DOLAR 5,8056
EURO 6,4572
ALTIN 278,1
BIST 97.886
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

MOBBİNG Nedir, MOBBİNG’e Uğrayan Ne Yapmalı?

MOBBİN nedir? MOBBİNG’e maruz kaldığını düşünen ne yapabilir?

MOBBİNG Nedir, MOBBİNG’e Uğrayan Ne Yapmalı?
12.12.2015
A+
A-

MOBBİNG Nedir, MOBBİNG’e Uğrayan Ne Yapmalı?

MOBBİNG Nedir, MOBBİNG’e Uğrayan Ne Yapmalı?Öncelikle yabancı sözcük sevmiyorum fakat anlaşılır olması adına MOBBİNG sözcüğünü kullanmam gerekti. Türkçe karşılığı “PSİKOLOJİK BASKI” olarak bilinmektedir. Son dönemde ülkemiz için de çok gündemde olan bir SUÇ unsurudur. İş hayatımızdaki baskı, şiddet ve yıldırma hareketleri olarak da tanımlamamız mümkündür.
Neden bu baskı uygulanıyor? Neden MOBBİNG yapılıyor? Bu konuda bir çok neden bulabiliriz, otorite kurmaya çalışmadan tutun da ego tatmin etmeye kadar… Şimdi MOBBİNG uygulayan kişilerin farklı kaynaklardan aldığım özelliklerine bakalım;

• Aşırı denetleyici,
• Korkak ve nevrotik,
• Daima güçlü olma isteği içinde ve iktidar açlığı içinde olan,
• Kötü niyetli ve hileli eylemlere başvurmaktan çekinmeyen,
• Antipatik özellikler taşıyan
• Düşmanlıktan hoşlanan
• Can sıkıntısı içinde zevk arayışında olan

Gördüğünüz gibi MOBBİNG uygulayan kişilerin her açıdan sağlıklı bir birey olduğunu söylememiz mümkün değil.

Hemen şu soruyu sormak istiyorum, kendimize MOBBİNG uygulandığını nasıl anlarız? Ya da bize yapılanların MOBBİNG olup olmadığını nasıl anlarız?

Bunları maddeler halinde sıralamak isterim,

• Kendini göstermeyi ve iletişim oluşumunu etkilemek: Sözünüz kesilir, yaptığınız iş sürekli eleştirilir, jest ve bakışlarla ilişki kesilir, yazılı ve telefonda tehditler vs.
• Sosyal ilişkilere saldırı: Kimse sizinle konuşmaz, diğerlerinden ayrılmış bir işyeri verilir, çalışanların sizinle ilişkiye geçmeleri yasaklanır, orada değilmişsiniz gibi davranılır.
• İtibarınıza saldırı: Arkanızdan kötü konuşulur, asılsız söylentiler çıkarılır, kararlarınız sürekli sorgulanır, özgüveninizi olumsuz etkileyen bir iş yapmaya zorlanırsınız.
• Kişinin yaşam kalitesi ve mesleki durumuna saldırı: Hiçbir özel göreviniz yoktur, sürdürmeniz için anlamsız ve sahip olduğunuzdan daha az nitelik gerektiren işler verilir, işiniz sürekli değiştirilir, özgüveninizi etkileyecek şekilde işler verilir.
• Kişinin sağlığına doğrudan saldırı: Fiziksel olarak ağır işler yapmaya zorlanırsınız, fiziksel şiddet tehditleri yapılır, doğrudan cinsel taciz ve fiziksel zarar görürsünüz.
• Mesleki yeterliliğin sorgulanması
• Kişiye güvenilmediğinin hissettirilmesi
• Kasten, verilen süre içinde bitirilemeyecek görevler verilmesi
• Kişiden bilgi saklanması
• Kişinin görmezden gelinmesi, gruptan izole edilmesi
• Yetkilerinin azaltılması

Bu maddeleri arttırmak mümkün. Sanırım bu maddeleri okuduktan sonra maddelerden hayatının içinde olduğunu düşünen arkadaşlarımız çıkacaktır.
Bunları hafife almayınız, “boşver geçer”, “tayinciyim bunla uğraşmayayım”, “az kaldı gideceğim zaten”, “istediğim zaman izin alıyorum ya”, “rahatım yerinde” vb. söylemler içinde olan arkadaşlara demek ki ne yapılsa yaranılacak. Ancak MOBBİNG mağdurlarında ortaya çıkan özellikleri aşağıda belirttiğim zaman fikirleri değişecektir.

• Mobbing, insanın mesleki bütünlük ve benlik duygusunu zedeler
• Paranoyaya ve kafa karışıklığına neden olur
• Maruz kalan kişi kendine güven duygusunu yitirir, toplumdan soyutlanabilir
• Huzursuzluk, korku, utanç, öfke ve endişe duygularını yoğun bir şekilde yaşar.
• Mobbing, ağlama, uyku bozuklukları, depresyon, yüksek tansiyon, panik atak, kalp krizine kadar giden sağlık sorunları ve travma sonrası stres bozukluğu yaratabilir.

Sanırım bu kadar madde ZARAR olarak yeterlidir.

Peki ne yapılması lazım? MOBBİNG ile nasıl mücadele edilmelidir? MOBBİNG Nedir, MOBBİNG’e Uğrayan Ne Yapmalı?

MOBBİNG genellikle işçi ve işveren arasında ortaya çıkan bir iş hukuku problemi olarak kabul edilse de Devlet memurları ve diğer kamu çalışanlarına uygulanan sistematik psikolojik taciz de MOBBİNG kapsamda değerlendirilebilir. Gerek işçi statüsünde gerekse kamu personeli olarak çalışan MOBBİNG mağdurları, uğradıkları psikolojik şiddetin tespiti ve (varsa maddi) manevi zararlarının tazmini için dava açabilirler.
MOBBİNG bir kamu görevlisinin görevini kötüye kullanması, kamu görevlisine (psikolojik) işkence uygulanması, özel hayatın gizliliğini ihlal edilmesi (soyunma odasının kamerayla izlenmesi) ve cinsel taciz şeklinde gerçekleşmişse bu eylemlerin ceza kanunlarında yaptırımları mevcuttur. Diğer yandan “İşyerlerinde Psikolojik Tacizin (MOBBİNG) Önlenmesi Hakkındaki Başbakanlık Genelgesi”, MOBBİNG in gerek kamuda gerekse özel sektörde mücadele edilmesi ve önlem alınması gereken bir çalışma hayatı sorunu olduğunu ortaya koymuştur

Kanunlar bu konuda EN BÜYÜK DESTEK tir. Burada tek tek kanun maddelerini paylaşmak istemiyorum. Bu konuda mağdursanız, MOBBİNG e maruz kalıyorsanız dava açabilirsiniz.

Esenlikler.

Arif Muzaffer KUL

 

Bu yazı Arif Muzaffer KUL’dan izin alınarak Öğretmenler İçin www.ogretmenlericin.com sitesine eklenmiştir, izinsiz kopyalanamaz, paylaşılamaz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR
  1. AHMET MEHMET dedi ki:

    Diyarbakır merkezde meslek lisesinde öğretmenin . Okul müdürümüz sene boyunca okula hiç gelmemiş iki açık lise öğrencisini sahte evrakla geçmişe dönük imzayla okula gelmiş göstermemi ve eğitim almadıkları halde eğitim almış gibi göstererek onları sınıf geçirmemi istedi . Bunun yasal olmadığını suç olduğunu söyledim. Ben bu kanunsuz işe karşı çıkınca geçen seneden beri ders rogramımı hep kötü yapıyor ve bana baskı uyguluyor . Kimsenin olmadığı yerde defalarca sözlü tacizde bulundu . Bunu ıspatlayamıyorum sonuçta şahit yok ama suç var . Savcılığa suç duyurusunda mı bulunmalıyım yada bakanlık müfettişlerine şikayet mi etmeliyim .Çünkü sonuçta müdür devlete hukuki olarak ihanet ediyor . Ruh sağlığım bozulmak üzere öğrencilerime karşı ders verimim düştü rahat değilim .Ne yapalım bu durumda

    1. Editör dedi ki:

      MOBBİNG’e uğradığınızı düşünüyorsanız İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve CİMER’e yazın. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden sonuç alamazsanız Valilik makamına yazın. Ayrıca şahsi olarak savcılık başvurusunda da bulunun.