29 Aralık iş bırakma eylemine verilen cezalarda bir iptal kararı daha

İş bırakma eyleminden dolayı verilen cezalar mahkemeden dönmeye devam ediyor. Eskişehir 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda 29 Aralık iş bırakma eylemine katılan Eğitim-Sen üyesi personele verilen ceza iptal edildi.

29 Aralık iş bırakma eylemine verilen cezalarda bir iptal kararı daha

29 Aralık iş bırakma eylemine verilen cezalarda bir iptal kararı daha

Diyarbakır başta olmak üzere bir çok ilde yüzlerce öğretmen ve MEB personeli 29 Aralık iş bırakma eylemi nedeniyle disiplin cezalarına çarptırıldılar. Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin çoğunlukta olduğu çalışanlar kendilerine verilen aylıktan kesme cezası, kademe durdurma cezası gibi disiplin cezalarını yargıya taşıyarak verilen cezalarının iptalini istediler. Sonuçlanan davalara bir yenisi daha eklendi ve öğretmene verilen aylıktan kesme cezası iptal edildi.

İŞ BIRAKMA EYLEMİ CEZASINA İPTAL

Eskişehir’de Eğitim-Sen üyesi ilkokul öğretmeni sendikal karar gereği 29 Aralık 2015 tarihinde görevine gitmedi ve bir günlük iş bırakma eylemine katıldı. Öğretmen hakkında başlatılan işlem ve açılan soruşturma neticesinde Eğitim-Sen üyesi öğretmene iş bırakma eylemi nedeniyle 1/30 oranında aylıktan kesim cezası (maaş kesim) verildi. Öğretmenin bir gün okula gitmemesi sendikal eylemden dolayı mazeret olarak görülmemiş ve öğretmene 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 125.madde gereği maaştan kesme cezası verildi.

Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve diğer kanunlar gereği sendikal eylemde bulunan sendika üyesine ceza verilemeyeceği yönünde açılan davada Eskişehir 2.idare mahkemesi dava işleminin konusunu iptal etti. Öğretmene verilen maaş kesim cezasının kaldırılmasına ve öğretmenin maaşından kesilen tutarın öğretmene yasal faizi ile ödenmesi kararı çıktı.

Mahkeme kararı için tıklayınız

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Aynı mahkemeler khk ile ihraç edilenlerin de bu ülkenin vatandaşı ve özbeöz evladı olduğunu hatırlar sendika ,dernek üyesi, banka mudisi… diye hukuk dışı uygulamalara ”dur! ” der.

  2. Bu kararın zaten biliyorduk. Kararlı ve mücadeleci bir sendikaya hukuk dışı muamele edemezsiniz. Eninde sonunda sendika kazanır. Hukuk dışı, keyfi cezalar verenler de mutlaka hukukla yüzleştirilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM