Aktif Eğitim-Sen Şube Başkanı çıkartıldığı mahkemede tahliye edildi

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasında Erzurum’da verilen bir karar Aktif Eğitim-Sen üyeliğinden dolayı meslekten ihraç edilen öğretmenlere umut oldu. Örgütle bağlantısı olmayan ancak sadece sendika üyeliğinden dolayı meslekten ihraç edilen MEB personelleri, yasal bir sendikadan dolayı ihraç edildiklerini her defasında dile getirmektedirler.

Aktif Eğitim-Sen Şube Başkanı çıkartıldığı mahkemede tahliye edildi

Aktif Eğitim-Sen Şube Başkanı çıkartıldığı mahkemede tahliye edildi

FETö soruşturmaları devam ediyor. Çeşitli illerde hazırlanan iddianamelerin kabul edilmesinden sonra mahkemelerde davalar sürüyor. Aktif Eğitim Sendikası Erzurum Tekman Şube Başkanı olan Şafak Dönmez ile birlikte Aktif Eğitim-Sen üyesi olan MEB personelleri Yusuf Korkut ve Muhsin Mayda’nın yargılanmasına Erzurum’da devam edildi. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen son duruşmada sendika şube başkanı tahliye edildi.

AKTİF EĞİTİM-SEN ÜYELİĞİ

Meslekten ihraç kriterleri ve FETÖ bağlantısı gerekçeleri arasında olan Aktif Eğitim-Sen üyeliği konusunda Erzurum 2.Ağır ceza mahkemesi tarafından sendika şube başkanı hakkında verilen tahliye kararı ihraçlarda önemli bir gelişme olacağa benziyor. Erzurum ili Tekman ilçesinde görev yapan ve Aktif Eğitim-Sen Tekman Şube Başkanı olan  Şafak Dönmez ile sendika üyelerinin yargılanmasına devam edildi. Duruşmada tutuklu sanıklar Şafak Dönmez ile sendika üyelerinden Yusuf Korkut hazır bulunurken tutuksuz sanık Aktif Eğitim-Sen üyesi olan Muhsin Mayda duruşmaya katılmadı.

TUTUKLANMA TALEBİ

Tutuklu sanıkların avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada Cumhuriyet savcısı mütalaasını sundu. Savcı tarafından sunulan mütalaada tutuklu sanıklar Aktif Eğitim-Sen Tekman Şube Başkanı olan  Şafak Dönmez ve Yusuf Korkut’un örgüt bağlantısı olduğu belirtilen Aktif Eğitim-Sen üyeliğinden ve Yusuf Korkut’un Bank Asya hesabındaki hesap hareketlerinden dolayı tutuklanması istendi. Mütalaada tutuksuz sanık Muhsin Mayda içinse sosyal medya paylaşımlarından dolayı cezalandırılması talep edildi.

kamu ajans haber

TAHLİYE KARARI VERİLDİ

Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların savunmalarını aldı. Heyet tarafından verilen karara göre Aktif Eğitim-Sen Tekman Şube Başkanı olan  Şafak Dönmez ile sendika üyeliği ve Bank Asya hesabından dolayı tutuklu olan Yusuf Korkut serbest bırakıldı. Dönmez ve Korkut için yurt dışına çıkış yasağı konuldu ve duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

21 yorum

 1. Yasal olan eylemler yasadışı muamelesi görmemelidir.

  Anayasal hak olan sendika üyeliği terör örgütü üyeliği olarak görülüp cezalandırılmaya kalkılırsa hiçbir kimsenin hukuki güvencesi yok demektir.

  Bu toprakların renginde adalet ve merhamet mayası vardır.Hak eninde sonunda tecelli edecektir.

  Cadı avını kadı savı çürütecektir.

 2. HUKUK DEVLETİYİZ… TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN BAKANLIKLARININ İZİN VERDİĞİ SENDİKA, DERNEK,BANKA HEM RESMİ OLARAK İZİN VERİLMİŞ HEM DE DENETLENEN KURUMLAR OLARAK NASIL SUÇ SAYILIR? EY HUKUK BİZE DE UĞRA!CESUR VE GERÇEK HUKUKÇULARIN İŞİ GERÇEKTEN ZOR…

 3. Yasal sendika ve banka nasıl suç olabilir.
  İnternetten indirilebilen bir program nasıl suç olabilir.

  • Nasıl internetten indirilen program suç olamaz? İnternette her şey yasal mı? Komik duruma düşmeyin, siz ByLock için bu yorumu yaparsanız altından başka şey çıkar.

 4. Tahliye edilmişler,,,beraat değil,,haberin sunuluş biçimi (ard niyet olduğunu düşünmüyorum) hatalı,,, büyük ihtimalle hapis cezası verirler davanın sonunda,,,Erzurum da bi çok örneği oldu,,hatta hapis cezası verilip tahliye edildi bir çoğu,, yargitayin onamasından sonra kesinleşen ceza için tekrar tutuklanacak bu şahıslar,,,,

 5. Devletimizin adaletine ve hukukuna olan guvenimizi hic kaybetmedik. Fakat 7-8 aydir coluk cocugumuzun nafakas kesilmis ve 20 yillik ogretmenlikten sonra yapacagim baska bir meslegim de yok. Sayin cok degerli ve duyarli edötörden istihramim su ki: Ayni doktorlatda oldugu gibi biz ogretmenlerin de ozelde calisabilmesinin saglanmasi icin haber yaptirmaniz ve bu konuda duyarlilik ousmasina vesile olmanizdir.Cunku donusumuz zaman alabilir.Fakat bizim gecindirmek zorunda oldugumuz ailemiz var.Lütfen sesimiz,solugumuz olun….

 6. 6 yil 3 ay hapis verende erzurum agirceza degilmiydi. sendika ve bankadan dolayi. yanlusmi hatirliyorum

  • Evet Erzurum du.Serbest kalmaları bi anlam ifade etmez mahkeme sonucu önemli sonunda 6 yıl verir geçerler.Adalet yok

   • İki mahkemede de ortak nokta şuydu, mahkemelerin Cumhuriyet savcıları ikisinde de tutuklama talep etti. Bunda tahliye kararı verildi diğerinde tutuklama. Yani duruşmayı yapan hakim kararı önemli.

 7. Allah ım cuma günü yüzü suyu hürmetine güzel günler çabuk gelsin inşallah. Dayanacak gücümüz kalmadı. Yarenimiz sensin yarabbi

 8. Kırşehir’de bugüne kadar sadece +bylok olanlara iddianame hazırlandı. İddianameyi gördüm, okudum: sendikayı,”örgüte ait kuruluş” diye ifade ediyor:(
  Bylok olmayanlar bekliyor, imza verip duruyoruz…

 9. Allah im sendika yüzünden ihraç edilen binlerce öğretmen e Umut olur inşallah.Suc yok

 10. Kim olursa olsun suçu olmayan her kimse bırakılmalıdır,itibari iade edilmelidir. Adalet ve demokrasiden vazgecemeyiz. Sendika üyeliği olan arkadaşlar içinde hayırlısı olsun, bu zor süreçte yanımızda olan,adaletten yana olan ve inanan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Aynı gemideyiz bunu kimse unutmasin

  • hakim ve savcılar anayasaya göre hareket etmedikçe giydikleri cübbeye ihanet ederler. sonucu ne olursa olsun anayasadan ayrılmamalılar. ha şu nu da söylemeliyim. yedi düel bir araya gelse sendika banka dernek okul vs. suç diyemez. çünkü onlar 15 temmuz hain darbe girişimine kadar suç değildi.suç olsaydı o zamana kadar gereği bin kere yapılırdı. adalet bakanı ihraç ettiklerimizin hepsi suçlu değil idari tedbir uyguladık diyor. bu daha tehlikeli durum. inşallah geç olmadan adalet tecelli eder.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM