Açığa alınan öğretmenler arasından 3 bin 400 kişi göreve iade ediliyor

Açığa alınan öğretmenler arasından 3 bin 400 civarı öğretmenin görevlerine iade edileceği iddia edildi. MEB ve diğer kurumlarda binlerce açıkta bekleyen personel bulunmaktadır. Göreve iade edilecek kişilerin listelerinin İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildiği belirtildi.

Açığa alınan öğretmenler arasından 3 bin 400 kişi göreve iade ediliyor

Açığa alınan öğretmenler arasından 3 bin 400 kişi göreve iade ediliyor

Açığa alınan MEB personelleri arasından soruşturma süreci tamamlanan ve suçsuz oldukları anlaşılan yaklaşık 3 bin 400 öğretmenin görevlerine dönecekleri açıklandı. Memurlar.Net’in haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) il milli eğitim müdürlüklerine açığa alınan öğretmenlerin durumları ile ilgili farklı iki liste gönderdi.

3 BİN 400 İADE OLACAK

Haberde yer alan bilgiye göre Bakanlık’tan iki farklı liste gönderildi. Listenin bir tanesinde görevlerine iade edilecek öğretmenlerin isimleri, görev yerleri, bilgileri yer alırken diğer listede ise açığa alınmış ve açığa almaları uzatılacak kişilerin de isimleri, bilgileri yer almaktadır. Görevlerine iade edilecek öğretmen isimleri bilgileri MEB tarafından illere liste olarak gönderilirken bu kişilerin FETÖ soruşturmasından mı yoksa PKK soruşturmasından mı açığa alındıkları bilgisi yer almamaktadır. Açığa alınan öğretmenlerden görevlerine iade edilmeme kararı alınanlar arasından ise görevden uzaklaştırma tedbirinin yaklaşık iki ay daha süreceği belirtildi.

İSMAİL KONCUK: 3 BİN 400 KİŞİ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk twitter hesabından yaptığı açıklamada ise görevden uzaklaştırma süresinin üç ay olduğunu, bu üç aylık süreçte açığa alınanlar hakkında bir işlem yapılmadığı ve karar alınmadığı zaman bu kişilerin görevlerine iade edileceğini belirtti. Koncuk aynı zamanda Temmuz ayından beri açığa alınına yaklaşık 3 bin 400 öğretmenin bu durumdan dolayı görevine iade edileceğini belirtirken diğer açıkta bekleyen suçsuz kişilerin mağdur olmaması adına geç olsun  güç olmasın tabirini kullandı.

ÖĞRETMENLER İÇİN YORUMU

Memurlar.Net’in haberinde MEB tarafından il milli eğitimlere gönderilen listeler hakkında paylaşımın doğrutul payını biz bilemiyoruz. Bu haberin doğruluk payını teyit edemedik ancak Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un yaptığı iade açıklaması bize göre yanlış yorumlanmıştır. Koncuk açıklamasında Temmuz ayında açığa alınan ve haklarında işlem yapılmamış kişilerin yasal olarak üç ay sonra görevlerine döneceğini açıklamaya çalışmıştır. Temmuz ayı içerisinde açığa alınan ve haklarında karar verilmemiş kişilerin sayısı da yaklaşık 3 bin 400 kişidir. Bu kişiler hakkında göreve iade ya da meslekten ihraç kararı verilmediği için üç aylık bekleme süresi dolmak üzeredir ve yasal olarak bu kişiler görevlerine iade edilecektir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM