İsmail Koncuk’tan OHAL Komisyonuna üye seçimi ve inceleme için öneri

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk haklarında KHK ile işlem yapılarak meslekten ihraç edilen MEB ve kamu personelinin durumu hakkında açıklama yaparken, adaletin kısa sürede tecelli etmesi adına OHAL komisyonuna sendikalar olarak üye yollanması talebini iletti.

İsmail Koncuk’tan OHAL Komisyonuna üye seçimi ve inceleme için öneri

İsmail Koncuk’tan OHAL Komisyonuna üye seçimi ve inceleme için öneri

7 Şubat tarihinde çıkan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edilenlerin durumu hakkında açıklama yapan Koncuk’un bir ifadesi gözden kaçmışa benziyor. İsmail Koncuk açıklamasında suçsuz kişilerin mağduriyetinin daha fazla devam etmemesi gerektiğini belirtmiş, adaletin geç değil zamanında tecelli ettiği zaman adalet olacağının vurgusunu yapmıştı.

OHAL KOMİSYONU

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu (OHAL Komisyonu) 685 sayılı KHK ile resmiyet kazandı. Komisyon meslekten ihraç edilenler ve kapatılan kuruluşların itirazlarını inceleyecek. Haklarında KHK ile işlem yapılan kişiler ve kurumlar komisyona itiraz başvurusu yapabilecekler. OHAL komisyonu 7 üyeden seçilecek ve üyelerin belirlenmesi 1 ay içerisinde yapılacak. Bu arada 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname 23 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. 23 Şubat 2017 tarihine kadar komisyon üyelerinin seçilmesi gerekmekte olup bunun için 12 gün kalmıştır.

KONCUK: SENDİKALAR OHAL KOMİSYONUNA ÜYE VERSİN

7 kişiden oluşacak olan OHAL komisyonuna, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, HSYK, İçişleri Bakanlığı üye veriyor. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk yaptığı açıklamada ise OHAL komisyonuna Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in 10 hukukçu üye versin talebini ifade etti. Koncuk’un açıklamasına göre üç büyük konfederasyon 10’ar hukukçu üye verecek, bu üyelerin maaşlarını sendikaları ödeyecek.

İŞLER HIZLANSIN, ADALET YERİNİ BULSUN

Açıklamasında adalet ve mağduriyet vurgusu yapan TES Başkanı İsmail Koncuk, bu önerisi ile birlikte OHAL komisyonu inceleme ve karar işlemlerinin hızlanacağını ifade etti. Koncuk’un açıklamasından yola çıkarak oluşacak OHAL komisyonunu ogretmenlericin.com olarak aşağıya çıkartıyoruz;

OHAL KOMİSYONU ÜYELERİ
Unvanı SEÇEN BİRİM ÜYE SAYISI
Kamu Personeli Başbakanlık 3
Hâkim & Savcı Adalet Bakanı 1
Mülki İdare Amiri Pozisyonu İçişleri Bakanlığı 1
Danıştay Tetkik Hâkimi HSYK 1
Yargıtay Tetkik Hâkimi HSYK 1
Hukukçu Sendika Üyesi Türkiye Kamu-Sen 10
Hukukçu Sendika Üyesi Memur-Sen 10
Hukukçu Sendika Üyesi KESK 10

İsmail Koncuk tarafından önerilen hususla birlikte OHAL komisyon üye sayısı 37’ye çıkmış olacak. Yetkililer bu öneriyi dikkate alır mı bilemiyoruz ancak mevcut sendikalardan hukuçu üyelerin de OHAL komisyonuna girmesi yetkililer için de suçsuz kişiler içinde önemli bir olumlu etken olacaktır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

20 yorum

 1. Adaletin geciktiği her bir gün veya an somut olarak masum insanların oyalandiginin kesin kanıtıdır

 2. 2 yılınız var diyorlar kendinizi, komisyonda veya mahkemede aklayın geri dönün mantığındalar bence.Biz atalım da onlar ne yaparsa yapsın…Nasıl olsa iki yıl içinde ceza alacaklar memurluğa dönemeyecek.Sular durulacak,siyasiler gerekeni yapmış olmanın rahatlığıyla hareket edecek.Ağaç kökü yemeye devam mağdur arkadaşlarım.Tabi ağaç kaldıysa.

 3. Ağaç kökü yesinler!diyen devlet büyüklerinizden mi bekliyorsunuz merhameti… çok şaşırdım doğrusu!

 4. Vatanima milletime asla ihanet etmedim.Devletimin her daim yanindayim.Devlet buyuklerimiz bila nihaye bu sorunu cozecekleinden eminim.Sadece sabir ve provakosyanlara gelmeden beklemeliyiz.Unutmayalim ki milletce kandirildik ve agir bir sendrom yasiyoruz.Devlet buyuklerimiz vicdanli ve inancli insanlardir. Merhamet sahibi bu insanlar elbet dogru olani yapip mesleklerimize iade edeceklerdir.Tabiki darbecilare de gerekeni yapacak sehitlerimizin ahini alacaklardir.

 5. Sayın Konçuk…
  Lütfen dostlar alışverişte görsün misali anlamsız çıkışları bırakınız. O komisyon memurları oyalamak içindir. Siz sendikacısınız. Çıkın söyleyin: Yasal olan bir fiilden hiç kimseye ceza verilemez deyin. Bunu kabul etmeyeceğiz deyin. Banka hesabından, sendika üyeliğinden, çocuğun gittiği okuldan-dersaneden kimseye ceza verilemez deyin. Bu suçlamalarla mağdur edilenler derhal görevlerine iade edilsin deyin. Eğitim_sen gibi olun. Suç teşkil etmeyen sebeplerle ihrac edilen üyelerinize her ay dayanışma maaşı ödeyin. Onca üyeniz, devasa geliriniz var. Lüks otellerde toplantılar yapacağınıza bunu yapın. Eğitim-Sen sizden daha mı zengin ki ihrac edilen üyesine görecve geri dönene veya ihracı bağımsız mahkemece onaylanana kadar iki bin lira ödüyor. Çıkın kalabalık bir basın açıklaması yapın bari. Yukarıda bazı arkadaşlar da Sayın Konçuk’a tezahürat yapıyor, dualar ediyor. Ben de hayretle okuyorum.

 6. Sayin editör; ohal inceleme komisyonu kriterler ile ilgili bir degisiklik yapabilir mi? bilginiz var mi? Tesekkurler.

 7. Maksat adaleti sağlamak ise mükemmel ve işi hızlandıracak bir öneri Allah razı olsun senden büyük başkan..
  Hadi bakalım sayın büyüklerimiz ya su yarayı iyilestirin ya da bir fetvayla bitirin artik su azabı da Ahiret e kalsın ak koyun kara koyun nasıl olsa orda şaşmaz elhamdülillah….

 8. Allah razi olsun sayin başkan…şu zor zamanlarimizda en büyük destekçimiz oldunuz…hakkinizı helal edin sayin başkanim

 9. Allah razi olsun sayin başkan…şu zor zamanlarimizda en büyük destekçimiz oldunuz…hakkiniz helel edin başkanim

 10. Mağdur arkadaşlar, tanımı suç olmayan kriterler iptal edilip göreve döndürülmeli kalanlar yargı önüne çıkarılmalı, Anayasamız derki Vatandaşımı bağımsız yargımız haricinde hiç bir kişi sınıf zümre yargılayamaz, zaten mağduruz yeni yargılanma modelleri çıkartmayalım.Komisyonlarda farklı mağduriyetler çıkar.Daha yeni yaşadık biz bu durumu.Yorumlarımızda bunun üzerine yoğunlaşalım, aksi takdirde kısmen kabul etmiş olunuyor suç olmayan kriterler.Ayrıca yasama ve yürütme organı Anayasa ya bağlı kalacağına yemin etmedimi.Lütfen daha bilinçli yorum yapalım.Ayrıca mağduriyetler dır insanın psikolosini, sağlığını, aidiyet duygusunu etkiler.İllegal zeminleri tetikler.

 11. Inşallah ismail beyin önerisi kabul edilir komisyonun şeffaf karar verebilmesi açısından çok isabetli olur inşallah olur adaletli olur yasal kriterler değişir kriter değişmez se bu komisyon da fos çıkar

 12. bu oneriyi dinlemeez hukumet. cunku komisyon gostermelik. 10 gun kaldi son gune kadar uyeleri atanmadi hala. neyi bekliyorlarsa.

 13. İsmail koncuk, adam gibi adammissin vesselam. Korkmadan hakkın, mağdur mazlum ve haklının yanında olan, dilsiz şeytan kesilmeyenlerin basindasin. Ne diyeyim Allah razı olsun senden.sendika falan tövbe diyorum artık ama bir gün işime geri dönersem sırf sana vefa için Türk eğitim sen e üye olacağım. Rabbim senin gibilerin sayısı ni artırsın.

 14. Kardeşim. … canini verir bu vatana hala ….inaniyorum diyor adalete hala..7 aydır tutuklu…..3 bilezik…vatan haini yaptı mahkeme olsa adalet neyse raziyiz.vatan sağolsun ben dahi kardeşimin ne yaptığını bilmiyorum sucu varsa bi an once bilelim.raziyiz…

 15. Tez gelsin şu ADALET…
  Bitsin bütün mağduriyet…
  Kırıldı ezildi gönüller,
  Yetti artık bu eziyet…

 16. 15 yıl sonra sen sucsuzmuşsun denilince çok büyük bir zulüm yaşanmış olacak. Suçsuz biri varsa tıpkı 1 günde 30 bin kişi nasıl ışık hızıyla suçlu belirlenebildiyse, aynı hızla da suçsuz masumlar belirlenmeli. Göreve iade edilmeli. Sonuçta hükümet kendini adaletin temsilcisi olarak görüyor. Bakalım gereği yapılacak mı?

 17. Asla vatanima milletime zarar vermedim.Asla hain degilim.Vatanim ve bayragim icin canimi hic cekinmeden veririm.Bu gune kadar serefimle meslegimi yuruttum.Yetistirmis oldugum ogrencilerimi bayrak ve vatan sevgisiyle buyuttum.Ogrencilerim teneffuslerde bile elektrik kapatir, okulun cesmesi acik olunca kapatirdi.Devletime asla en kucuk zarar vermedim,vermem,veremem ki ben.Insaatlarda calusarak turnaklarimi kaziyarak geldim.Kimsenin sirtina vasmadan alin terimle geldim.Torpille gelmedim,ne adamim ne dayim olmadi.Bu yapilanlari haketmedim.Sessiz kalanlara,uc maymunu oynayanlara,aman bana dokunmasinda diyenlere,azicik hakkim varsa eger Allaha havale ediyorum.Masumum,magdurum,alnim ak cok sukur.Allah devletimizi,milletimizi korusun.Ancak yapilanlar yanlistir,hukuksuzdur.Merhamet!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM