MEB’de denetmenlik (müfettişlik) sisteminin değişme sebebi

Rehberlik ve Denetim Başkanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı olarak değişiyor. Yaklaşık üç bin Maarif Müfettişi ve Maarif Müfettiş yardımcısı Eğitim Uzmanı olarak atanacak.

MEB’de denetmenlik (müfettişlik) sisteminin değişme sebebi

MEB’de denetmenlik (müfettişlik) sisteminin değişme sebebi

2012 yılında yapılan yenilikle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) denetim sisteminin tepe noktası olan Teftiş Kurulu için köklü değişiklik yapılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) denetim sisteminde yapılan bu düzenleme ile Bakanlık Müfettişleri, eğitim denetmenleri ile aynı düzeyde eşitlenmişti.

23.05.2016 tarihinde TBMM’ye sevk edilen kanun tasarısının haberini MEB Bakan onayı ve mülakatla müfettiş atayacak şeklinde sizlerle paylaştık. TBMM’ye sevk edilen bu kanun tasarısı ile 2012 yılında değişikliğe gidilen Teftiş Kurulu yapılanması tekrar aktif olacak. Rehberlik ve Denetim Başkanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı olarak yapılandırılacak. MEB bünyesinde denetim alanında atama olacak. MEB denetim sistemi değişecek.

EĞİTİM UZMANI OLACAKLAR

Rehberlik ve Denetim Başkanlığı’nın Teftiş Kurulu Başkanlığı olarak değişmesi ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesindeki yaklaşık üç bin Maarif Müfettişi ve Maarif Müfettiş yardımcısı Eğitim Uzmanı olarak atanacak.

Peki Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 4 yıl sonra tekrar neden böyle bir değişiklik yapma gereği duydu? Daha önce İlçe Milli Eğitim Müdürleri’de eğitim uzmanı olarak görevlendirilmişti. Kamu alanında en büyük denetleme yapılanmasına sahip, denetim gücünü elinde bulunduran kurum tartışmasız Milli Eğitim Bakanlığı (MEB). 2012 yılında yapılan değişiklik sırasında Maarif Müfettişi ve Maarif Müfettiş yardımcılarının Eğitim Uzmanı olarak atanmalarını uygun görmeyen MEB neden şimdi böyle bir planlamanın içerisinde?

CEMAAT VE TERÖR OPERASYONU

MemurlarNet’in haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan bu düzenleme ile denetim personeli olanlar arasında terör örgütü pkk sempatizanı olanlar da var, paralel yapıya yakın olanlar da var. Üç bin civarı müfettişin 900’e yakınının paralel yapı üyesi olduğu, 200 kişinin de pkk sempatizanı olduğu belirtiliyor. Bu da üç bin kişiden yaklaşık bin kişiye denk geliyor. Sayı bu kadar ciddi bir oranda olunca bakanlık terör faaliyetleri içerisinde olan, paralel yapıya yakın okulları, kursları denetleyemediği gerekçesi ile bu sistemi değiştiriyor.

SIRA MÜFETTİŞLERE Mİ GELDİ?

MemurlarNet tarafından bu gerekçeler sunulsa da bu değişikliğin altında farklı çalışmalar olduğunu düşünenler de var. Daha önceden okul müdürleri ve ilçe milli eğitim müdürleri için yapılan düzenlemelerin maarif müfettişleri için yapıldığı ve MEB’de müfettişlere de el atıldığı yorumları mevcut.

Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk Maarif Müfettişleri Mağdur Ediliyor açıklamasını yaptı. Koncuk, 2014 yılında bir gecede yapılan kanun değişikliği ile okul müdürlerinin görevden alındığını hatırlattı. Operasyon sırasının maarif müfettişlerine geldiğini, bu kanunla müfettişlerin de aynı okul müdürleri gibi tırpanlanacağını vurguladı. Bu kanun tasarısının müfettişler için zulüm olduğunu ısrarla belirten Koncuk kanunun AYM’den döneceğini ancak bu sürede mağduriyet yaşanacağını, Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak maarif müfettişlerinin her türlü yanlarında olacaklarını ifade etti.

 

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personel

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM