DOLAR 5,7898
EURO 6,4559
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

İş bırakma eylemine verilen sürgün cezasına yürütmenin durdurulma kararı

29 Aralık 2015 tarihinde yapılan iş bırakma eylemine katılan öğretmene verilen yer değiştirme cezasına yürütmenin durdurulması kararı verildi. Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından verilen karar ve detaylar haberimizde.

İş bırakma eylemine verilen sürgün cezasına yürütmenin durdurulma kararı
16.03.2017
A+
A-

İş bırakma eylemine verilen sürgün cezasına yürütmenin durdurulma kararı

Konya’da görev yapan Eğitim-Sen üyesi öğretmenin 29 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşen iş bırakma eylemine katılması nedeniyle açılan soruşturmada öğretmenin görev yeri değiştirildi. Konya’nın Cihanbeyli ilçesinde görev yapan MEB personeli Eskişehir ilinde bir okula naklen atandı. Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada ise 29 Aralık iş bırakma eylemine katılan ve başka bir ile atanan üyelerinin atanma işlemi hakkında Ankara Bölge İdare Mahkemesinin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdiği belirtildi.

29 ARALIK EYLEMİ

Eğitim-Sen tarafından ülke genelinde yapılan 29 Aralık iş bırakma eyleminin soruşturmaları halen devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Diyarbakır’da 29 Aralık 2015 eylemi ağırlıklı olmak üzere 4 binden fazla öğretmene 30 da 1 oranında aylıktan kesme cezası verildi. Geçtiğimiz yıl yürütülen soruşturmaların bir kısmında ise öğretmenlere il dışı yer değişikliği cezaları yani sürgün cezaları verilmişti.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikasının, “Savaşa Hayır Barışı Savunacağız” ilkesiyle 29.12.2015 tarihinde gerçekleştirdiği iş bırakma eyleminden dolayı Konya’da görev yapan öğretmene verilen yer değiştirme cezasına mahkemeden yürütmenin durdurulması kararı çıktı. Sendika kararı uyarınca 29 Aralık tarihinde görevine gitmeyen öğretmene yapılan soruşturma sonucunda disiplin yönünden 1/30 oranında aylıktan kesme cezası ve idari yönden de Konya ili dışına atanması yönünde karar verildi.

29 Aralık iş bırakma eylemi yürütmenin durdurulması yönünde verilen mahkeme kararı için tıklayınız

Mahkeme ise soruşturma sonucunda verilen yer değiştirme kararını sendikal faaliyet kapsamında değerlendirilmesinin kabul gördü ve yürütmenin durdurulması kararı verdi.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
 1. teacher dedi ki:

  Hakim : Neye gülüyorsun
  D. Gezmiş : Duvarda adalet mülkün temelidir. Yazıyor

  1. Tarkan dedi ki:

   🙂 Gülünmez mi… 🙂

   1. mustafa kemalin askeri dedi ki:

    deniz gezmiş ve arkadaşlarının idam edilecek suçları yoktu,sadece bir hesaplaşmanın kurbanı oldular,yani adnan menderes ve bakanlarının idamının hesaplaşmasıydı..sadece alacakları ceza adam kaçırmak banka soymaktan olacaktı..yani 5 10 yıl hapis cezası..

 2. Tarkan dedi ki:

  Sayın Mustafa kemalin askeri… 🙂 İZAH EDEYİM ETMESİNE DE ANLAYABİLİR MİSİNİZ HİÇ EMİN DEĞİLİM. NEYSE BİR DENEYEYİM: Sözkonusu şahıs demiş ki: “e şimdi bu eylem yapanlar lanet pkk terör örgütünü destekliyorlar mı desteklemiyorlar mı? bunu bilerek yapıyorlar değil mi? bak lanet pkkyı destekleyenleri ihraç etmeyi bırak yer bile değiştiremiyorsun… ” Okuduğunu anlayabiliyor musun Sayın Hocam? 🙂 Bak şahıs ne diyor? Eylemci memurlar PKK’yı destekliyorlar diyor. Bu destekleyen memurları ihrac edemiyorsun, hatta yerlerini bile değiştiremiyorsun diyor. Hem de mahkeme kararıyla bu memurlar suçsuz bulunmuşken bunu diyebiliyor. Bu hukuken çok açık bir suçtur. Birileri dava açsa, şahıs, mahkeme karşısına çıksa, mahkemede “ulan bizim tahkikatımız sonucunda bu memurların suçlu olduğuna dair bir kanıt bulamadık, bizim kararımızla beraat ettiler. Sen nereden hangi hukuki kanıtı buldun da bizim beraat ettirdiğimiz devlet memurunu orada suçlayabiliyorsun” dese adam dut yemiş bülbüle döner. İftira davası ilk celsede mahkümiyetle sonuçlanır. Bu suç internet ortamında ve kamuya açık olarak yapıldığı ve binlerce insanı töhmet altında bıraktığı için muhtemelen paraya da çevrilmeyebilir. Al sana akılsız başın cezasını çeker sefil ayaklar vakası. BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ? GENE ONLAYAMADIN DEĞİL Mİ? 🙂

 3. Tarkan dedi ki:

  Sayın Mustafa Kemalin Askeri…. Şimdi burada sorunun cevabını izah ederim ama sen anlayabilir misin? Bundan hiç emin değilim. Denesem mi acaba 🙂 Sözkonusu şahıs şöyle yazmış:” e şimdi bu eylem yapanlar lanet pkk terör örgütünü destekliyorlar mı desteklemiyorlar mı? bunu bilerek yapıyorlar değil mi? bak lanet pkkyı destekleyenleri ihraç etmeyi bırak yer bile değiştiremiyorsun…” Anlayabiliyor musun? Şahıs eylem yapan memurları PKK destekçisi olarak lanse ediyor fakat bunun böyle olması için mahkeme bitmesi ve memurların suçlu bulunması gerekir. Halbuki bu şahıs ve benzerleri devletin memurunu daha dava sonuçlanmadan, hatta dava açılmadan suçlu ilan ediyor. Bu bir suçtur. Bununla da kalınmıyor mahkeme bitiyor ve eylemci memurlar suçsuz bulunuyor. Bu şahıs buna rağmen hala bu memurları PKK’lı diye lanse ediyor ki bu da hukuken katmerli bir suçtur. ANLAYABİLDİN Mİ? 🙂 YOK GENE ANLAYAMADIN… 🙂

 4. Tarkan dedi ki:

  Sayın magdur672… Adalet istiyorsan önce kendi hakkını aramayı, hukuku, masumiyet karinesini, temel insan hak ve hürriyetlerini öğreneceksin. İhrac edilmiş, dışlanmış, belkide hakkı gasp edilmiş birisi olarak düştüğün yerden kalkmaya çalışmak yerine yerde sürünürken bile başkalarına çelme takmaya çalışmayacalsın. Kısaca önce insan olacaksın ki başkaları da insan hakkı namına senin de hakkını savunabilsin. Eğitim-Sen, sendikanın hakikisidir. Sendika bir eylem kararı almışsa bunu en yetkin hukukçularla beraber alır. Sonuçlarını bunun icap ettireceği hukuki süreci çoktan hesap eder ve öyle karar verir. Sizin mensup olduğunuz o şeylere hiç benzemez. Asla diz çökmeyiz, asla kimseyi yüz üstü bırakmayız, sonuna kadar gider ve gördüğün gibi hukuk önünde haklı çıkarız. Sen bizden birinin mahkeme kararı olmadan FETÖ soruşturmasında açığa alınmış, ihrac edilmiş bir tek emekçiye “oh olsun” dediğimizi, “beter olsunlar” dediğimizi duydun mu!!! Sen, Afrikada açlıktan ölen çocuğun cılız bedenine bakıp haline şükreden bir ahlaktan geliyorsun, biz ise o zavallı çocuğun bedenini görünce bu dünyanın düzenine lanet edenleriz. İsyan edenleriz, devlerin karşısında korkmadan mücadele edenleriz. Türkiyenin mahkemesi kararını vermiş. Daha başka kararlar da verecek. Emin ol, yoldaşlarımıza, arkadaşlarımıza o cezayı veren disiplin amirlerine de yakın gelecekte mahkemeler ne kararlar verecek onları da göreceksin. Biz eğitim-sen’iz. Bizi medya ortamında yargısız infaz etmeye kalkanlara, kanıtsız suçlamaya, karalamaya kalkanlara da yakın gelecekte hukukun vereceği kararları göreceksin. Hukuka saygılı ol! Sendikamız arkasında sorulmadık hesap bırakmama konusunda hep çok titiz olmuştur. el cevap arkadaşımızın söylediği gibi sendikamız internet tetikçilerine dava açma hakkını saklı tutmaktadır. Buna da hakkı vardır.

  1. mustafa kemalin askeri dedi ki:

   adam size şöylesiniz dememişki ne davası açacaksınız?anlayadım,adam yasalara göre pkk lı olmanın suç olduğunu yazmış ne var bunda..suç değil mi yoksa,niye alındınız ki anlayamadım,açıklarmısınız ernesto bey..)))

 5. el cevap dedi ki:

  mağdur672,kullandığın dile dikkat etmelisiniz hiç bir Eğtim Sen’liye Terörist diyemezsiniz.Kendinizi hakim savcı yerine koyamazsınız.Adalet arıyorsun anladım.Biz de herkes için adalet diyoruz.Bu eylemin ne için yapıldığına mahkeme son noktayı koymuştur.Aksini iddia edenlerle ve asılsız iddialarına devam edenler hakkında KESK ve Eğitim Sen tüm söylediklerinizle ilgili hukuksal anlamda hakkınızda dava açma hakkını saklı bulundurmaktadır.Saygılarımızla.

 6. magdur672 dedi ki:

  bu eylem niçin yapılmıştı? mahallelere evlere yerleşen lanet pkk militanlarını askerimiz polisimiz oralardan temizlemesin diye.lanet pkk kaç yıldır terör örgütü, yasalara göre? e şimdi bu eylem yapanlar lanet pkk terör örgütünü destekliyorlar mı desteklemiyorlar mı? bunu bilerek yapıyorlar değil mi? bak lanet pkkyı destekleyenleri ihraç etmeyi bırak yer bile değiştiremiyorsun…

  peki bu lanet fetö yasalarımıza göre ne zaman terör örgütü oldu? kaç yıldır terör örgütü bunlar? 15 temmuzdan itibaren. sonuç aktif eğitim sene 2014 ten sonra kim üye olmuşsa ihraç. 15 temmuzdan 8 ay, 10 ay, 15 ay önce istifa edenler de dahil.

  şimdi adalet mi bu?

 7. sendika müstefisi dedi ki:

  ciddi ciddi gerçek bir karar! can çekişse de hala bağımsız ve tarafsız adalet nefes alıyor…