Aktif Eğitim-Sen üyeliğine ve Bank Asya hesabına 6 yıl 3 ay hapis cezası

FETÖ ihraçları sonrasında yürütülen soruşturmalarda çeşitli illerde davalar ve mahkemeler sürüyor. Erzurum’da görülen davada meslekten ihraç edilen öğretmene silahlı örgüte üye olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. FETÖ’nün bankası olarak bilinen Bank Asya’da (Asya Katılım Bankası) hesabı olan ve bankaya düzenli olarak para yatırdığı belirtilen öğretmenin Aktif Eğitim-Sen üyesi olduğu açıklandı.

Aktif Eğitim-Sen üyeliğine ve Bank Asya hesabına 6 yıl 3 ay hapis cezası

Aktif Eğitim-Sen üyeliğine ve Bank Asya hesabına 6 yıl 3 ay hapis cezası

Bank Asya hesabı olan ve düzenli para ve altın yatırdığı iddia edilen öğretmenin Aktif Eğitim-Sen üyesi olduğu, kendisi gibi hakkında işlem yapılan ve soruşturma geçiren şüphelilerle çok sayıda görüşme içerisinde olduğu belirtildi. Meslekten ihraç edilen ve davası süren öğretmene silahlı örgüte üye olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

SENDİKA VE BANKA

Meslekten daha önceden ihraç edildiği belirtilen öğretmenin Aktif Eğitim-Sen üyeliği, Bank Asya hesap hareketleri ve şüphelilerle olan görüşmeleri nedeniyle bu cezayı aldığı belirtildi. Tutuklu olan Muhammed Lütfi Bayrak Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya katıldı. Sanık avukatları da duruşmada hazır bulundu. Mahkeme esas hakkında son mütalaasını Cumhuriyet Savcısına sordu. Son mütalaada Cumhuriyet Savcısı sanığın silahlı terör örgütüne üye olması nedeniyle cezalandırılmasını istedi.

İhraç edilen öğretmenin Aktif Eğitim Sendikasına üye olması, Bank Asya’daki hesap hareketleri, hesap hareketlerinin niteliği ile birlikte FETÖ’den dolayı haklarında soruşturmaları devam eden çok sayıda şüpheli ile görüşmesi Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklanması için gerekçe gösterildi.

AVUKAT: SADECE 132 GRAM ALTINI VAR

Sanık Muhammed Lütfi Bayrak’ın avukatı ise öğretmenin Bank Asya’ya sadece 132 gram altın yatırmasının söz konusu olduğunu bunun dışında sanığın altın yatırmasının FETÖ tarafından verilen talimat ile ilgili olmadığını vurguladı ve savunma yaptı.

HUKUKİ DAYANAĞI YOK, SENDİKA DEVLET DESTEKLİ

Sanık Avukatı Faruk Terzioğlu tutuklanma gerekçesi olarak belirtilen Aktif Eğitim-Sen üyeliğinin yasal olduğunu, sendika üyeliğinin tutuklanması için bir hukuki dayanak olmadığını ifade etti. Aktif Eğitim-Sen üyeliği için Milli Eğitim Bakanlığının da MEB personellerini teşvik edici davrandığını, MEB’in sendika üyeliği için talimat verdiğini vurgulayan Avukat Terzioğlu, üyelik aidatlarının devlet tarafından karşılandığını ve diğer sendikalara göre 45 lira ek paranın da devlet tarafından yatırıldığını mahkemeye açıkladı.

kamu haber

KARARINIZA SAYGILIYIM

Hakkında 6 yıl 3 ay hapis cezası verilen öğretmen ise 7 aydır yaşadıklarına rağmen vatanından nefret etmediğini, vatanını sevdiğini, vatanını seveceğini ve terörist olmadığını belirtti. Mahkeme tarafından verilecek karar saygılı olduğunu da belirten Muhammed Lütfi Bayrak bu ifadelerle mahkemedeki son sözlerini söyledi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

20 yorum

 1. bence savcının mutalaasını ogrenmek lazım bır yerde sadece bankadan 6 yıl 3 ay almıs denıyordu savcının mutalaasında ıse hem sendıka hem banka hem evınde yasaklı orgute aıt dergıler cdler(fetö sohbetlerı) vs hem de fetö üyesi olan kişilerle telefon görüsmesi yazıyormus. kayseride ocakta ki davada sendika, banka ve bylock iddia ediliyormus o kısıde bylockum yok banka ve sendikanın oldugunu ve sendıka ve bankayı kullanma gerekcesıne acıklamıs mahkemede bylocktan cezayı vermıs lakın o kısı de fetö üyesi olmadıgı halde ceza aldı.

 2. Rabbim merhametli hakim yada savcılara düşürsün o halde.. Bir şehirde başka digerinde bambaşka kararlar üzüleyimmi sevineyimmi bilemedim…

 3. Farklı kararlar var,kayseri de sendika bankasya 2 öğretmen beraat,,, Erzurum da ise mahkumiyet,,,

 4. ankaraya anayasa mahkemesine dava açmaya gittiğimde orda ihraç olmuş bir arkadaşla tanıştım…çevremde hiç ihraç olan olmadığı için süreç hakkında davalar hakkında görüşmek için numaralarımızı aldık görüşüyourz yine aynı şekilde aynı avukat aracılığı ile danıştay ve idareye dava açtığımız bir öğretmen arkadaşlada davalar hakkında görüşüyoruz şimdi bunlar suçmu ne konuştuğumuzu ortaya döksünler o zaman bakalım vatan millet aleyhinde ne konuşmuşuz…ne günlere kaldık valla eşim boşuna demiyormuş demek ihraç olanlarla görüşme diye…bende ona onlarda benim gibi ihraç kimi banka kimi sendika demiştim..

 5. Bu nasıl bir adalet! İnsanın aklı mantığı almıyor İnşallah Hak olan adalet elbet er ya da geç tecelli edecektir

 6. BU DEVRAN BÖYLE GİTMEZ. OHAL SONA ERİNCE SUÇ İŞLEMEMİŞ ÖGRTMENLER ADİL BİR MAHKDMEDE TEKRAR YARGILANIR, BERAAT EDERLER. O KARARI VERENE DE SORULUR ELBET HANGİ SUÇA CEZA VERDİN.

 7. Kamudan ihraç edilen memurların adli olarak soruşturma görenleri hakkında önemli bir karar geldi. Hatay Kırıkhan’da mahkeme sendika üyesi olan ve banka hesabı olan kişiler hakkında takipsizlik kararı verdi. Bu da iade bekleyenler için oldukça olumlu bir geliş olarak yorumlanmaktadır.

  • Evindeki çıkanları bilmem ama sizin ihraç edilen hiç arkadaşınız yok mu hocam benim var şimdi onlarla görüştüm diye o zaman tamam mı diyeceğiz.İnsanların bizden vebalı gibi kaçması normal o zaman

 8. O zaman şu bakanlar ve müsteşarları ayrıca bazı Belediye başkanları hatta bazı değil çoğu bakan cezalandırılmalı hukuk bitmiş arkadaş Allah sizi bildiği gibi yapsın. Bu kadar olmaz ya. Çifte standart ülkesi bitik hukuk bu nedir arkadaş ortada suç yok ama günahını Çeken halk. Allah var ama ölünce hesap günü çetin olacak.

 9. Sayın editör hataydaki mahkeme sendika ve banka için takipsizlik kararı vermiş suç saymamış.. illere göre neden farklı kararlar?

   • Hatayda sadece kirikhan degil tum ilcelerinde buyuk bir cogunlugunu (%99)sendikadan istifa edenlerin olusturdugu ogretmenler aylar once ifadeye cagrildi.bir hafta once takipsizlik karari verildi.Bunlar arasinda daha once gozaltina alinanlara verilmedi.Ins. tum masumlar icin bir umut olur

    • Sendikadan istifa edenler mi sadece sendikadan ihraç edilenler mi hocam takipsizlik kararı alanlar.

 10. Sadece sendika üyeliği ve bankaya para yatırmak hapis cezası gerektiriyorsa ne günlere kalmışız diye şöyle bi düşünmek lazım!!!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM