Bylock nedeniyle FETÖ soruşturmasında öğretmen dahil 48 kişi tutuklandı

ByLock uygulaması kullandığı tespit edilen 48 kişi tutuklandı.

Bylock nedeniyle FETÖ soruşturmasında öğretmen dahil 48 kişi tutuklandı

Bylock nedeniyle FETÖ soruşturmasında öğretmen dahil 48 kişi tutuklandı

FETÖ soruşturmasında son dönemlerde Bylock uygulamasına ağırlık verildiği görülmektedir. Telefonlarında Bylock uygulaması kurulu olduğu tespit edilen, bu uygulamayı kullandıkları belirtilen öğretmenler başta olmak üzere kamu personellerine yönelik tutuklamalar devam ediyor.

70 ÖĞRETMEN GÖZALTINDA

Afyonkarahisar’da 18 öğretmen tutuklandı. Afyonkarahisar’da FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve ifadelerinin alınmasından sonra Adliye’ye sevk edilen, sonrasında ise tutuklanan 18 öğretmen cezaevine gönderildi. Afyonkarahisar’da geçtiğimiz günlerde soruşturma kapsamında haklarında yakalama kararı olan 70 öğretmen gözaltına alınmıştı. Afyonkarahisar’da şu ana kadar tutuklanan öğretmen sayısı 40 oldu. Afyonkarahisar’da 21 örğetmenin ise Emniyet birimlerinde sorgularının devam ettiği belirtildi.

30 KİŞİ SAKARYA’DA TUTUKLANDI

Sakarya’da ise aralarında kamu personeli, öğretmen, emniyet müdürü, komiser olmak üzere 31 kişiden 30’u tutuklandı. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma doğrultusunda ifadeleri alınan kişiler çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanarak cezaevine gönderildiler. Sulh ceza mahkemesi tarafından tutuklanan kişiler, anayasal düzeni bozmaya teşebbüs ve silahlı terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla tutuklandılar.

ŞİFRELİ HABERLEŞME UYGULAMASI: BYLOCK

Son dönemde sık sık duymaya başladığımız ByLock uygulaması FETÖ tarafından geliştirilen ve örgüt üyeleri içerisinde şifreli haberleşmeyi sağlayan bir uygulama olarak dikkat çekmektedir. İddialara göre MİT raporlarına göre 200 bine yakın kişi bu programı aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bakıldığı zaman basit bir program gibi duran ByLock uygulaması FETÖ liderinin talimatı üzerine yazılımcı ekplerine özel olarka yaptırılmış. Hem dikkat çekmeyen hem de özel bir haberleşme uygulaması olan ByLock uygulaması MEB personelleri başta olmak üzere kamuda çalışan personellerin kullandığı özel bir program olarak emniyet kayıtlarına geçmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM