Eğitim-Sen üyesi öğretmen sosyal medya paylaşımından dolayı ihraç edildi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan öğretmen hakkında ihraç kararı verildi. Önceden açığa alınan öğretmen meslekten ihraç edildi.

Eğitim-Sen üyesi öğretmen sosyal medya paylaşımından dolayı ihraç edildi

Eğitim-Sen üyesi öğretmen sosyal medya paylaşımından dolayı ihraç edildi

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişiminden sonra kamuda yürütülen soruşturmalarda Kanun Hükmünde Kararnameler ile 100 bin civarı kamu personeli ihraç edildi. Bu ihraçlardan hariç, KHK dışında da kamudan ihraçlar yaşanmaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında 125.Maddenin E kısmında devlet memurluğundan çıkarılma nedenleri bulunmaktadır. Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller kapsamından meslekten çıkartılan MEB personeli veya kamu personeli bir daha devlet memurluğuna atanamamaktadır.

12 NİSAN 2017 TARİHİNDE İHRAÇ EDİLDİ

Adıyaman’ın Sincik ilçesinde İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Zekiye Şeker, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden bir gün sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdan dolayı meslekten ihraç edildi. Öğretmen hakkında verilen ihraç teklifi 12 Nisan 2017 tarihinde karara bağlandı ve meslekten çıkartıldı. Öğretmen tarafından sosyal medya hesabından yapıldığı belirtilen mesaj;

“Darbe mizanseninin bizleri götüreceği yer başkanlık sistemidir, tek adam yönetimidir. Biz bu ülkede ne cuntacıları ne de cunta girişiminin kaymağını yiyen siyasileri istiyoruz. Adına demokrasi dediğimiz şey birilerinin koltuklarını sağlamlaştırması değildir. Baki olan ve mücadele etmeye değer tek şey ‘özgür yaşam’dır. Dün yaşanan olaylarda askerin silah sıktığı polislerin ve sivillerin, sivillerin darp ettiği ve kafa kestiği askerin vebali koltuk sevdasında ısrar edenlerin üzerindedir. Ölümlerin yaşandığı hiçbir müdahale kabul edilemez, edilmemelidir”

BirGün’den Serbay Mansuroğlu’nun haberine göre öğretmenin yapmış olduğu bu paylaşım öğretmenin ihracına neden oldu. ogretmenlericin.com olarak yukarıda belirttiğimiz gibi meslekten ihraçlar sadece KHK ile olmaz, 657 sayılı DMK hükümleri gereği de ihraçlar gerçekleşebilir. İlgili öğretmenin yaptığı bu paylaşımdan sonra soruşturma açıldı. 21 Temmuz 2016 tarihinde açığa alınan öğretmenin soruşturması 12 Nisan 2017 tarihinde ihraç kararı alınarak sona erdi.

657 sayılı Devlet Memurları Kanuna göre “Devlet memurluğundan çıkarma cezası amirlerin bu yoldaki isteği üzerine, memurun bağlı bulunduğu kurumun yüksek disiplin kurulu kararı ile verilir.” denilmektedir. Bu kapsamda Eğitim-Sen üyesi İngilizce Öğretmeni Zekiye Şeker Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile meslekten ihraç edildi.

Açığa alınan öğretmenin ifadesinin 6 Ekim 2016 tarihinde alındığı, 31 Ekim tarihinde ise görevine iade edildiği, sonrasında ise öğretmenin 31 Aralık 2016 tarihinde meslekten çıkartılması için Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edildiği, 12 Nisan 2017 tarihinde ise oy çokluğu ile kamudan ihraç edildiği belirtildi. Öğretmenin meslekten çıkartılma gerekçesi olarak 657 sayılı DMK 125/E-b maddesi gösterildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM