40 Bin Memura Memurluktan Çıkarma Soruşturması Açıldı

40 bin civarı memura “Memurluktan Çıkarma” soruşturması yürütülüyor. Bu memurların çoğunun da öğretmen olduğu söyleniyor.

40 Bin Memura Memurluktan Çıkarma Soruşturması Açıldı

40 Bin Memura Memurluktan Çıkarma Soruşturması Açıldı

MemurlarNet’in haberine göre Aralık ayında bir sendikanın aldığı karardan dolayı iş bırakan, işe gitmeyen 40 bin civarı memura “Memurluktan Çıkarmasoruşturma yürütülüyor. Bu memurların çoğunun da öğretmen olduğu söyleniyor.

Doğu ve Güneydoğu bölgesinde güvenlik güçlerinin terör operasyonlarını protesto amaçlı eylem kararı alan sendikal faaliyetler hakkında o dönem Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı sert tepki göstermiş, gerekli inceleme ve soruşturmanın yapılacağını belirtmişti.

MemurlarNet sendika adı vermekten çekinmiş ancak biz bunu detaylı açıklayalım, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 29 Aralık’ta bir günlük iş bırakma eylemi yapmıştı.

Ocak ayının ortalarında ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Rehberlik ve Denetim Başkanı Atif Ala imzası ile valiliklere gönderilen yazıda;

 Son zamanlarda bazı sendika ve konfederasyonların güvenlik güçlerimizin terörle mücadelesini de bahane ederek boykot ve mevzuatla belirlenmiş görevleri yapmama şeklinde karar almaları, sendikal hakların kullanımı sınırlarını aşıp eğitim çağındaki bireylerin eğitim alma hakkının engellenmesi durumunu ortaya çıkarmaktadır. Eğitim çağında bulunan öğrencilerin eğitim hakkını engelleyen, öğrencileri ve velileri okulu boykot etmeleri yönünde teşvik eden, görev ve yükümlülüklerini yerine getirmeyip meri mevzuata aykırı eylemlerde yer aldığı belirlenen kamu görevlilerinin kanıtlayıcı bilgi ve belgelerle Bakanlığımız Rehberlik ve Denetim Başkanlığına bildirilmesi hususunda greğini arz/rica ederim.

İfadeleri yer almış ve MEB tarafından konunun ciddi olarak araştırıldığı anlaşılmıştı. Bakan Nabi Avcı’da iş bırakarak böyle bir tutum içine girenlerin ne sendikal haklarla ne öğretmenlik mesleğiyle ilgisi olamaz ifadelerini kullanmıştı.

 

İlgili sendikaların ve üyelerinin önümüzdeki dönemlerde hangi ceza ile karşı karşıya kalacağını bilemiyoruz lakin MEB bu konuda can yakacağa benziyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
memur Sendika

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM