DOLAR 5,7501
EURO 6,3645
ALTIN 275,7
BIST 101.144
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

Eğitim kurumu yöneticilerine verilen muhakkik görevi için düzenleme istendi

Eğitim-Bir Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yapılan başvuruda okul yöneticilerine verilen muhakkiklik görevi için düzenleme yapılması talep edildi.

Eğitim kurumu yöneticilerine verilen muhakkik görevi için düzenleme istendi
15.03.2018
A+
A-

Eğitim kurumu yöneticilerine verilen muhakkik görevi için düzenleme istendi

Maarif müfettişleri tarafından yapılması gereken iş ve işlemlerden olan muhakkik görevinin kurum yöneticilerine de verildiği belirtilen açıklamada muhakkik görevi nedeniyle okul yöneticilerine maarif müfettişlerine ödenen harcırah vb. özlük haklarının verilmediği vurgulandı ve bu konuda düzenleme yapılması talep edildi.

OKUL YÖNETİCİLERİNE MUHAKKİK GÖREVİ

Okul müdürleri, müdür yardımcıları başta olmak üzere kurum yöneticileri soruşturmalara muhakkik olarak görevlendirilmektedir. Eğitim Bir-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen yazıda 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 17. maddesi hükmü hatırlatıldı ve her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları ile il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinin rehberlik, işbaşında yetiştirme, denetim, değerlendirme, inceleme, araştırma ve soruşturma hizmetleri, bakanlık maarif müfettişleri aracılığıyla yürütülmekte olduğunun altı çizildi.

Kurumlarda yaşanan soruşturmalarda eğitim kurumu müdürlerinin soruşturmacı/muhakkik olarak görevlendirildikleri açıklanırken inceleme ve soruşturma işlemlerinin hukuk ve yönetim disiplini alanında uzmanlık gerektiren bir iş olduğu vurgulandı.

Eğitim Bir-Sen MEB’e gönderdiği yazı;

Muhakkik görevlendirmesi

Sendika tarafından yapılan yazılı talep başvurusunda eğitim kurumu yöneticilerine çok sayıda idari görev ve sorumluluk yüklendiği belirtilirken okul yöneticilerine sıklıkla soruşturmacı (muhakkik) olarak görevlendirilmelerinin bir taraftan soruşturmaların etkin bir şekilde yürütülmesine engel teşkil edecek, diğer taraftan ise eğitim kurumlarının yönetimini sekteye uğratabilecektir açıklaması yapıldı.

Öğretmenler İçin.com notu. Muhakkik ne demek? Diğer ismi soruşturmacı demek olan muhakkiklik başta okullar olmak üzere kamu kurumlarında soruşturma yürüten kişi demektir. A okulunda bir öğretmen nöbet görevini yerine getirmiyor diye soruşturma açılıyorsa bu olayı araştırmak için muhakkik görevlendirilir. Genellikle de o okula yakın başka bir okulun müdürü muhakkik olarak görevlendirilmektedir.

YORUMLAR
  1. tamer dedi ki:

    okul müdürlerine kesinlikle muhakkiklik görevi verilmemelidir.zaten okul müdürlerinin üzerinde yeterinden fazla görev vardir.