DOLAR 5,7898
EURO 6,4559
ALTIN 277,4
BIST 98.415
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

MEB bütün atamalarda personeline güvenlik soruşturması yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı MEB personeline güvenlik soruşturması getirdi. Bakanlık şu anda üst görevlere atamalarda kullanmaya başladığı güvenlik soruşturması ve arşiv incelemesini ilerleyen zamanlarda tüm atamalar için kullanmaya hazırlanıyor. KHK ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa eklenen güvenlik soruşturması maddesi artık MEB için de uygulanacak.

MEB bütün atamalarda personeline güvenlik soruşturması yapacak
01.03.2017
A+
A-

MEB bütün atamalarda personeline güvenlik soruşturması yapacak

29 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisine güvenlik soruşturması maddesi eklenmişti. Milli Eğitim bakanlığı ilgili hüküm gereği atamaları güvenlik soruşturması sonucu yapacak. 676 sayılı KHK ile olağanüstü hal kapsamında bazı düzenlemeler yapılmıştı. Bu düzenlemeler arasında yer alan değişikliklerden birisi de 657 sayılı DMK 48.maddeye eklenen güvenlik soruşturması hükmü oldu.

657 SAYILI DMK 48.MADDE

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereği Devlet memuru olma şartları 48.maddede düzenlenmiştir. Devlet memuru olmak için kişinin taşıması gereken genel ve özel şartlar 657 sayılı DMK 48.maddede açık bir şekilde hüküm altına alınırken, bu maddeye 29.10.2016 tarihli 676 sayılı KHK ile yeni bir madde eklenmiştir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendine aşağıdaki alt bent eklenmiştir;

8. (Ek: 3/10/2016-KHK-676/74 md.) Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak.

MÜFETTİŞ ATAMALARI

Dün twitter hesabından Maarif Müfettişliği ataması hakkında açıklama yapan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin sözlü mülakat sonuçlarına göre başarılı olan maarif müfettişi adaylarının güvenlik soruşturmasının başlatıldığını, soruşturma ve arşiv işlemlerinin tamamlanmasından sonra maarif müfettişliği ataması yapılacağını belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’in bu açıklaması kamuda FETÖ ve PKK soruşturmalarından sonra MEB’in personel alımında daha temkinli yaklaştığını gösterdiğinin işareti olarak yorumlandı. Milli Eğitim Bakanlığının maarif müfettişliği atamasında yürürlüğe koyduğu 657 sayılı DMK Madde 48’in ilerleyen zamanlarda tüm MEB personel atamasında da kullanılacağı belirtiliyor. Şu anda öğretmen atamalarında ve okul müdürlüğü atamasında yapılan sözlü mülakatın ilerleyen zamanlarda daha da genişletilmesi, müdür yardımcılığı atamasında ve diğer atama türlerinde de sözlü sınavın MEB tarafından uygulanması bekleniyor.

MEB’in sözlü mülakattan sonra ise güvenlik ve arşiv araştırması yapması, kişilerin herhangi bir örgüt ile bağının olup olmadığının araştırılması sonrasında ise soruşturmadan temiz raporu çıkanların atamalarının yapılması bekleniyor.

Öğretmenler İçin

YORUMLAR
  1. hakikat dedi ki:

    günaydın haber koordinatörü, Zaten aday öğretmenlere güvenlik soruşturması yapılıyor. Müfettişlere de sözlü sınava baş vurmadan önce yapıldı.yani sözlü sınava giren müfettişlerin önceden güvenlik soruşturması belli iken neden buna dikkat edilmeden PKK ve Fetö ile iltisakı olan müfettişler alındı.Bunlara kim referans olmuş sa sıkıntı orada. Mülakat komisyonuna mutlaka notlar iletilmiştir. hangi notu kim iletti her şey ortada dır. Nasrettin hoca evde iğne kaybetmiş çıkmış ay ışığında dışarda arıyormuş.Komşular sormuş hoca dşarda kaybettiğnden emin misin. Hoca cevap vermiş evet eminim içerde kaybettim. komşular sormuş öyle ise neden içerde değilde dışarda arıyorsun. El cevap dışarı daha aydınlık. Kahrolsun karanlıklar.