Eğitim-Sen Üyesi 4 Bin 900 Öğretmen Hakkında Soruşturma Açıldı

Eğitim-Sen üyesi 4 bin 900 öğretmen hakkında soruşturma açıldığı ifade edildi.

Eğitim-Sen Üyesi 4 Bin 900 Öğretmen Hakkında Soruşturma Açıldı

Eğitim-Sen Üyesi 4 Bin 900 Öğretmen Hakkında Soruşturma Açıldı

Yaklaşık on gün önce paylaştığımız haberde iş bırakma eyleminden dolayı binlerce öğretmen ve memura soruşturma açıldığını belirtmiştik.

Doğu ve Güneydoğu bölgesinde terör operasyonlarını protesto amaçlı Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Aralık ayında sevk, iş bırakma eylemleri yapmıştı. Bu sendika eylemlerinden sonra Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından eylem yapanlara sert tepki gösterilmişti. Bakan Avcı bu konuda gerekli inceleme ve soruşturmanın yapılacağını ifade etmişti.

Eylemden 15 gün sonra MEB Rehberlik ve Denetim Başkanı Atif Ala imzası ile valiliklere yazı gönderilmiş, yazıda mevzuata aykırı eylemlerde yer aldığı belirlenen kamu görevlilerinin kanıtlayıcı bilgi ve belgelerle Bakanlığa bildirilmesi istenmişti.

4 Bin 900 Öğretmen Hakkında Soruşturma Açıldı

İş bırakma eylemine en büyük katılım Diyarbakır’da olmuştu. Diyabakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 1 günlük grev, sevk ve 1 saatlik derse girmeme eylemlerine katıldıkları tespit edilen Eğitim-Sen üyesi 4 bin 900 öğretmen hakkında soruşturma açıldığı ifade edildi.

Soruşturma ile ilgili bilgi veren Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı sendikalarına üye öğretmenlerin ifadelerinin alındığını belirtti.

Soruşturmalarla Eğitimin Kalitesi Düştü

Eğitim-Sen şube sekreteri Nuri Özdemir konu ile ilgili yaptığı açıklamada soruşturmalardan dolayı eğitimin kalitesinin düştüğünü, öğretmenlerin çalışamaz duruma geldiğini belirtti.

Öğretmenler için ziyaretçilerine biz hatırlatalım. KESK 14 Aralık’ta  ‘Hastaneye sevk‘, 21 Aralık’ta ‘1 saatlik derse girmeme‘ 29 Aralık’ta ‘1 günlük iş bırakma‘ eylemi yapmıştı.

Sormak isteriz; Bu eylemlerle eğitimin kalitesi düşmüyor da soruşturmalarla mı eğitimin kalitesi düşüyor? Polisle çatışan öğretmen mi olur?

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’de bu eylemlere katılan 4 bin 900 öğretmen hakkında soruşturma açtı.

9 Bin 950 Üyenin Yarısına Soruşturma

Soruşturmadan dolayı öğretmenlerin ifadelerinin alınmaya devam edildiğine vurgu yapan Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı “Diyarbakır’da 9 bin 950 üyemiz bulunmaktadır. Eylemler sendikal faaliyetler ve genel merkezin aldığı kararlar doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Sendikal eylemler, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Sözleşmesi ile güvence altına alınmıştır” açıklamasında bulundu.

Öğretmenler İçin olarak biz bu eylemi makul bulmuyoruz.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM