MEB’de 29 bin 797 öğretmene ihraç, 22 bin personelin çalışma iznine iptal

FETÖ’nün kamu personeli yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmalarda en çok meslekten atılan personel MEB’de yer alırken, açığa alınan, hakkında işlem yapılan kamu çalışanı arasında Milli Eğitim Bakanlığı en önde yer almaktadır. FETÖ bağlantıları oldukları gerekçesi ile meslekten ihraç edilen öğretmenlerin büyük bir kısmı Aktif Eğitim-Sen üyeliğinden yani sendika üyeliğinden ve Bank Asya hesaplarından dolayı atıldılar.

MEB’de 29 bin 797 öğretmene ihraç, 22 bin personelin çalışma iznine iptal

MEB’de 29 bin 797 öğretmene ihraç, 22 bin personelin çalışma iznine iptal

FETÖ/PDY soruşturmasında ve operasyonlarında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yaşanan meslekten ihraçlar, açığa almalar ve diğer işlemlerin sayısal verileri açıklandı. Kamuda en çok ihraç edilen personel MEB bünyesinde yer alırken, çalışma izinleri iptal edilen öğretmenler, açığa alınan MEB personelleri toplam sayısı 80 bini bulmaktadır. Meslekten ihraç edilen toplam öğretmen sayısı 29797 olarak ifade edildi. Ayrıca FETÖ bağlantılı eğitim alanında faaliyet gösteren iki binden fazla kurum da kapatıldı.

30 BİN İHRAÇ, 22 BİN ÇALIŞMA İZNİNE İPTAL

MEB bünyesinde kamuda resmi okullarda çalışan 29797 öğretmen meslekten ihraç edilirken, özel okullarda çalışan 22 bin öğretmenin de çalışma izinleri iptal edildi. Çalışma izinleri iptal edilen öğretmenlerin FETÖ’nün okullarında ve kurumlarında çalıştıkları belirtilirken ayrıca FETÖ’nün olduğu belirtilen 60 özel okulun kapısına da kilit vuruldu. 30 bine yakın öğretmenin FETÖ’den dolayı meslekten ihraç edilmesinin yanında 638 öğretmenin de diğer terör örgütü PKK ile bağlantıları oldukları gerekçesi ile meslekten atıldığı açıklandı.

MAARİF VAKFI FETÖ OKULLARINI DEVRALDI

Türkiye Gazetesinin haberine göre FETÖ’ye ait Türkiye’de bulunan 60 özel okul, 846 kız ve erkek öğrenci yurtları, 900 dershane ile 351 özel öğretim kurumu kapatıldı. Okulların isimleri seçilirken Cumhuriyet ve Atatürk isimlerinin seçilmesine özen gösterildiği, okulların da örgüt üyeleri gibi kripto olarak çalıştıkları belirtildi. Türkiye’de yayıncılık sektörünün de yüzde 65 oranında kısmının FETÖ elinde olduğu ortaya çıkarken, deneme sınavları, test kitapları gibi sınavlara hazırlık alanında FETÖ’nün egemenliğine son verildi.

Kamu MEB Haber

Dünya çapında okulları bulunan FETÖ’nün diğer ülkelerde yer alan okullarının kapatılmasına ve Maarif Vakfına devredilmesi sürüyor. Şu ana kadar kapatılarak vakfa devredilen FETÖ’ye ait okulların olduğu ülke sayısı 8 oldu. 20’ye yakın ülkedeki okulların durumunun incelenmesi de sürüyor.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Maç istatistiği gibi fakat burada zor durumda olan birçok kişinin hayatı ve dağılmış bir çok aile mevcut.Bunun yerine suçsuz bir çok kişiyi hızlı bir sekilde görevine dondurmek,ya da hukuk yolunu açmak daha mantıklı değil mı?

  2. Sayin editorum ihraclari anladik calisma iznini anlamadik bu ko uyabir aciklik getirirmisiniz saglikcilar ozelde calisiyor mebden ihraclar calisamiyor acaba bukonuda net bir bilgi var mi?net bilgi derken resmibir yazi.Ayrica mebden ihrac edilenlerle calisma izniiptal edilenler arasinda ne fark var?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM