DOLAR 5,7911
EURO 6,4563
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

İş bırakma eylemine katılan Eğitim-Sen üyesi 34 öğretmene sürgün

İş bırakma eylemi soruşturmaları sonucu ceza yağdı. Kars’ta görev yapan ve Eğitim-Sen tarafından alınan sendikal eylem gereği iş bırakan 34 öğretmene çeşitli cezalar verildi. Tüm öğretmenlere ise sürgün (il dışı yer değiştirme) cezası verildi.

İş bırakma eylemine katılan Eğitim-Sen üyesi 34 öğretmene sürgün
12.04.2017
A+
A-

İş bırakma eylemine katılan Eğitim-Sen üyesi 34 öğretmene sürgün

ogretmenlericin.com olarak geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da görev yapan 4289 öğretmene sürgün cezası verileceğini, Bakanlık Müfettiş raporlarında bu cezanın verilmesinin teklif edildiğini paylaştık. 4476 MEB personeli 1/30 oranında aylıktan kesme cezası almış, bu öğretmenlerden ise 4289 öğretmene Diyarbakır il dışına sürgün edileceği raporda yer almıştı. Aylıktan kesme cezaları öğretmenlere tebliğ edilirken, il dışına sürgün kararı tebliğ edilmedi. MEB’in bu cezayı eğitim öğretim yılında uygulayacağı tahmin ediliyor. Kars’ta Eğitim-Sen üyelerine verilen cezalar ise Öğretmenler İçin olarak analizlerimizi haklı çıkarır yönde.

EĞİTİM-SEN ÜYESİ 34 ÖĞRETMENE CEZA YAĞDI

Evrensel’den Cansu Pişkin’in haberine göre 29 Aralık tarihinde bir günlük iş bırakma eylemine katılan 34 öğretmene çeşitli disiplin cezaları verildi. Kars’ta görev yapan öğretmenlerin iş bırakma eyleminden dolayı haklarında yürütülen soruşturma sonucunda dokuz öğretmene 1/30 oranında maaş kesim cezası, 25 öğretmene 1 yıl süresince kademe ilerlemesinin durdurulma cezası verildi. Aylıktan kesme cezası ve kademe ilerlemesi durdurulma cezası alan öğretmenlerin tamamına ise Kars dışına sürgün cezası verildi.

5 ÖĞRETMEN KHK İLE İHRAÇ EDİLDİ

34 öğretmenden 5 öğretmenin geçtiğimiz haftalarda çıkartılan KHK ile meslekten ihraç edildiği öğrenilirken, 29 Aralık 2015 tarihinde Eğitim-Sen tarafından yurt geneli alınan iş bırakma eyleminin soruşturmasının 23 Mart tarihinde sonuçlandırıldığı açıklandı. 29 Aralık iş bırakma eyleminden sonra Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan ilk soruşturma sonucunda öğretmenlere ceza verilmediği, yapılan eylemin sendikal eylem olarak değerlendirildiği ancak daha sonra ise Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından Bakanlık müfettişlerinin yeni bir soruşturma başlattığı öğrenildi.

34 ÖĞRETMENE SÜRGÜN CEZASI

ogretmenlericin.com olarak Kars’ta yürütülen soruşturmanın raporu ile Diyarbakır’da yürütülen soruşturmanın raporunun benzer özellik taşıdığını belirtelim. Öğretmenlere disiplin yönünden aylıktan kesme (maaş kesim cezası), kademe ilerlemesinin durdurulması gibi cezalar verilirken, idari olarak da il dışı yer değiştirme yani sürgün cezası verildiği görülmektedir. Kars’ta 29 Aralık iş bırakma eylemine katılan öğretmenlere yönelik verilen sürgün cezasının 2016-2017 eğitim öğretim yılı sonunda uygulanması kararı müfettiş raporunda yer aldı.

YORUMLAR
  1. Tarkan dedi ki:

    Bir de şu aklıma takıldı. Be kardeşim adam zaten Karsta… Oradan ötesi zaten sınır. Nereye süreceksin! karstaki öğretmeni süreceğine, orada onca yıl vazife yaptığı için adama ödül ver. Karstaki adamı nereye sürecekler çok merak ediyorum. gerçi bu öğretmen arkadaşlar o kararı mahkeme götürüp iptal ettirecek ve kendi kendilerini cezalandırıp gene karsta kalmaya devam edeceklerya bu da başka bir paradoks… 🙂

  2. Tarkan dedi ki:

    En başından beri planları buydu zaten. Doğu ve güneydoğudaki Eğitim-Sen üyelerini batıya gönderip oralara sözleşmeli personeli yerleştirmek istiyorlar. FETÖ olaylarını fırsata çevirip Güneydoğudan 14000 öğretmeni batıya süreceğiz demişlerdi. Fakat kafatasçı-faşist kafalı trollerin “madem FETÖ’den onca memuru attınız bari Eğitim-Senlileri da atın. Batıya sürmek ceza değil ödüldür” diye propagandaya başlayınca ve diğer sağcıların da bu koroya katılmasıyla on binin üzerinde Eğitim-Senli açığa alındı. Fakat baktılar ihrac etmek kendileri için ilerde ağır sonuçlar doğuracak bu sefer bu arkadaşlara disiplin cezası verip tekrardan batıya sürme planına geri döndüler. Fakat mahkemelerden bu kararlar dönüyor. Aldıkları kararı uygulayamayacak, üstelik tazminat ödeyecekler. İnternet medyasına düşen ise bu kumpasları haber yaparken adaletsizliği yapanların ekmeğine yağ sürmemek, öğretmenlerin sendikal mücadeleden, özellikle mücadeleci sendikal hareketlerden uzaklaştırmamak. Çünkü politik görüş ayrımı yapmadan söylüyorum. Herkesdin umudu Eğitim-Sendir. Hukuk düzeninin geri dönmesdinin umudu Eğitim-sendir.