38 öğretmen göreve iade edildi, ByLock kullanan 41 öğretmen gözaltına alındı

MEB ve kamu personeline yönelik soruşturmalar sürüyor. FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Konya’da ByLock programı kullandıkları gerekçesi ile 41 öğretmen göz altına alınırken, Van’da ise 38 öğretmen göreve iade edildi.

38 öğretmen göreve iade edildi, ByLock kullanan 41 öğretmen gözaltına alındı

38 öğretmen göreve iade edildi, ByLock kullanan 41 öğretmen gözaltına alındı

FETÖ kapsamında Van’da geçtiğimiz günlerde 57 öğretmen meslekten ihraç edildi. FETÖ soruşturması sürecinde haklarında bir karar verilmeyen 38 öğretmen ise Van’da görevlerine iade edildi. FETÖ’nün özel iletişim yazılım programı olan ByLock kullananları tespit etme çalışmaları ise sürüyor. Konya’da yapılan operasyonlarda 41 öğretmen gözaltına alındı.

41 ÖĞRETMEN GÖZALTINDA

ByLock uygulaması kullandıkları tespit edilen öğretmenlerinde aralarında olduğu 41 MEB personeli Konya’da eş zamanlı yapılan operasyonlarla gözaltına alındı. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Konya’da kamu kurum ve kuruluşlarda yürütülen soruşturmalar neticesinde geçtiğimiz günlerde açığa alınan 54 öğretmen hakkında yakalama kararı çıkartılmıştı. Haklarında yakalama kararı çıkartılan öğretmenler ile birlikte soruşturma sürecinde belirlenen öğretmenlerin ev adreslerine Konya Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi tarafından yapılan operasyonlarda 41 öğretmen gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğretmenlerin ByLock uygulaması kullandıkları ifade edilirken, sağlık kontrolünden geçirilen öğretmenler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. FETÖ soruşturması kapsamında Valilik tarafından yapılan açıklamaya göre Konya’da şu ana kadar 1379 kişi görevden uzaklaştırıldı, 1144 kişi tutuklandı, 1941 kişi ise memurluktan ihraç edildi.

VAN’DA 38 ÖĞRETMEN GÖREVE DÖNDÜ

Eğitim Bir-Sen Van Şube Başkanı, Van’da 57 öğretmenin meslekten ihraç edildiğinin altını çizerken, 38 öğretmenin ise göreve iade edildiğini belirtti. Göreve iade edilen 38 öğretmenin son üç aylık sürede açığa alınanlar arasında olduğunu belirten sendika şube başkanı, göreve iade edilenlerin haklarında bu süreçte herhangi bir işlem yapılmadığını belirtti.

Şube Başkanı Osman Ayşin, Van’da son gelişmelerle birlikte 300’den fazla öğretmenin açıkta beklediğini belirtti. Ayşin açıkta bekleyen öğretmenlerin büyük bir bölümünün göre dönmelerini ümit ettiklerini açıkladı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM