanma eksikleri olsada kamu sendir..bizim banka asyadan ihraç olan üyelerimiz var ve hepsi dönecek ama hepsi..üye saysı inmiş 90 bine hala konuşuyorsunuz..niye bu kadar istifa verdik onun özeleştirisini yapacağına,gelmiş kamu sene laf konuşuyorsun..

    1. Tarkan dedi ki:

     Sayın Mustafa Kemal’in askeri… Bu konuya sana uzun uzun izah etmeme rağmen hala anlayamıyorsun… Ben Kamu-Sen’e takmış falan değilim. Ben kendine sendika adını takan tüm o şeylere(!) eleştiri yapıyorum. Çünkü işlerini yapmıyorlar. Beni boşver şu sitede dertlerini anlatan insanlara sor, onların yorumlarını oku. Kardeşim bizden çok daha fazla üyeniz var, üye sayınıza oranla çok fazla da paranız var. O halde niçin mağdur üyelerinizi, emekçi arkadaşlarınızı iki lokma ekmeğe muhtaç bırakıyorsunuz. BURADA BANA LAF YETİŞTİRECEĞİNE GİT SENDİKA AĞALARINA BUNU SOR!!! Türkiyenin yargısı kararını vermiş. Eğitim-Sen’i haklı bulmuş, cezalarını iptal etmiş. Daha da bizim lehimize kararlar verecek. Bak daha neler göreceksin… Memleketin yargısına saygın olsun, onu geçtik burada mağdur olmuş onca insan var. Bu insanların hakkını arayacağına NİÇİN EĞİTİM-SENLİLER CEZA ALMIYOR DİYE KENDİNİ PARALIYORSUN!!! Ayıp ayıp…! Biz gerek gördüğümüz zaman eylem yaparız. Yaptık, gelecekte de yapacağız. Acaba siz niçin hiç bir eylem yapamıyorsunuz. kendine o soruyu hiç sormuyorsun. Bizden kat be kat fazla üyeniz işten atıldı. İnsaniyet namına çıkın da bir basın açıklaması yapın, niye yapamıyorsunuz. Yapsanıza şöyle sade suya yavan da olsa bir oturma eylemi… Hadi yapın…. Bize ceza verenlerin hukuksuz olarak ceza verdikleri son dava sonuçlarınca da onaylandı mı? Onaylandı. Şimdi o senin kanunsuz ceza veren amirlerini mahkemelerde bunu soracağız. Sen de medyadan takip edersin artık. Üzülme üzülme. Biz kazandıkça diğer mağdurlara da emsal olacak. Onlara da hukuk yolu açılacak. Tabi o insanlar sizin umurunuzdaysa… Gene kazanacağız ve bu dönem sona ererken tüm emekçiler sizi de bizi de çok daha iyi tanımış olacak. Her şey daha iyi olacak….

     1. mustafa kemalin askeri dedi ki:

      bak hala bilgi kirliği yapıyorsun ,atılan sayısı bizim 3500 dür,hepsi dönecek..sizden atılan daha fazla..hala palavra afişinizde yazdığınız rakamları burada söylüyorsun,o afişteki sayılar yanlış iftira,sen ara sendikana sor..böyle palavralar atma..o bildiğin sayılar yanlış,anlamıyor musun sen..o afiş apar topar toplatıldı sendikan tarafından..