FETÖ’den dolayı meslekten ihraç edilen öğretmene AİHM’den ret!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) meslekten ihraç edilen öğretmenin itirazını reddetti. 672 sayılı KHK ile ihraç edilen öğretmen durumunu AİHM’ye taşımıştı.

FETÖ’den dolayı meslekten ihraç edilen öğretmene AİHM’den ret!

FETÖ’den dolayı meslekten ihraç edilen öğretmene AİHM’den ret!

672 sayılı Kanın Hükmünde Kararname ile 1 Eylül tarihinde meslekten ihraç edilen öğretmenin başvurusunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi reddetti. AİHM meslekten ihraç edilen MEB personelinin itirazını reddetme gerekçesi olarak İÇ HUKUK YOLLARI TÜKETİLMEDİ dedi. İç hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesiyle başvuruyu reddeden AİHM geçtiğimiz günlerde meslekten ihraç edilen hakimin de başvurusunu aynı gerekçe ile reddetmişti.

1 EYLÜLDE İHRAÇ EDİLDİ

Trabzon’da görev yapan ilgili öğretmen Temmuz ayının sonunda görevinden uzaklaştırılmış, 1 Eylül tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 672 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilmişti. 672 sayılı KHK ile MEB’de 28 bin civarı personel meslekten atılmıştı.

İÇ HUKUK YOLLARI TÜKETİLMEDİ

Meslekten ihraç edilen öğretmenin başvurusunu reddeden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) reddetme gerekçesi olarak iç hukuk yollarının tüketilmediğini belirtti. AİHM bu tür davalarda kişinin Anayasa Mahkemesine başvuru yapması gerektiğini belirtti. AİHM açıklamasında önceki verilen kararları da örnek göstererek 2012 yılında yapılan değişikliğe işaret etti. 2012 yılından itibaren iç hukuk yolları tüketilmeden direkt olarak AİHM’ye başvuru yapılmaması gerekmektedir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

27 yorum

 1. 14 ekim den bahsediyor, kardeşim biz 27 temmuzdan beri açıktayız, hala bekliyoruz… Çocuklar okullarında %100 burslu okuyordu, asyabank a servis ve yemek ücretini asyabank kredi kartı ile ile ödüyordum. Hepsi bu…

 2. Ben de bir khk mağduru arkadaşlarımın dilek ve temennilerine katılıyor ve bir an önce gerçekleşmesi için amin diyorum. Kimsenin abdestinden şüphesi olmadığına göre Hak en yüce bir değer ve adaletin yerini bulması Hakkın bir gereği ve Allah’da haklının yanında olacağına göre İnşaallah umutlar boşa çıkmayacak, bizler yakın zamanda bu zulüm ve mağduriyetten kurtulacağız.Bizi bu süreçte biraz sıkıntı ve keder bekliyor ama bize bu mağduriyeti yaşatanlara da ahirette verecek kul hakkı ağırlıklı, ağır bir hesap bekliyor.

 3. Haberi adam gibi yazsanız.” İç hukuk yolları tüketilmediği gerekçesiyle “ifadesini başlığa koysaniz.Herkes binlerce insanın haksız yete atıldığı mi biliyor bunun sonucunda AYM KHK karı iptal etmezse AİHM Mahkelerinde çok ciddi tazminatlar çıkacaktır .

 4. İhşallah gerçekten mağdur olanlar tez zamanda görevine döner.Allah siyasilerin gönlüne bir merhamet ve yumuşaklık versin sendikanın , bankanın ve okulun yasal olduğunu hatırlasınlar. Allah herkesin yani mağdurun yar ve yardımcısı olsun AMİN

 5. Biz 2015 te iftifa ettik ama esim de ben de ihrac edildik .bana göre ilginç bir olayı paylaşacağım sizlerle. Geçen yıl ikinci dönem eşimin okulunda akp lilerin bir Hoca aynen şöyle söylüyor ‘ yakında tüm aktif senlileri atacaklar yerine akpli bizim çocuklarımız yerlestirecwkler ‘. Eşim bunu bana anlatınca yok daha neler hukuk devleti burası yasal sendikadan nasıl atarlarmis dedim biz zaten istifa ettik kendimize hiç kondurmadik ama üye olanı da atmak o zaman cook saçma gelmişti. Bu konuşmadan 3_4 ay sonra darbe oldu ve ütopik dediğim şey gerçek oldu. Ne kadar da basiret sahibiymis! o ogretmen diye dusunmeden edemiyirum. Ama dusunmek yasak kardesim yasak !! Rabbim her şey sana ayan.benim ve benim gibilerin bir suçu yok . Her şeyin apaçık ortaya çıkacağı gün de ben hakkımı bu zulmü yapanlara helal etmeyeceğim.

 6. DARBEYI CEMAATIN YAPTIGININ KANITI NEREDE
  NE YAPACAGIZ BILMIYORUM HICBIR SUCUMUZ YOKKEN GOREVIMDEN ATILDIM SENDIKA VEYA BANK ASYADAN DOLAYI GOREVDEN MI ATILIR YA BIZIM OKULUMUZA MEBTEN YAZI GELDI AKTIF EGITIMCILER SENDIKASI ILE ILGILI BIZDE UYE OLDUK. BANK ASYADA DEVLET MADEM OYLE KAPATSAYDI. ZATEN HEP MAGDURLAR GIDIYOR. BYLOCK UMUZ YOK ZATEN. EVIMIZI POLISLER BASTI TELEFONLARIMIZ GITTI. GOZALTINA ALINDIK. SIRF SENDIKA VEYA BANK ASYA VAR DIYE BUNLAR YAPILMAZ. LUTFEN COLUGUMUZ COCUGUMUZ AC KALIYOR.! HIC MI ACIMANIZ YOK SİZİN O KADAR OKUDUK. NE OLUR BUNLARI YAPMAYIN BIZI GOREVIMIZE DONDURUN.

 7. Zaten biliyorduk. AİHM mahkemesinin iç hukuk tükenmeden başvuru almadığını bu haber neden bu kadar büyük olaymış gibi sunuldu onu anlayamadım. Anayasa mahkemesi yılda yaklaşık 20000 bireysel başvuruya bakıyormuş. 15 temmuz öncesi elinde yaklaşık 45000 dosya olduğu söyleniliyor. 15 temmuz sonrası ise yaklaşık 80000 dosya eklenmiş yani iç hukukta sıra ihraç olanlara tahminen 5- 6 yıl sonra gelecek. İnşallah ya mecliste bir karar ya anayasa mahkemesi bir karar verir yada suça bulaşmamış kişiler için af çıkar( af desemde suçsuz insan için af sayılmaz)görevimize döneriz. Biraz sabır ama sabredecek mecalimiz kaldı mı? aylar geçti bir iade khk’sına hasret kaldık. her geçen gün daha da suçlanıyoruz mağdur edebiyatı sayılıyor haykırışlarımız kimse dinlemiyor, dinlenmediği içinde anlaşılmıyor. Biz hangi kapıya başvuracağımızı anlamış değiliz. Dosyaların bir an önce incelenmesi araştırılması sonucu eminimki binlerce suçsuz yere ihraçların olduğunu görecekler.

 8. İhraç edildik. Hayat devam ediyor dedik. İş başurusu yaptığım heryerden eli boş döndüm. Çünkü yasak. Yasak yasak. Mekkeli müşriklerden ders almışlar. Bize yaşama hakkı tanımıyorlar. Rabbime havale ediyorum.3 çocuğum var. Herşeye rağmen allah var gam yok diyoruz. Zalim olmadık çok şükür mazlumlardan olduk.

 9. İnşallah yakında döneriz ben de bir yerden duyum aldım yeni bir khk yapılıyornus artık doğru yanlış bilmiyorum her olumlu şeye inanmak istiyorum sucumun olmadığını biliyorum artık rüyalarla yaşar hale geldik ben de eşim de sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan i rüyada gördük derdinizi anlatın diyordu vesselâm

 10. bu hukuksuzluğun en büyük müsebbibi bence: Ahmet GÜNDOĞAN(Eğtbirsen eski başkanı Ank.Mv.) Aktifsen’in kuruluş amacını ve kurucularını(hasımlarını) ciğeri gibi biliyor!!!

 11. 14 ekimde açığa alınan öğretmen grubundayım. Ekseri sebebini bilmiyor,medya bylok diyor. Eğer alınma sebebimiz gerçekten bu programsa ‘gerçek kullanıcı tespiti ‘ yapılmadan asla ihraç mekanızması çalıştırılmamalıdır. Sonuçta benim abdestimden şüphem yok ama bu travmayı ömür boyu kucağıma koydular.

 12. Sayın Cumhurbaşkanım allah rızası için suça karışmamiş yasal sendika banka okul gibi kriterlerden ihraç edilen insanları affediniz siz devletin başısınız sizin de çocuklarınız var torunlariniz var bu insanların yüzde doksani size yıllarca oy vermiş insanlar allah rızası için siz bir açıklama yapin siz devletimizin başısınız devlet babadır baba evlatlarıni affeder saygılarımla

 13. Ne guzel umutlu yasamak…ama ozelde calismayi bile bize cok gorenler hemen ohal botince iade mi edecekler…keske oyle olsa…bende cok yoruldum umut etmekten, kaygiyla yasamaktan, surekli ayni haberi tekrar tekrar okumaktan…. rabbim herseyin hayirlisini versin demekten oteye gidemiyoruz

 14. Eninde sonunda döneceğiz biliyorum.Ama ne zaman? Bu süreç çok yıpratıcı hemde çok. ..Sürekli bir haber kırıntısı varmı elimden telefon düşmüyor nerdeyse…Gördüğüm Rüyalardan medet Umar oldum…Hatta sayın editör, Cumhurbaşkanını rüyamda gördüm siz de yorum yapar mısınız? Şaka bir yana gördüğüm her rüya sıkıntılar bitecek güzel günler yaşayacaksıniz diyor. ..Çok dua ediyorum. ..Okuduğum fetih süresinin sayısını unuttum…Ama yinede piskolojik rahatlama olmuyor, umudum giderek zayıflıyor. Birinci sınıfa giden oğlum benim okulumda ve bana sen neden gelmiyorsun diyor …Ben çocuğumu okula götüremiyorum dayanamıyorum çünkü komşum götürüyor. Ahh Allahım Ahhh …Sen masum Evlatlarımızın yüzü suyu hürmetine yardımını geciktirme. …Ve Sayın editör lütfen sesimizi duyurmaya masumlarin hakkını savunmaya devam edin. ALLAH RAZI OLSUN. ..Allah iki cihan mutluluğu versin

 15. Yasal sendika dünyanın neresinde suç hem de çıktığım halde. Vah ülkem vah. Umarım hukuk demokrasi özgürlükler eskiden daha iyi olur ve zulüm biter.

 16. Yasal sendika dünyanın neresinde suç hem de çıktığım halde. Vah ülkem vah. Umarım hukuk demokrasi özgürlükler eskiden daha iyi olur ve zulüm biter.

 17. Kendi iç hukukumuz ve bürokratlarimiz bu konuda bekleme yerine bir an önce bu konulara yoğunlaşıp sap samanı ayırarak milletin önüne koymali söz konusu suçsuz insanların itibari ve yaşam haki… .ihlal edilmeli.Hak arayışını Avrupa dan bekleme yoluna girersek vay halimize.

 18. İnşallah biran önce döneriz bu çile bu işkence bu zulüm biter herkes evine işine döner.Yetkililer lütfen sesimizi duyun ve bizi bu sivil ölüme terk etmeyin.

 19. 672 meclisden geçsin artık ki bizde önümüze bakalım. Yoksa ohal bitince döneceğiz.madem ohal bitince döneceksek neden bu zulüm…

   • Hocam iyimserim cunki yasal bir sendikadan istifa etmişim ihrac sebebim kendi tahminimce bu.672 meclisden geçtiği an mahkeme kapıları açılacak hakkımı savunacağım.devletimin mahkemesi bana vatan hainisin der ise aihm başka çare yok.hee zaten meclisden gecmez ise üzgünüm ki bu yaşadıklarımız hep boşu boşuna demektir.ohal bitince herkes işinde gücünde olacak.2 ihtimal var.baska ihtimal varsa yazabilirsiniz kaçırdığım bilmediğim bilgiler olabilir bilmek isterim

   • Nasıl i çok açık hocam ohal bitecek herkez evinde işinde olacak.khk daha meclisden gecmedi.hic geçecegede benzemiyor gündem hep farklı. Ben aslında bir an evvel geçsin istiyorum ki önüme bakayım. Cunki yasal olmayan suç olacak delil sayilacak hicbirsey yok ortada.telefonum incelemede evim arandı arabam arandı.kimle evlendigim belli esim cocugum ortada.fetocu olsaydınız şuan icerde olurdunuz cunki en azından biri bile adınızı söylerdi. Cunki millet isim söyleyip pişmanlıktan yararlanıp çıkıyormuş formlardan okuduğum kadarıyla.bankam yok ama banka hocam neresi suç bunun allah aşkına.oyuzden zaman kaybetmek istemiyorum biran evvel geçsin meclisden de iç hukuk yolları açılsın.

 20. ic hukuk varmi ulkede. aym korkudan kilini kipirdatamiyor.kendi uyesini bile sucun subuta ermesi gerekmez diyerek ihrac etti.artik on yilda bile karar cikmaz aym den.siyasi konjoktur degismeden karar veremes.basvurulqri meydan ikuma diye nitelendirdi zaten baskan.en iyisi bu ulkeyi terketmek.mahser bile az gelir bu zulme bu haksizliga.devlete ve kanunlara guvenerek en buyuk hatayi yapmisim omrum boyunca.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM