Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 9 bin 42 kişi hakkında soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığı 6 ayda yaklaşık 10 bin MEB personeli (öğretmen, idareci) hakkında soruşturma yürüttü. Kişiler hakkında inceleme ve soruşturma işlemleri yürütülürken MEB raporunda teftiş kurulu tarafından yapılanlar açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 9 bin 42 kişi hakkında soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 9 bin 42 kişi hakkında soruşturma

Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017 yılı ilk altı ay mali faaliyet raporunda açılan soruşturma sayısı dikkat çekti. MEB bünyesinde görev yapan yaklaşık 10 bin MEB personeli ilk altı ay içerisinde çeşitli inceleme ve soruşturmalardan geçti. İnceleme, soruşturma, suç duyurusu gibi işlemlerde binlerce rapor hazırlandı.

6 AYDA 10 BİNE YAKIN SORUŞTURMA

Ocak 2017- Haziran 2017 arasını kapsayan altı aylık Milli Eğitim Bakanlığı mali faaliyet raporu içerisinde soruşturmalar, bütçe harcamaları gibi hususlar yer aldı. İlk altı ay içerisinde din öğretimi okulları tarafından yüzde 85 oranında bütçe harcaması olduğu bilgisi raporda yer alırken Din öğretimi okullarını bütçe harcamasında sırasıyla Özel eğitim okul ve kurumları yüzde 69, Genel ortaöğretim okulları yüzde 62.82, Mesleki ve teknik eğitim okulları  yüzde 61.95 ile takip etti. 6 ayda 9 bin 42 kişi hakkında ise çeşitli nedenlerden dolayı tahkikat işlemi yapıldı. 71 inceleme, 80 soruşturma, 14 ön inceleme olmak üzere 19 suç duyurusu yer alan raporda toplamda 9 bin 42 kişi için  inceleme, soruşturma ve ön inceleme, suç duyurusu raporu düzenlendiği görüldü.

KHK İLE İHRAÇLAR SONUCU 9334 DAVA TAKİBİ

Raporda ayrıca ilk altı aylık dönemde 18 bin 79 davanın takibinin yapıldığı bilgisine yer verilirken bu davaların 9 bin 334 tanesinin KHK’ler ile meslekten ihraç edilenler hakkında olduğu açıklandı. Hukuk Müşavirliği tarafından Ocak-Haziran arasındaki dönemde 414 hukuki görüş belirtildiği ifade edilen raporda 16 ülkede Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren 70 okul, bu okullarda da öğrenimini sürdüren toplam 12 bin 304 öğrenci bulunduğu belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM