29 Aralık iş bırakma eylemine katılmayan Eğitim-İş üyeleri açığa alındı

Eğitim-İş, İskenderun’da 34 üyelerinin açığa alınması durumunda yanlış yapıldığını savundu. 29 Aralık iş bırakma eylemine katılmayan ancak katıldı olarak gösterilen sendika üyelerinin göreve iadesi Eğitim-İş tarafından talep edildi.

29 Aralık iş bırakma eylemine katılmayan Eğitim-İş üyeleri açığa alındı

29 Aralık eylemine katılmayan Eğitim-İş üyeleri yanlışlıkla açığa alındı iddiasında bulunuldu

Eğitim-Sen tarafından 29 Aralık tarihinde yapılan iş bırakma eylemi nedeniyle ağırlıklı olarak Eğitim-Sen üyesi olan binlerce öğretmen açığa alındı. MEB ve yetkililer tarafından terör örgütü iş birliği içinde oldukları iddia edilen 11 bin öğretmen 8-9 Eylül tarihinde açığa alındılar. Bunu kabul etmeyen sendika üyeleri 29 Aralık’ta iş bıraktıkları için açığa alındıklarını savunmaktadırlar.

YANLIŞLIK YAPILDI

İskenderun’da Eğitim-İş sendikası üyesi 34 öğretmenin açığa alınmasında ise okul müdürlerinin yanlış bilgi verdiği iddialarında bulunuldu. Eğitim-İş üyesi 34 öğretmen 13 okul müdürünün üst makama yanlış bilgi vermesi sonucu açığa alındı açıklamasını yapan Eğitim-İş İskenderun Şube Başkanı Hasan Kuş, İskenderun’da 100 okul müdüründen 13 okul müdürünün bu hatayı yapmasından dolayı üyelerinin açığa alındığını ifade etti. Sözcü’ye açıklamalarda bulunan Eğitim-İş Şube Başkanı, açığa alınan Eğitim-İş üyelerinin 29 Aralık grevine katılmadıklarına dair resmi yazılarını il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine ilettiklerini belirtirken, durumun MEB Teftiş Kurulu, Bakan Yardımcısı, İKGM’ye kadar iletildiğini, şifahen yapılan hatadan dolayı özür dilediklerini açıkladı.

29 ARALIK SAVAŞA HAYIR

29 Aralık 2015 tarihinde Eğitim-Sen öncülüğünde yapılan eylemden sonra MEB tarafından valiliklere yazı gönderilerek bu eyleme katılan, destek veren MEB personelinin tespit edilmesi istenmişti. 29 Aralık iş bırakma eylemi/29 Aralık grevi kapsamında soruşturma açılmıştı. Tüm Valiliklerin yaptığı gibi İskenderun Valiliği ise okullara yazı göndererek 29 Aralık eylemine katılan öğretmen listelerini istedi. İskenderun’da yer alan 100 okul 29 Aralık iş bırakma grevine katılan öğretmen bilgilerini iletti. Eğitim-İş’in iddiasına göre 13 okul müdürü 29 Aralık eylemi yerine, daha önceden de yapılan tüm eylemleri göz önüne alarak 29 Aralık eylemine katılmadığı halde daha önceden yapılan farklı eylemlere katılmış öğretmen bilgilerini de listeye dahil etti. Bu yapılan yanlışlıktan dolayı 34 öğretmenin açığa alındığını belirten Eğitim-İş yetkilileri, öğretmenlerin görevlerine iade edilmesini istedi.

Ana içerik; Sözcü

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM