İhraç edilen ve açığa alınan öğretmenler için 15’er yıl hapis istemi

FETÖ soruşturması tüm illerde devam ediyor. İllerde hazırlanan iddianameler mahkeme heyetleri tarafından kabul edilerek FETÖ bağlantılı oldukları belirtilen kişilerin yargılanmalarına başlanıyor. Adana’da 34 öğretmen için 15’er yıl hapis cezası istendi.

İhraç edilen ve açığa alınan öğretmenler için 15’er yıl hapis istemi

İhraç edilen ve açığa alınan öğretmenler için 15’er yıl hapis istemi

FETÖ terör örgütü bağlantıları gerekçesi ile haklarında iddianame hazırlanan öğretmenlerden bir kısmının yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edildiği bir kısmının ise halen açıkta olduğu öğrenildi. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı  FETÖ/PDY soruşturmasında iddianameyi mahkemeye sundu. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen birden fazla FETÖ soruşturması olduğu biliniyor. Bu soruşturmada ise 34 öğretmen hakkında iddianame bulunuyor.

34 ÖĞRETMENE YAKALAMA KARARI

15 Temmuz hain darbe girişim sonrası FETÖ bağlantılı kamu personellerine yönelik yürütülen soruşturmalarda 30 binden fazla MEB personeli meslekten ihraç edilmiş, toplamda ise 50 bine yakın öğretmen açığa alınmıştı. Açığa alınan öğretmenlerden ihraç edilen, göreve iade edilen olduğu gibi halen açıkta bekleyen öğretmenler de bulunmaktadır. Adana’da sürdürülen soruşturmalarda geçtiğimiz Ekim ayında 34 öğretmen hakkında yakalama kararı çıkartılarak haklarında işlem başlatılmıştı. 34 öğretmenin 9’u tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. FETÖ üyesi oldukları iddia edilen öğretmenlerin terör örgütüne üye kazandırmak, sohbetler düzenlemek örgütün hiyerarşisine katkı sağlamak olarak belirtilen unsurlar üzerine hazırlanan iddianame kabul edildi.

15’ER YIL HAPİS CEZASI

Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede öğretmenlerin 15’er yıl hapsi isteniyor. Haklarında iddianame hazırlanan kişilerin Adana Milli Eğitim Müdürlüğü içerisinde hiyerarşik olarak bir yapılanma kurdukları belirtildi. Haftanın belirli günlerinde toplantı yaparak FETÖ lideri Fethullah Gülen’in sohbetlerinin izletildiği ve dinletildiği notlarının yer aldığı iddianamede, öğretmenlerin bağış, kurban derisi, yardım talepleri ile para toplayarak örgüte finansman sağladıkları belirtildi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Zonguldak davası da 5 ila 10 yıl diye açılmış.sendikaya örgütün eğitim ayağı diye nitelendirilmiş.Hat da bir öğretmen 2013 de istifa etmiş.Tabi başka şeyler de var ama adalet yok sanırım

  2. Sayin editor 15 yilla yargilanip aciga alinmis ihrac edilmemismi biz ihrac edildik henuz sirusturma yok hangi suclara ne ceza verilmis? Mesela sendikaya uye olup cikmis bu konuda bilginiz varmi?Ayrica anayasa 38 .madde ve51. Maddelerde darbe oncesi suc olmayan seyler yani islendigi tarihte suc olaayan seyler daha sonra suc olmaz sendika hakki anayasa madde 51 aihm sizlesmesine gore bunlar suc degil ve yasal yolla devletin izniyle kurulmus bu konuda bilginiz var mi?

  3. Sevgili editörüm,
    Yeniden kurulacak ohal komisyonunun kriterleri belli mi? Daha önce tek kriterler dönecek diye haber yapmistiniz. Kasım 2015’te çiktiğim sendikayı yine kıstas alırlar mı? Bu konuda size gelen bir duyum var mı?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM