Kaçak olan Etüt merkezleri, eğitim danışmanlığı merkezleri kapatılacak

Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından ortak yürütülen işlemlerden birisi de Etüt merkezleri ve eğitim koçluğu, eğitim danışmanlığı adı altında faaliyet gösteren kurumlar olacak.

Kaçak olan Etüt merkezleri, eğitim danışmanlığı merkezleri kapatılacak

Kaçak olan Etüt merkezleri, eğitim danışmanlığı merkezleri kapatılacak

MEB ve İçişleri bu konuda faal olan ancak gerekli yeterliklere sahip olmayan kurumlar ile kaçak faaliyet gösteren kurumları en ağır şekilde cezalandıracak ve kapatma cezası uygulayacak. FETÖ ve diğer bazı örgütler tarafından barınma merkezi haline geldikleri belirtilen kaçak etüt merkezlerinin kapatılması için tüm çalışmaların başlatıldığı belirtildi. Son dönemde hızla artan etüt merkezlerinin genellikle cemaat kontrolünde olduğu, kapatılan dershanelerden sonra FETÖ başta olmak üzere birçok örgütün bu pazarda yer edinmeye çalıştıkları görülmektedir.

FETÖ, PKK YUVASI OLDULAR

Dershane piyasasından beslenen bazı dernek, cemaat ve örgütlerin kapatılan dershanelerden sonra etüt merkezinde barınmaya çalıştıkları, çoğunun da kaçak olarak faaliyetlerini sürdürdüğü belirtilirken, bu kurumlarda örgüt propagandası ve örgüte yataklık yapıldığı tespit edildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde değişiklik yapılan Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında MEB’in İçişleri Bakanlığı ile ortak çalışarak tüm merkezleri denetlemesi bekleniyor.

MALİYEDEN İZİN YOK

Yapılan düzenleme ve alınan kararlarla birlikte Maliye Bakanlığı’da yeni bir uygulamaya gidiyor. Maliye Bakanlığı bundan sonra eğitim faaliyeti adı altında açılacak tüm kurum başvurularını ilk önce Milli Eğitim Bakanlığına yönlendirecek. MEB’den alınacak onaydan sonra Maliye Bakanlığı iş yeri açma izin onayı verecek.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM