Kamu personeline ‘terör’ soruşturmasının önü açıldı

657 sayılı DMK’da 4-C personeli olarak yer alan çalışanları için terör soruşturmasının önü açıldı. Hükümet tarafından yapılan düzenleme ile birlikte yaklaşık 25 bin 4 C personeline terör soruşturması yapılabilecek. Yapılacak terör soruşturması ile birlikte örgütlerle bağlantısı tespit edilen kişiler ihraç edilecek.

Kamu personeline ‘terör’ soruşturmasının önü açıldı

Kamu personeline ‘terör’ soruşturmasının önü açıldı

Özelleştirilen kamu kurum ve kuruluşlardan 4-C statüsünde yer alan ve kamuya geçen çalışanların haklarında terör soruşturması yapılabilecek. Yapılan düzenleme sonrasında kamu personellerinin herhangi bir örgütle bağlantısının olup olmadığı, örgüt sempatizanlığı veya örgüt propagandası konularında terör soruşturmasından geçirilecek. Bu kapsamda soruşturmaya alınacak personel sayısının 25 bin civarı olacağı ifade ediliyor. Terör soruşturmasından geçecek 4C personellerinden haklarında işlem yapılanların sözleşmeleri feshedilecek ve işten çıkartılacak.

25 BİN KİŞİYİ KAPSIYOR

Yapılan düzenlemenin yaklaşık 25 bin 4-C li personeli kapsadığı ifade edilirken, karar geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Özelleştirmelerden sonra işsiz kalan çalışanların kamuya geçici olarak alınmalarında bu terör soruşturması etkin olarak işleyecek. İşe alınacak kamu personelleri hakkında terör soruşturması ile arşiv araştırması yapılacağı açıklandı.

SÖZLEŞMELER FESHEDİLECEK

Örgüt bağlantısı tespit edilen 4C li personel meslekten ihraç edilecek, sözleşmesi feshedilecek. Kamu kurum ve kuruluşlardaki imkanları örgüt yararına kullananlar hakkında yasal işlem de sürdürülecek. Kamuda en çok 4-C statüsündeki personel MEB‘de, Enerji Bakanlığında ve Adalet Bakanlığında çalışıyor.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM