HSYK ihraç edilenlerin itiraz başvurularının hepsini reddetti

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu meslekten ihraç edilen savcı ve hakimlerin itiraz başvurularını reddetti.

HSYK ihraç edilenlerin itiraz başvurularının hepsini reddetti

HSYK ihraç edilenlerin itiraz başvurularının hepsini reddetti

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından incelenen itirazların tamamı çeşitli gerekçelerden dolayı reddedildi. İtirazlara yönelik Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu kararı 30 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Verilen HSYK Genel Kurul kararında darbe teşebbüsü ve kalkışmanın sorumlusu olan FETÖ/PDY ile bağlantıları yargı mensuplarının görevde tutulmalarının yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkeleriyle de bağdaşmadığının vurgusu yapıldı. Yargı mensuplarının tarafsızlık ve bağımsızlık ilkeleriyle bağdaşmayacak yapılanmaların içerisinde yer almalarının, örgüt mensubu olmalarının devlete ve yargıya zarar verdiğine dikkat çekildi.

MESLEKTEN ÇIKARILDILAR

HSYK tarafından yapılan başvuruların incelendiği ve başvuruların tamamının reddedildiği anlaşılmaktadır. Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kararname maddelerine vurgu yapılarak FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne mensubiyet, irtibat ve iltisaklarının sabit görülmesi nedeniyle ilgili hakim ve savcıların meslekte kalmalarının uygun görülmedikleri ve ilgili hakim ve savcıların ayrı ayrı olarak meslekten çıkarıldıkları belirtildi.

BAŞVURULAR REDDEDİLDİ

Meslekten çıkarılan kişilerin itirazları için yasal haklarının olduklarına değinilen kararda, bu haklarını kullanan veya kullanmada geciken hakim ve savcıların itirazlarının reddedildiği belirtildi. FETÖ/PDY terör örgütü ile  iltisakları oldukları anlaşılan kişilerin meslekten ihraçlarına yönelik yapılan itirazların tamamı reddedildi. 29.11.2016 tarihinde oy birliğinde alınan bu kararın kesin olduğunun vurgusu yapıldı.

HSYK Genel Kurulu itiraz kararı için tıklayınız

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Editör için: Dün(29 Kasım) A.SELVİ yazdı, “3-4 kriter” ifadesi vardı. O yazıyı okumadıysanız bi okusanız. Önemli bir ip ucu veriyor sanırım. Malum A.SELVİ hükümetin aldığı her nefesi bilir…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM