Meslekten ihraç edilen MEB personeli ve memurlara itiraz etme yolu

MEB personeli olan ve meslekten ihraç edilen yaklaşık 30 bin kişi bulunmaktadır. Kamuda çalışan diğer personellerle birlikte bu sayı 50 bini geçmektedir. Meslekten ihraç edilenler, görevlerinden atılanlar itiraz edebilecek.

Meslekten ihraç edilen MEB personeli ve memurlara itiraz etme yolu

Meslekten ihraç edilen MEB personeli ve memurlara itiraz etme yolu

Başbakanlık meslekten ihraç edilen kişilerin itiraz edebilmesi ve itirazlarının değerlendirilmesi adına Valiliklerle birlikte ortak hareket edecek. Valilikler bünyesinde kurulacak kurullar itirazları değerlendirecek. İtirazlar yazılı, sözlü veya e-posta ile de alınacak.

VALİLİKLERDE KURUL

Meslekten ihraç edilenlerin itiraz başvuru hakkı e-mail ile de gerçekleştirilecek. Başbakanlık yaptığı çalışmada Valilikler bünyesinde kurulacak komisyon ve kurullarda itirazları inceleyecek. FETÖ soruşturması ve operasyonları sonucunda meslekten ihraç edilen binlerce kamu çalışanının itirazları Valiliklerde kurulan komisyonlara direkt olarak yapılabilecek.

AKİM, BİMER BAŞVURULARI

Meslekten ihraç edilen ve haksızlığa uğradığını düşünen kamu personelleri, MEB personeli ve memurlar BİMER’e, AKİM’e de başvuruda bulunabilecek. Meslekten ihraç edilenlerin itiraz başvuruları direkt olarak Başkabanlık bünyesinde kurulan kurula da yapılabilecek. İlgili kurul hem Valiliklerden hem de diğer kanallardan yapılan başvuruları inceleyecek. Valilikler bünyesinde kurulan kurullar özel yapıları nedeniyle Belediye ve Üniversite personellerinin itirazlarını değerlendiremeyecek.

İSTİHBARAT İŞİN İÇİNDE

Star gazetesinin haberine göre Meslekten ihraç edilenlerin başvuruları detaylı olarak incelenecek. İstihbarat birimleri bu konularda yoğun bir şekilde inceleme ve soruşturma sürecinde bulunacak. Özellikle FETÖ’nün bankası olarak bilinen Bank Asya’da hesabı olan kişilerin hesap hareketleri ya da farklı bankadan Bank Asya’ya para yatıran kişilerin hesap hareketleri itirazlar nediyle detaylı incelenecek.

SENDİKA ÜYELİĞİ

Haberde sendika üyeliği hakkında bilgi verilmezken. Sadece Aktif Eğitim-Sen üyeliğinden dolayı açığa alınan öğretmenlerin de bu başvurularının dikkate alınacağını düşünmekteyiz. Özellikle 17-25 Aralık sürecinden önce Aktif Eğitim-Sen’den istifa eden öğretmenlerin başvurularının lehe sonuçlanacağını Öğretmenler İçin olarak öngörmekteyiz.

DÖNÜŞLER KHK İLE OLACAK

672 sayılı KHK ile binlerce kamu personeli, MEB çalışanı, öğretmen, memur meslekten ihraç edildi. Meslekten ihraç edilen ve ilgili itiraz sürecinden sonra suçsuz olduğu anlaşılan kişiler Bakanlar Kurulu tarafından yayımlanacak KHK ile tekrar görevlerine dönecekler.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
672 khk

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM