DOLAR 5,7429
EURO 6,3209
ALTIN 280,0
BIST 100.237
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu

Meslektaşını tehdit eden memur ne ceza alır?

Meslektaşını tehdit eden memur ne ceza alır?
14.03.2016
A+
A-

Meslektaşını tehdit eden memur ne ceza alır?

Meslektaşını tehdit eden memur ne ceza alır? Nasıl işlem yapılır?

Devlet memurunun yapmış olduğu disiplin fillerine verilecek cezalar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125. maddesine düzenlenmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125. maddesi:

Bu maddedeki belirlemeye göre,

“l) Amirine, maiyetindekilere, iş arkadaşları veya iş sahiplerine hakarette bulunmak veya bunları tehdit etmek,”

Eylemine karşılık olarak Kademe İlerlemesinin Durdurulması cezası verilmektedir.

Fakat verilecek cezanın yargıdan dönmemesi, karşılık bulması için bu eylemin, tehdidin yapıldığının ispatlanması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı; eğer tehdit elektronik ortamda yapılmış ise tehdit edildiğini gösterir bu kayıt saklanmalı, eğer tehdit başka kişilerinin yanında, bir arkadaş grubu içinde yapılmışsa yapılabiliyorsa bu tehdit durumu tutanak altına alınmalı tutanak altına alınamıyorsa olaya şahit olanlardan şahitlik yapmaları gerekmektedir.

Belirtilen durumların kanıtı mümkün değilse, şahidin olmadığı ve ispatlanamayan durumlarda, verilecek cezanın yargıdan dönme ihtimali yüksek olmaktadır.

Diğer taraftan, tehdidin gerçekleştiğinin ispatlanması halinde, tehdit eden kişi hakkında ayrıca Savcılığa suç duyurusunda bulunularak, ceza yargılaması talep edilmelidir.

Meslektaşını tehdit eden memur ne ceza alır?

Meslektaşını tehdit eden memur ne ceza alır?

Öğretmenler İçin olarak Tehdit suçunun yargıdaki ceza karşılığına bakalım:

Tehdit suçu nedir?

Tehdit, en genel anlamıyla bir kişinin bir başka kişiye veya o başka kişinin yakınının canına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına ya da mal varlığına yönelik hukuka aykırı bir saldırı gerçekleştireceğinin bildirilmesidir. Tehdit suçu sözle, yazılı mesajla, mektupla, internet yoluyla veya özel işaretlerle işlenebilir. Tehdit suçu basit tehdit ve nitelikli tehdit olarak ikiye ayrılabilir.

Basit tehdit ve nitelikli tehdit ayrımı

Basit tehdit, failin cana, vücut veya cinsel dokunulmazlığı yönelik olmayan ancak mağduru mal varlığı bakımından önemli bir zarara uğratacağının veya benzeri bir kötülük yapılacağının bildirilmesidir. Basit tehdit suçunun cezası 6 aya kadar hapis veya adli para cezasıdır. Basit tehdit suçunun takibi ve soruşturması şikayete tabidir. Mağdurun canına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik haksız bir saldırı yapılacağına ilişkin tehdit ise nitelikli tehdit kapsamında olup takibi şikayete bağlı değildir ve kendiliğinden soruşturulur.  Nitelikli tehdit suçunun cezası ise 6 ay ile 2 yıl arası hapis cezası olarak belirlenmiştir.

Tehdit suçunun ağırlaştırıcı sebepleri

Tehdit suçunun aşağıdaki şekillerde işlenmesi suçun ağırlaştırıcı sebeplerini oluşturur:

  • Silahla işlenmesi,
  • Birden fazla kişiyle birlikte işlenmesi,
  • Failin kendisini tanınmayacak hale getirerek işlenmesi,
  • İmzasız mektup veya özel işaretler kullanılarak işlenmesi,
  • Suç örgütlerinin oluşturduğu korkudan yararlanarak işlenmesi.

Tehdit suçunun yukarıdaki ağırlaştırıcı sebeplerinin en az birinin mevcudiyetiyle işlenmesi halinde verilecek ceza 2 ila 5 yıl arası hapis cezası olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.